Při otevírání mrazničky nebo chladničky se občas objeví nepříjemné pachy. K odstranění těchto nepříjemných pachů je pak nutné důkladné čištění, protože jejich ignorování situaci jen zhorší. Tipy a triky.

Čištění mrazničky je o to důležitější, že nepříjemné pachy pronikají do plastových součástí a pryžových těsnění, což je prostředí, kde se vůně snadno ukládají. Ty pak přecházejí na stěny spotřebiče a následně zasahují do celého prostoru, což čištění ještě ztíží. Zde jsou tipy, které je třeba dodržovat, abyste se vyhnuli podobným nepříjemnostem.

páchnoucí lednice

Páchnoucí mrazák – Zdroj: spm

Je nezbytné znát zdroj nepříjemných pachů ve vaší mrazničce

Ať už jste nechali potraviny hnít na dně křehké nádoby nebo dali zbytky do lednice či mrazáku neuzavřené v nádobě,  vyplatí se znát zdroj zápachu.  Teprve poté přejdete na přírodní čističe, abyste udrželi své spotřebiče bez nežádoucích pachů.

K tomu existuje více než jeden trik, jak odstranit přetrvávající pachy ve vašich spotřebičích, kromě toho, že je ekologický a snadno se provádí. Nevyžadují  bělidla ani jiné chemikálie. Především je ale vhodné odstranit zdroj pachů vašeho spotřebiče a následně provést čištění houbičkou namočenou ve vodě a prostředku na mytí nádobí. Poté můžete v mrazáku použít přírodní neutralizátory zápachu.

Přírodní metody neutralizace pachů ve vaší mrazničce

– Základní jedlá soda

Mnoho z nás má tento pudr na více použití . Jedna z jeho fakult nám poslouží k pohlcování nežádoucích pachů z mrazáku a tím k jejich neutralizaci. A z dobrého důvodu můžete eliminovat silné pachy jednoduše tím, že budete mít ve svém zařízení tento přírodní osvěžovač vzduchu. Nejlepší je nasypat jedlou sodu do velké mísy, aby se optimalizoval  účinek pohlcování pachů.

Nezapomeňte také uvést několik, pokud to považujete za nutné. Můžete je například umístit do polic, které obsahují potraviny, které  mohou vydávat silný zápach  , jako jsou ryby nebo sýr. Nezapomeňte také měnit misku každé tři měsíce.

– Kávová sedlina

kávová sedlina

Kávová sedlina – Zdroj: spm

Kávová sedlina se stejně jako jedlá soda snaží o deodorační schopnost, bez které by byla škoda se obejít. K tomu musíte kávovou sedlinu několik dní uchovávat, než ji sušíte v troubě po dobu 10 minut při 100 °C. Poté vložte kávovou sedlinu do nádoby a strategicky ji umístěte do mrazáku, aby se dobře deodorizovala. Konkrétně  místo, o kterém se domníváte, že je zdrojem nepříjemného zápachu. Takže pokud ho nepoužíváte na kompost,  nevyhazujte ho !

– Citron

Tento citrusový plod je vynikající přírodní absorbent a kromě toho je také pozoruhodným dezinfekčním prostředkem. Chcete-li neutralizovat pachy, vyjměte potraviny z police a  namočte hadřík do citronové šťávy  , kterou poté otřete o příslušný povrch. Případně můžete také dát plátky citronu do misky a nechat  je několik hodin uležet v mrazáku . Také je vhodné jednou týdně vyměnit misku na citrusy.

Zde je 10 dalších způsobů, jak použít citron k hloubkovému čištění a dezinfekci vašeho domova. 

– Vanilkový extrakt

vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt – Zdroj: spm

Vanilkový extrakt se také používá ke snížení nepříjemného zápachu. Za tímto účelem naimpregnujte podle potřeby jeden nebo více vatových tamponů a poté je vložte do skleněné nádoby. Tím, že nezaručí optimální deodorizaci,  dokáže velmi dobře omezit pach ryb a provonět mrazničku. Toto řešení se hodí zejména v případě, že vanilkový extrakt už doma máte, protože kromě toho, že je dražší než jiné metody, zůstává jeho účinnost menší.

– Aktivní uhlí nebo noviny

Absorpci aktivního uhlí využijete tak, že kousky vložíte do polic mrazničky nebo chladničky a necháte je tam 10 dní. Alternativně můžete také využít řešení umístění  zmačkaných novin do mrazáku, které funguje na principu pohlcování pachů.  Jen se ujistěte, že jej vyměňte každý druhý den. Pokud tyto dva prvky nemáte k dispozici, můžete stěny před uložením jídla očistit destilovaným bílým octem. Chcete-li to provést, smíchejte stejné díly vody a octa a vyčistěte mrazničku houbou namočenou v tomto roztoku.

Pro větší hygienu je důležité udržovat mrazničku zcela zbavenou zápachu. K tomu samozřejmě patří i čištění vašeho zařízení.