Citron je v kuchyni velkou hvězdou, ať už jde o dochucení našich slaných jídel nebo o štiplavý nádech do našich dezertů. Toto citrusové ovoce plné vitamínů a antioxidantů, detoxikační par excellence, je známé pro své nutriční výhody, ale také pro své čisticí vlastnosti pro pokožku. Na druhou stranu, co mnoho lidí neví, je, že citronová šťáva je netušeným spoluviníkem všech druhů domácích prací.

Ve skutečnosti má mnohostranné schopnosti čistit a leštit různé povrchy domu. Ekologický a ekonomický, díky svým antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem citron účinně vystopuje nečistoty a snadno odstraní i ty nejodolnější skvrny. Deodorant také loví všechny nepříjemné pachy, které balzamují interiér. Je těžké se bez něj obejít: od kuchyně po koupelnu během okamžiku vydezinfikuje všechna usazená a mastná místa a zanechá za sebou svěží a jemnou vůni.

Objevte několik účinných metod, díky kterým bude váš domov čistý jen s vymačkaným citronem!

Odstraňte nepříjemné pachy z odpadků

Je to běžný jev: jemné vůně, které uniknou z koše, mohou rychle provonět celou místnost. Zejména v kuchyni, kde se hromadí potravinový odpad. Samozřejmě musíte pamatovat na pravidelné vyprazdňování. Ale někdy, i když je řádně vyprázdníte, některé pachy stále přetrvávají. Tento problém je častější při absenci oken, kdy nelze místnost větrat. V tomto případě vám citron přijde na pomoc a dokáže vás zbavit těchto rušivých vůní.

Chcete-li problém vyřešit, existuje velmi jednoduchý trik: oloupejte citron a vložte kůru mezi dno odpadkového koše a pytel na odpadky. Uvidíte, že pachy budou okamžitě blokovány!
Zbavte se nepříjemného zápachu z vašich rukou

zbavit pachů z rukou

Odstraňte nepříjemný zápach z rukou citronem – Zdroj: spm

Často je pro vás těžké se po uvaření zbavit pachu ryb nebo cibule na rukou? Nejvíce frustrující je, že i při mytí rukou mýdlem se vám tato vůně stále drží na prstech!

Už žádné starosti: pro účinnou dezinfekci rukou je stačí potřít citronovou  šťávou  . To bude mít ještě silnější účinek než slavné citronové ubrousky, které se obvykle podávají v restauracích s mořskými plody. Už žádné rušivé pachy!

Udělej si sám čistící prostředek

Není vždy snadné najít dobrý čistič, který funguje a zároveň voní. No a díky citronu si můžete doma připravit velmi účinné řešení, které dokáže dezinfikovat různé povrchy ve vašem interiéru.

Ingredience

  • Láhev s rozprašovačem
  • Kůry z 5 citronů
  • Velká sklenice
  • 1 šálek bílého octa

Postup

Vezměte citronové kůry a vložte je do sklenice. Nalijte bílý ocet a poté nádobu uzavřete víčkem. Necháme cca 2 týdny odležet, aby slupky mohly uvolnit svou podstatu a vlastnosti.

Poté pomocí sítka nalijte tekutinu do rozprašovače.

Nastříkejte na povrchy a otřete  vlhkým  hadříkem z  mikrovlákna .

Tento přírodní prací prostředek lze použít mnoha způsoby. Zvláště se doporučuje pro čištění skla a vodovodních baterií. Volba bílého octa není zanedbatelná, protože je to také impozantní čistič s odmašťovacími, dezinfekčními a dezodoračními vlastnostmi.

Poznámka  : Víceúčelové použití, citron také pomáhá odstranit přetrvávající stopy na prádle. Stopy potu, rzi nebo mastné skvrny během pár okamžiků zmizí s trochou citronové šťávy, vody a soli. Můžete si také vyrobit vlastní domácí osvěžovač vzduchu s citronovým esenciálním olejem, abyste se zbavili nepříjemných toaletních pachů.

Čištění dřezů

čistý citronový dřez

Čištění dřezu citronem – Zdroj: spm

Dřez často používáme k mytí nádobí nebo čištění zeleniny. Proto je téměř nezbytné udržovat ji v čistotě pomocí správných přípravků. Pokud to děláte s přírodními a ekologickými přísadami, jako je citron!

Vezměte polovinu použitého citronu a potřete jím celý povrch, aniž byste zanedbávali rohy umyvadla. Dřez bude čistý a lesklý!

Udržujte hmyz mimo dosah

Není lepší způsob, jak osvěžit vzduch ve vaší domácnosti, než otevřít dveře a okna. Až na to, že do domu často vtrhne hmyz a mouchy. Jak udržet tyto škůdce pryč? S levným a netoxickým trikem.

Odřízněte kůru z citronu a dejte slupky na malý talíř. Nainstalujte jej na rovný povrch poblíž rámů venkovního okna. Ihned k vám domů vtrhne vůně plná svěžesti a hmyz se otočí!

Čištění prkének

čisté prkénko

Čištění prkénka citronem – Zdroj: spm

Vzhledem ke stálému kontaktu s různými potravinami  vyžadují prkénka  velkou péči a údržbu. Někdy mají tendenci zadržovat drobné zbytky nečistot: citron je tak ideálním řešením, protože nejenom omezuje rozvoj bakterií, ale také eliminuje nejodolnější pachy.

Nejprve povrch posypte hrstkou hrubé soli. Poté vezměte polovinu použitého citronu a silně ji vetřete. Abrazivní působení soli odstraní veškeré zbytky a citron pohltí všechny nepříjemné pachy a uvolní svěží aroma.

Poznámka 

Doporučujeme vždy používat bio citrony. Pokud tomu tak není, je vhodné je před použitím důkladně omýt. Nezapomeňte se také vyhnout aplikaci citronu v případě přecitlivělosti nebo alergie.