Pokud se vám doma povaluje hromada novin, nepřemýšlejte o tom, že se jich zbavíte. Novinový papír totiž může mít netušené využití, zejména v kuchyni. Místo vyhazování ho můžete velmi dobře recyklovat. Chcete-li to provést, zjistěte, proč je třeba dát noviny do lednice.

Novinový papír má mnoho netušené využití, zejména v kuchyni. Vložený do lednice vás dokáže zbavit několika nepříjemností.

Proč musíte dávat noviny do lednice?

Vložením novin do lednice se můžete zbavit několika nepříjemností.

hromada novin

Hromada protokolů – Zdroj: spm

Noviny k odstranění nepříjemných pachů

Potraviny uchovávané v chladničce mohou vést k nepříjemným pachům, zvláště pokud jsou ponechány nezakryté. Pokud je jedlá soda  známá svými deodorizačními účinky ,  noviny jsou také účinné při pohlcování nepříjemných pachů. Chcete-li to provést, jednoduše zmačkajte noviny a mírně je navlhčete sprejem. Poté dejte na talíř, do lednice a nechte působit 10 hodin, případně i 24 hodin,  pokud pachy stále přetrvávají. 

lednice - 1

Lednice – Zdroj: spm

Dalším tipem je zabalit potraviny, které vydávají nepříjemný zápach, do novin, než je vložíte do chladničky. To platí zejména pro čerstvé ryby nebo některé druhy zeleniny.

Noviny pro uchovávání potravin

Některé potraviny mohou při vložení do chladničky rychle hnít. Abyste se vyhnuli této nepříjemnosti, zabalte je  před uložením do lednice do novin. Vyzkoušejte tento trik s houbami  , které nesnesou vlhkost,  nebo se zelenými fazolkami. Všimněte si, že noviny mohou také zabránit klíčení brambor. Tato hlíza totiž klíčí v přítomnosti tepla, světla nebo vlhkosti. Tento přírodní jev se týká především bio brambor,  které neprošly žádnou úpravou. Buďte opatrní, pokud vám brambory již naklíčily, odstraňte klíčky a části, které zezelenaly, a před vařením hlízy opláchněte. Nejlepší je však brambory skladovat na  chladném a suchém místě, mimo dosah světla. 

Noviny, aby se zabránilo plísním

Vlhkost v křehčí zásuvce může vést k nepříjemným pachům, ale také k plísním. Abyste tomu zabránili, vyložte spodní část zásuvky na chrumkavost novinami. Absorbuje tak stagnující vlhkost.  

zásuvka na zeleninu

Crisper – Zdroj: spm

Jaká jsou další využití novinového papíru?

Kromě toho, že se pomocí nich zbavíte nepříjemných pachů v lednici, mají noviny další netušené využití.

Novinový papír napomáhá rychlejšímu dozrávání ovoce

Novinový papír je účinný při dozrávání klimakterického ovoce, tedy ovoce  , které dozrává i poté, co jej utrhnete.  To platí zejména pro rajčata, jablka, švestky a dokonce i avokádo. Za tímto  účelem zabalte každé ovoce zvlášť  do novin a nechte je den odležet, abyste dosáhli dobrých výsledků. Všimněte si, že zatímco noviny urychlují zrání jablek a hrušek, jsou také účinné  při prodlužování jejich trvanlivosti. Opravdu, pokud jste zakoupili toto ovoce ve velkém množství, nezapomeňte vyložit dno přepravky listy novin a umístit tam své ovoce. Zajistíte tak jejich  lepší uchování.  

Tip:  Pokud vaše jablka a hrušky napadne hmyz, když je chováte v košíku s ovocem, nebo se jim poškodí slupka, zvažte jejich umístění na list novin a ponechejte mezi ovocem malý prostor  , aby se navzájem nedotýkaly. .  Tento trik zachová slupku vašeho ovoce a ochrání vás před komáry.

Noviny pro skladování vína

Láhev vína můžete uchovat i bez skladování ve sklepě pouhým  zabalením do novin.  Poté ji umístěte do místnosti se stabilní a stálou teplotou po celý rok.

Noviny na odmaštění grilu

 Chcete-li z grilu odstranit zbytky jídla a stopy mastnoty  nebo připálené stopy,  zmačkajte noviny, aby se z nich staly kuličky, a potírejte gril  , dokud je ještě teplý. Snadno tak odstraníte veškerou mastnotu a zbytky, které ji zakrývají.

Noviny, aby se zabránilo úniku odpadků

Některé potraviny, které vyhodíme do koše, jsou plné vody. Pokud není pytel na odpadky příliš těsný, může se při vytahování z popelnice vyhodit,  kapat a špinit podlahu . Abyste tomu zabránili, vyložte dno pytle na odpadky listy novin. Ty absorbují kapalinu, která vytéká z vašeho odpadu, aby se omezilo poškození.

To znamená, že místo vyhazování novin je použijte k absorbování nepříjemných pachů nebo vlhkosti v chladničce nebo k prodloužení trvanlivosti ovoce a zeleniny.