Mšice, nazývané také rostlinné vši, jsou hmyz hruškovitého tvaru s měkkým tělem. Existují různé druhy mšic, které mají také více či méně výrazné vlastnosti.

Proč jsou ale pro naše rostliny nebezpečné? Tito škůdci používají svůj ústní aparát k sání rostlinné šťávy. Napadající mšice po nasátí šťávy vylučují cukr, medovici, která může podporovat množení plísní (plíseň usazená) a bránit fotosyntéze, což ohrožuje přežití rostliny.

Existuje však mnoho přírodních prostředků a insekticidů, jak tento obávaný hmyz odrazit a odstranit. Metody, které mohou být velmi užitečné i pro příznivce ekologického zemědělství.

V případě pochybností se přesto doporučuje poradit se s kompetentní osobou, která vám pomůže s péčí o vaše rostliny, než budete jednat z vlastní iniciativy.

  • Marseillské mýdlo

Jednou z nejjednodušších přírodních metod likvidace mšic je metoda založená na Marseillském mýdle.

Tento produkt s tisíci a jedním použitím plní roli skutečného přírodního insekticidu. Je také zvláště vhodný pro veškerý hmyz s měkkým tělem, jako jsou svilušky nebo šupiny.

Marseillské mýdlo, které se používá k odvrácení škůdců, působí čistě mechanicky a vytváří ochranný obal, který zabraňuje vši / mšicím dýchat a eliminuje je.

Vše, co potřebujete, je 10 gramů mýdla na litr vody, které se smíchá v lahvičce vybavené rozprašovačem k postřiku rostlin.

  • neemový olej

Tento přírodní rostlinný olej má mnoho předností. Neemový olej, známý pro své protiplísňové a antiparazitické vlastnosti, je vynikajícím přírodním prostředkem proti některým rostlinným škůdcům a hmyzu.

Je to jeden z nejznámějších prostředků na udržení mšic mimo naše rostliny. Velmi hustý, musí se ředit v roztoku z vody a marseillského mýdla.

Přidejte 5-6 kapek neemového oleje do tohoto roztoku (1 litr) a nastříkejte jej na vaše rostliny.

bikarbonát 1

Jedlá soda – Zdroj: spm

  • Prášek do pečiva

Jedlá soda je domácí nezbytností , známá pro své mnohostranné využití v kuchyni, v přírodní kosmetice, při úklidu domu, ale i při údržbě vaší zahrady. Tento levný a ekologický produkt může být skutečně cenným spojencem pro ochranu vašich rostlin a odpuzování škůdců.

, známá pro své mnohostranné využití v kuchyni, v přírodní kosmetice, při úklidu domu, ale i při údržbě vaší zahrady. Tento levný a ekologický produkt může být skutečně cenným spojencem pro ochranu vašich rostlin a odpuzování škůdců.

Používá se jako čisticí prostředek, lze jej použít k čištění listů rostlin rozpuštěním půl lžičky bikarbonátu v litru vody a postřikem lahví vybavenou rozprašovačem. Péčí o vaše listy bude jedlá soda zároveň působit tak, aby omezila množení bakterií, a tím udržela rostliny mimo jakoukoli kontaminaci mšicemi.

Rozpusťte 2 polévkové lžíce jedlé sody v 1 litru vody a přidejte několik kapek neemového oleje. Bude fungovat jako vylepšený insekticid!

  • Kopřivový macerát

Kopřivový macerát je jedním z nejznámějších přírodních prostředků proti zahradnímu hmyzu, protože má i hnojivý a hubící účinek.

Obsahuje kyselinu salicylovou a mravenčí a může pomoci odstranit mšice nebo rostlinné škůdce na zahradě a zeleninovém záhonu.

Chcete-li si vyrobit domácí macerát, namočte 1 kg kopřivových listů do 10 litrů vody ve velmi velké nádobě. Maceraci je třeba provádět uvnitř, dokud tekutina nezčerná a nevytvoří se pěna. Zhruba po 3 týdnech je macerát připraven k postřiku a bude působit jako ochranná vrstva proti případnému napadení.

česnek

Česnek – Zdroj: spm

  • česnek

Toto silné antimykotikum se nikdy nepřestane osvědčovat. Stejně jako jedlá soda je česnek známý pro svůj silný terapeutický potenciál pro zdraví, ale také pro rostliny!

Česnek v odvaru uvolňuje své živiny a stává se účinným přírodním antiparazitikem.

Vezměte hlavu česneku, nakrájejte ho na stroužky a oloupejte je. Uvaříme je v půl litru vody a přidáme kůru.

Po 5 až 10 minutách nechte vychladnout a přefiltrujte. Odvar je připraven!

  • Cibule

Odvar z cibule je konečně také známý jako účinná ochrana proti škůdcům pro naše rostliny.

Obsahuje karoten, považovaný za nejsilnější antioxidant v zahradě. Obsahuje také minerály a vitamíny B, které jsou pro některé rostliny nezbytné.

Působí nejen jako hnojivo, ale je také  vynikajícím hubičem škůdců !

Vyberte slupku ze dvou cibulí. Uvaříme je v půl litru vody a necháme směs vychladnout. Poté sceďte a vložte do rozprašovače.

Důležité

Tento článek zmiňuje některé vynikající přírodní prostředky, jak se zbavit mšic.

Pokud se situace zdá „nevratná“ nebo pokud invaze tohoto hmyzu přetrvává, neváhejte zavolat odborníka.