Rostliny potřebují živiny, aby dobře kvetly a rostly. K tomu se doporučuje zásoba hnojiva, zejména pro hnojení rostlin. Hnojivo může být chemické, ale i přírodní. Některé ingredience, které máme v kuchyni, lze skutečně použít jako hnojivo. To je i případ vaječných skořápek. Zjistěte, jak přimět vaše rostliny k rozkvětu pomocí nálevu z vaječných skořápek.

Vaječné skořápky jsou bohaté na minerály a aminokyseliny nezbytné  pro růst rostlin. Jsou proto užitečné v zahradnictví. Místo toho, abyste je vyhazovali, zvažte jejich recyklaci   tím, že je použijete jako hnojivo pro vaše pokojové nebo zahradní rostliny.

vaječné skořápky 1

Vaječné skořápky – Zdroj: spm

Jak přimět rostliny, aby kvetly infuzí vaječných skořápek?

Budete potřebovat

  • 10 vaječných skořápek
  • 5 litrů vody

Nalijte 5 litrů vody do hrnce na střední teplotu a přidejte skořápky. Nechte vyluhovat a po uvaření sundejte pánev z ohně.

Nechte směs uležet 24 hodin. Poté infuzi přefiltrujte a uchovávejte v chladu v láhvi. Ta vám poslouží jako zálivka, která vašim rostlinám poskytne nejen potřebnou hydrataci, ale také  základní živiny pro jejich růst. Pamatujte, že toto tekuté hnojivo lze skladovat až tři měsíce.

vaječné skořápky

Vaječné skořápky jako hnojivo pro rostliny – Zdroj: spm

Jaké jsou další využití vaječných skořápek pro rostliny?

Pro obohacení kompostu:  Kromě toho, že vaječné skořápky slouží jako hnojivo, mohou také obohatit kompost. Rozdrťte je nahrubo a přidejte do kompostu. Vápník, fosfor a fosfát, které obsahují, tedy  rozloží a vyživí vaše rostliny.  A to není vše. Vaječné skořápky také účinně  vyrovnávají pH kompostu a snižují jeho kyselost. Vápník, který obsahují, totiž neutralizuje kyselost určitého odpadu, který tvoří kompost.

Ochrana rostlin před škůdci:  Rostliny v zeleninové zahradě mohou být  cílem hlemýžďů a slimáků . Chcete-li je odpudit, nahrubo rozdrťte vaječné skořápky a rozsypte je po rostlinách  , abyste vytvořili bariéru proti těmto plžům.

Prevence nemocí:  Přidáním vaječných skořápek do půdy uděláte rajčatům, paprikám a lilkům ve vaší zahradě mnoho dobrého. Vápník skutečně pomáhá předcházet hnilobě těchto rostlin. Vaječné skořápky jsou také užitečné při ochraně broskví a mandlí před kadeřením listů. Toto kryptogamní onemocnění má za následek  deformaci listů napadených ovocných stromů.  Pamatujte, že kryptogamní onemocnění je onemocnění rostlin způsobené houbou. Chcete-li bojovat proti kadeřavosti listů, stačí vložit skořápky od vajec do síťky a zavěsit je na ovocný strom, jakmile odkvete. Všimněte si, že použité skořápky by se neměly vařit.

Jaká další přírodní hnojiva, aby rostliny kvetly?

  • slupka od banánu
banánové slupky

Banánové slupky – Zdroj: spm

Banánová slupka bohatá na vitamíny a minerály může být použita jako hnojivo pro vaše pokojové rostliny i pro rostliny na zahradě nebo zeleninovém záhonu. Pro přípravu tekutého hnojiva vložte 2 nebo 3 banánové slupky do zednické nádoby s vodou. Ujistěte se, že nádobu pevně uzavřete a nechte svůj přípravek týden odležet. Poté odstraňte slupky a použijte tuto banánovou vodu k zalévání rostlin.

Všimněte si, že banánové slupky se také používají k obohacení kompostu. Když se totiž rozkládají, uvolňují fosfor, draslík, hořčík, železo a dusík. Tyto živiny podporují kvetení rostlin , stimulují jejich kořenový systém a zvyšují jejich odolnost vůči chorobám.

  • kávová sedlina
kávová sedlina pro rostliny

Kávová sedlina pro rostliny – Zdroj: spm

Ekonomická a po ruce kávová sedlina je účinným hnojivem  pro kyselomilné rostliny, které ocení kyselost, jako jsou rajčata, borůvky nebo růže. K tomu nalijte kbelík vody, dva šálky kávové sedliny a nechte 24 hodin louhovat. Jediné, co musíte udělat, je zalít vaše rostliny tímto tekutým hnojivem.

Můžete také kolem rostlin rozprostřít trochu kávové sedliny nebo ji smíchat s půdou v květináči.

  • voda na vaření

Voda na vaření zeleniny, těstovin a rýže je velmi účinná pro zalévání rostlin, ale také pro jejich krmení a dodává jim vitamíny a minerály potřebné pro jejich růst. Po uvaření těchto potravin vodu uschovejte a  počkejte, až vychladne, abyste ji mohli použít.

Díky ingrediencím, které snadno najdete v kuchyni, jako jsou vaječné skořápky, budete moci své rostliny přihnojit, aby mohly zdravě kvést a vyvíjet se.