Vlhko, plíseň a její vůně! Je to naše každodenní posedlost. Kromě svého nevzhledného vzhledu na nábytku, stěnách a dalších místech v domě je plíseň zdraví škodlivá. Některé rostliny, které mají být umístěny v celém domě, dokonce i v koupelně, pomáhají předcházet výskytu vlhkosti a plísní.

Když se v domě tvoří plísně, je to tím, že není dostatečně větraný a jsou problémy s utěsněním a tedy izolací proti vlhkosti. Toto pozorování je ještě více prokázané, pokud jde o místnost, jako je koupelna nebo prádelna. Plíseň, která se tvoří v této místnosti, se může šířit po celém domě. V létě mohou k větrání interiéru stačit otevřená okna, ale ti, kdo žijí v severnějších oblastech, budou svědky nepřítomnosti slunce a nízkých teplot, díky nimž je tento manévr nemyslitelný. Pokud svůj interiér nevybavíte absorbéry vlhkosti, může být vlhkost v domě vysoká a mít negativní dopad na kvalitu vzduchu. Existují však rostliny schopné zabraňte pronikání vlhkosti a plísní do vašeho domova . Zde je jeden, který můžete umístit do svého domova.

Rostlina umístit do domu, aby se zabránilo vlhkosti a plísním

nástěnná forma

Plíseň na zdi – Zdroj: spm

Abyste ochránili svůj interiér před plísní a své zdraví před jejich škodlivými vlivy, zvažte rostliny. Plísně mohou způsobit vážné zdravotní problémy, jako je astma, alergie, podráždění sliznic úst, nosu a krku, kožní vyrážky a další dýchací potíže.

Vlhký dům podporuje výskyt plísní a množení roztočů a hub, které houba nebo obyčejný hadřík namočený v bělidle nedokáže odstranit.

Rostliny absorbují okolní vlhkost a čistí okolní vzduch. Mezi nimi je třeba umístit rostlinu na všechna vlhká místa v domě.

Pavoučí rostlina, rostlina, která bojuje proti vlhkosti

pavoučí rostlina

Pavoučí rostlina – Zdroj: spm

Pavoučí rostlina známá také pod svým vědeckým názvem Chlorophytum comosum je oblíbená pro svou schopnost absorbovat vlhkost z kondenzace vody. Navíc ke svému rozkvětu doma nepotřebuje mnoho světla. Je ideální pro každou místnost ve vaší domácnosti . Neumisťujte jej však do blízkosti radiátoru, protože by došlo k jeho vysušení.

Ostatní rostliny umístěte do domácnosti, ale i do koupelny nebo prádelny, aby  zachytily vlhkost a zabránily plísním .

 .

Spathiphyllum, tato rostlina proti vlhkosti

spathiphyllum

Spathiphyllum – Zdroj: spm

Spathiphyllum je vlhkomilná rostlina, a proto ji ráda přijímá. Tato rostlina pocházející z Jižní Ameriky pomáhá v boji proti plísním a houbám. Nazývá se také Fleur de Lune a k pěstování doma nepotřebuje zelený palec. K udržení v dobrém stavu stačí málo světla a mírná zálivka.

Bostonská kapradina, rostlina absorbující vlhkost.

bostonská kapradina

Bostonská kapradina – Zdroj: spm

Tato tropická rostlina má ráda vlhká místa, která jí připomínají její přirozené prostředí. Je to tedy pokojová rostlina, která absorbuje nejvíce vlhkosti. Navíc, protože nepotřebuje silné světlo, pomáhá zachytit vlhkost a bojovat proti tvorbě plísní u vás doma. V koupelně nebo velmi vlhké místnosti bojuje s vlhkostí, která tam vládne.

Pokud žijete na severu nebo na západě a chcete se přirozeně zbavit vlhkosti a plísní, stačí se jít projít do nejbližší školky a nekoupit odvlhčovač, který by mohl stát ruku a nohu.