Kdybychom matraci pročesali, zjistili bychom, že je to skutečné hnízdo bakterií. Prach, roztoči, pot… naše matrace, pokud nejsou pravidelně čištěny, mohou být příčinou těchto malých netušené každodenní neduhy, i když dobře ustlaná postel působí dojmem, že je vše v pořádku. Dobrá hygiena lůžkovin je nezbytná pro klidný spánek. Naše tipy pro snadné čištění matrace.

1- Vykartáčujte matraci 

čisticí kartáč

Čistá matrace – Zdroj: spm

Prvním krokem je použití kartáče s měkkými štětinami. Musíte jej použít tak, aby štětec šel od středu k vnější straně povrchu. Ujistěte se, že štětiny zasahují do rohů a okrajů, aby odstranily nečistoty, které jsou v mezerách. 

Štětiny můžete navlhčit, aby na nich ulpěl prach a nečistoty a šly snadněji odstranit. Pokud tak učiníte, budete muset matraci poté nechat vyschnout. Nezapomeňte štětec navlhčit, ne namáčet.

2- Použijte páru 

čištění párou

Pára na matraci – Zdroj: spm

Jedná se o snadný a ekologický způsob, protože nevyžaduje žádné chemikálie. Tato metoda zabíjí bakterie, plísně a roztoče  . Můžete použít ruční napařovač nebo žehličku s napařovacím systémem.

Tato metoda zabíjí  bakterie, plisne a roztoce

bakterie, plísně a roztoče

 

bakterie, plísně a roztoče

 

bakterie, plísně a roztoče

 

bakterie, plísně a roztoče

 

bakterie, plísně a roztoče

 

bakterie, plísně a roztoče

 

bakterie, plísně a roztoče

 

bakterie, plísně a roztoče

 

 

bakterie, plísně a roztoče

bakterie, plísně a roztoče

 

 

Můžete použít ruční napařovač nebo žehličku s napařovacím systémem.

Přejeďte jím po matraci a záhybech. To by mělo být prováděno pomalu, ale ne více než dvě minuty na plochu, aby pára nezvlhla matraci. 

Jakmile budete hotovi, musíte nechat matraci úplně vyschnout. Pokud máte v místnosti stropní ventilátor, můžete ho zapnout, abyste urychlili sušení.

3- Vysajte matraci 

čistící vysavač

Vysávání matrace – Zdroj: spm

Tato metoda je dobře známá a můžete ji použít samostatně nebo jako doplněk k výše uvedeným metodám. Vysavač dokončí odstraňování nečistot a prachu, zejména na těžko dostupných místech, jako jsou záhyby, okraje a švy. 

Vysávání povrchu matrace třikrát až šestkrát ročně pomáhá udržovat dobrou hygienu a tím zachovat její životnost. Pokud máte vy nebo někdo z vaší rodiny doma alergii, měli byste vysávat častěji, dokud se alergeny neodstraní.  

I když některé matrace není nutné překlápět, aby si zachovaly svůj tvar, přesto je vhodné matraci převrátit a vysát z obou stran i stran.

4- Použijte odstraňovač skvrn 

Na skvrny od krve a moči můžete použít peroxid vodíku. Navlhčete houbu, hadřík nebo vatu a krouživými pohyby skvrny třete. Čím novější skvrna, tím snazší je odstranit. Je velmi důležité začít s malým množstvím peroxidu vodíku, protože je velmi abrazivní pro tkaninu matrace a může ji zabarvit. 

V případě zapáchajících skvrn můžete smíchat šálek horké vody se šťávou ze tří citronů. Navlhčete postiženou oblast a jemně otřete houbou. Nezapomeňte poté matraci nechat vyschnout.

Další tip na čištění odolných skvrn od matrace

A konečně, pokud žádná z těchto metod nepomohla k odstranění skvrn , můžete zkusit koupit enzymatický čistič. Tyto čističe jsou vyrobeny z detergentu a mají neutrální pH. Jejich složení je přírodní, nejedná se tedy o chemický produkt. Navlhčete hadřík a jemně jej přikládejte na skvrnu, dokud nezmizí. Poté operaci opakujte, ale tentokrát s vodou. Najdete ho v čistírně poblíž vás.