Těžko chybět sůl k dochucení našich jídel. Toto koření, které nás provází téměř každý den, má však na smyčce více než jednu strunu. Protože pokud rozpoznáme jeho abrazivní vlastnosti k čištění všech druhů povrchů v domě, zapomeneme také na to, že se dá použít i pro jiné účely.

Sůl používáme všichni v každém z našich kulinářských přípravků, ale jen málokdo tuší  , že její funkce může jít ještě dál .

Proč sypat sůl na váš práh?

Ne, není to praxe, která vám umožní zahnat negativní vlny a odvrátit neštěstí. Ve skutečnosti je posypání soli na vašem prahu praktickou manipulací, která je  účinná při ochraně před všemi druhy hmyzu  ! Zejména mravenci a blechy.

sůl 1

Sůl – Zdroj: spm

Kam se má nasypat sůl, aby odpuzovala hmyz?

Jak jsme právě zmínili, posypání dveří solí je velmi účinná technika  proti invazi mravenců a blech . Pro aplikaci této metody proti těmto škůdcům se doporučuje rozptýlit ji nejen na úrovni dveří vašeho domu, ale také do skříní a na parapety. Stručně řečeno, všechna místa, která mohou být oblastmi navštěvovanými škůdci a která mohou být potenciálními hnízdy pro tyto nežádoucí hosty.

Neváhejte se také obrátit na další domácí tipy, jak se zbavit klíšťat a blech. 

Další využití soli v domácnosti

Zde je několik dalších praktických použití soli, o kterých byste měli vědět:

Sůl pro prosvětlení proutěného nábytku

Vše, co potřebujete, je kartáč a nádoba naplněná slanou vodou pro zesvětlení proutěného nábytku  , který má tendenci časem žloutnout . Ponořte kartáč do slané vody a poté proutěný kus vydrhněte, než jej necháte uschnout na slunci.

Neutralizujte hořkost kávy solí

šálek kávy

Šálek kávy – Zdroj: spm

Pokud jste kávu zkazili do té míry, že zhořkla, můžete přidat špetku soli a pokusit se obnovit její normální chuť. Také je vhodné se vyvarovat přehřátí  , aby nevznikla tato nepříjemná chuť.

Sůl lze použít k čištění šálků na čaj a kávu

Sůl je skvělý čisticí prostředek, který můžete použít k čištění skvrn od čaje nebo kávy z hrnků. Namočte houbu do vody a soli a poté ji krouživými pohyby otřete o potřísněná místa. Můžete jej také použít k leštění mosazných a měděných předmětů kombinací  stejných dílů soli, bílého octa a mouky. 

Existují samozřejmě i jiné přístupy, kterým není co závidět tomu soli, která vám uvolní šálky.

Sůl jako prostředek na hubení plevele

Pokud máte doma plevel, který roste mezi prasklinami v dlaždicích, není třeba kupovat drahé přípravky na hubení plevele nebo používat agresivní chemikálie pro životní prostředí. Může stačit roztok slané vody. Můžete tedy smíchat 1 hrnek soli se dvěma hrnky vody v rozprašovači a poté plevel  postříkat nebo posypat solí přímo na něj a spolehnout se, že ho vsákne déšť.

Sůl, abyste se zbavili nepříjemných pachů ve vašich teniskách

Sůl pomáhá bojovat proti  bakteriím, které způsobují nepříjemný zápach. Můžete ho tedy jednoduše nasypat do tenisek nebo bot. Je to skvělý způsob, jak nasát vůně a dodat jim vzpruhu.

Sůl, aby se zabránilo tvorbě námrazy na oknech

Použitím soli ve svůj prospěch můžete předejít námraze, která má tendenci se na oknech tvořit a někdy dokáže pěkně potrápit. K tomu použijte houbu namočenou ve slané vodě  a otřete ji o okna, aby se voda neproměnila v led . Stejná opatření můžete samozřejmě udělat i pro okna a čelní sklo svého auta, abyste je ochránili před ranním mrazem.

Použití soli k vyhlazení vašeho železa

žehlička

Železo – Zdroj: spm

Kovová žehlicí plocha žehličky může mít hnědé skvrny, které mohou během žehlení znečistit oblečení. Chcete-li to napravit,  naneste trochu soli na nějaké noviny, zapněte zařízení a přejíždějte přes něj pohyby tam a zpět.