Mytí v pračce je každodenní záležitostí. Nezbytný rituál, aby naše oblečení bylo dokonale vydezinfikované, čisté a svěží. Pro optimální praní samozřejmě vždy přidáváme vysoce účinný prací prostředek, který nám slibuje dokonalé prádlo. Obvykle většina z nás používá prací prášek. Nalijte do vany, zavřete a spusťte prací cyklus. Co se však týká různých domácích prací, stále více lidí ustupuje od chemikálií ve prospěch přírodních, ekonomických a ekologických surovin. A kdybyste pro jednou vyměnili svůj tradiční prací prostředek za jemné a hypoalergenní mýdlo?

V dobách našich babiček, kdy ještě neexistovala všechna dnešní moderní řešení, bylo mýdlo na prádlo dokonalou zbraní, jak rozzářit prádlo. Ale nejen: používali ho ve volném čase k úklidu celého domu a dokonce i k péči o pokožku. Tento čistý a levný vlajkový produkt, ať už strouhaný, drcený nebo tekutý, je výkonným odstraňovačem skvrn, který zachycuje nečistoty a odstraňuje ty nejodolnější skvrny.

Zde je návod, jak používat přírodní mýdlo, abyste měli čisté a voňavé oblečení!

Vyměňte prací prostředek

prací prášek

Prací prostředek – zdroj: spm

Máte špinavé prádlo v koši na prádlo? Postačí trocha mýdla. Právě ten, který usnadnil život našim babičkám! Pro účinné mytí je nejlepší použít  mýdlo  na praní  . Může tedy nahradit jakýkoli prací prostředek: toto domácí mýdlo odstraní všechny nečistoty usazené v látkách, nabídne také bělící účinek a zažene nepříjemné pachy.

Mýdlo nastrouháme na jemno na struhadle. Lupínky nasypte přímo do bubnu. Ale pozor, mohou se objevit některé vedlejší účinky: kousky mýdla se mohou přilepit na oblečení, vyvolat nepříjemný zápach a nepodporovat optimální praní. Nejlepší je stejně připravit speciální řešení, abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli.

mýdlové vločky

Mýdlové vločky – Zdroj: spm

Budete potřebovat :

  • 5 kapek esenciálního oleje s vůní dle vašeho výběru
  • 150 ml horké vody
  • 2 lžíce mýdlových hoblin

 Na kilo prádla vezměte dvě lžíce hoblin   a zalijte 150 ml horké vody. Dobře promíchejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Poté přidejte trochu esenciálního oleje dle vlastního výběru. Různé oleje mohou mít různé účinky, od tonizujících, zklidňujících až po antibakteriální. Poté přidejte tekutý produkt na oblečení.

Získáte tak prací gel. Tento starý a oblíbený recept má mnoho výhod:

  • Je to pohodlnější a levnější než prací prášek.
  • Univerzální mýdlo na prádlo je známé tím, že odstraňuje i ty nejodolnější skvrny.
  • Nepoškozuje vlastnosti tkanin.
  • Hypoalergenní, je vhodný i pro jemnou pokožku miminek.

Jediná nevýhoda: nutnost spustit pračku jednou za měsíc bez prádla na nejvyšší teplotu, aby se odstranilo přebytečné mýdlo.

Další tip: pokud máte velmi citlivou pokožku, můžete se rozhodnout pro léčivé mýdlo. Používá se také k čištění různých materiálů a povrchů v domácnosti. Ale není tak účinné jako běžné mýdlo na praní.

Pozn  .: důrazně vám doporučujeme upřednostňovat neutrální mýdlo před barevným mýdlem, jehož barvivo může být impregnováno na oblečení.

Pro správné čištění prádla lze mýdlo bezpečně používat při strojovém i ručním praní.

Mytí rukou

prádlo prát v ruce

Ruční praní prádla – Zdroj: spm

Pro ruční mytí stačí rozpustit trochu mýdla nebo přidat pár vloček do misky naplněné teplou vodou. Buďte v klidu, pokud nechcete strouhat všechno mýdlo, vždy můžete zvolit praktický formát již ve vločkách (počítejte asi s jednou a půl polévkovou lžící vaření v 5 litrech vody).

Poté  oblečení ponořte  a dejte pozor, aby se mýdlo předem dokonale rozpustilo ve vodě. Ujistěte se, že s nimi pohybujete rukama, abyste zajistili, že prací prostředek co nejlépe pronikne do vláken látky.

Poté je nechte asi půl hodiny máčet, poté důkladně opláchněte vodou. Snažte se čerstvě vyprané prádlo, zvláště jemné, nepřetáčet. Nakonec oblečení zavěste do stínu, aby se vysušilo, předejdete tak odbarvení nebo poškození látky.

Praní v pračce

K praní v pračce však můžete použít mýdlové hobliny: doporučujeme množství asi 3 a půl polévkové lžíce.

Mýdlové vločky jsou vhodné pro všechny jemné tkaniny, dokonce i pro jemné vlněné a hedvábné oděvy. Navíc se díky svým jemným čisticím vlastnostem hodí i na oblečení dětí a seniorů.