V zimě se rádi přikryjeme vlněnou, fleecovou nebo mohérovou přikrývkou, abychom využili tepelného komfortu v posteli. Tyto materiály nabízejí teplo a měkkost a pomáhají vám lépe spát. Prach, roztoči, zvířecí chlupy nebo dokonce pot však mohou potahy znečistit. Chcete-li je vyčistit, existují praktické tipy, které byste měli znát. Zde je návod, jak prát zimní přikrývky, aniž byste je poškodili.

Ložní prádlo se může časem zašpinit a vaše ložnice se tak bude cítit mnohem méně zakuklená. Prostěradla, povlaky na polštáře, přikrývky, povlaky na přikrývky, přikrývky a ložní prádlo mohou obsahovat nečistoty, skvrny a nepříjemný zápach. Ale zatímco některé z těchto  povlečení lze prát v pračce , u přikrývek tomu tak nutně není. Zde jsou naše tipy na praní zimních dek a zachování jejich textilních vláken.

Jak prát zimní přikrývky?

zimní přikrývky

Zimní kryt – Zdroj: spm

Abyste si prádlo udrželi, musíte je pravidelně prát. Naučte se čistit zimní přikrývky podle jejich textilních vláken:

1. Vlněné přikrývky

V závislosti na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, vyžadují přikrývky speciální praní.

Vlněnou přikrývku vyperte v pračce

Vlněnou přikrývku lze prát v pračce. K čištění můžete použít program na studenou vlnu a rozhodnout se pro prací prostředek vhodný na vlnu. Vlněnou přikrývku si také můžete vzít do prádelny, pokud nemáte velký bicí automat.

Ruční praní vlněné přikrývky

Vlněnou deku je možné prát ručně. Nejlepší je umístit kryt do vany a přinést tekuté marseillské mýdlo. Nalijte do vany teplou až studenou vodu a potřete si deku trochou marseillského mýdla. Nechte ho 10 minut namočit ve vodě, pak vlezte do vany a stoupněte si na deku. Opláchněte ji ve sprše a nechte okapat. Nakonec nechte uschnout na vzduchu.

2. Pletené akrylové deky

Pokud jde o pletené akrylové přikrývky, nelze je prát v pračce. Pro optimální mytí je vhodné je dát do vany nebo sprchové vaničky a použít tekutý prací prostředek, šampon nebo sprchový gel.  Vydrhněte, abyste odstranili skvrny a nečistoty, poté opláchněte ruční sprchou. Vymačkejte a nechte uschnout na vzduchu.

3. Mohérové ​​přikrývky

Mohérovou přikrývku nelze prát v pračce. Pokud ji chcete vyprat, namočte ji do vany naplněné studenou vodou a přidejte šampon vhodný na vlnu. Nechte 10 minut nasáknout a poté přitlačte kryt, dávejte pozor, abyste jej neotřeli, abyste jej nepoškodili. Poté opláchněte vlažnou vodou a jemně vyždímejte.

4. Fleece přikrývky

Pokud máte fleecovou deku, můžete ji prát v pračce nebo ručně. Neměli byste ho však prát na více než 40°C, abyste nepoškodili jeho textilní vlákna. Nepoužívejte aviváž a pokud se rozhodnete pro praní v pračce, zvolte program na vlnu a vhodný prací prostředek. Sušte deku raději na vzduchu.

Jak sušit přikrývky?

sušení přikrývkou

Dekové sušení – Zdroj: spm

K vysušení přikrývek jednoduše použijte froté ručníky a srolujte je, abyste odstranili přebytečnou vodu. Poté umístěte ručníky do otevřeného prostoru pomocí kolíčků na prádlo nebo pružinových spon, abyste je zavěsili.

Nyní víte, jak čistit přikrývky, abyste udrželi lůžkoviny čisté a mohli si užívat útulnou postel s klidem. Naučte se také, jak zůstat  v zimě doma v teple a zároveň snížit účty za elektřinu .