Pokud je koupelna často spojována s hygienou a čistotou, může se z ní občas uvolňovat určité nepříjemné a nepříjemné pachy. Zápach z kanalizace linoucí se z potrubí pak může být extrémně otravný, ale naštěstí existují účinné způsoby, jak tuto nepříjemnost odstranit.

Pojďme zjistit, jak se snadno zbavit nepříjemných koupelnových pachů a jaké reflexy přijmout, abychom jejich vzniku zabránili.

Co je příčinou zápachu z vašich koupelnových odpadů?

oprava potrubí

Oprava odtoku v koupelně – Zdroj: spm

Uvolněte potrubí

Pro lepší nápravu problému zápachu je nutné identifikovat příčinu.
Špatný zápach může pocházet z ucpaného potrubí. Někdy se organické látky (vlasy, mýdlo atd.) hromadí v potrubí sprchy,  umyvadla nebo kuchyňského dřezu a vytvářejí ucpání a ztěžují odtok odpadní vody. Toto nahromadění odpadu a nečistot ucpává odsávání a ztěžuje odstraňování zápachu. Ucpání pak vytvořené v sifonu je často příčinou tohoto nepříjemného zápachu odpadních vod.

Vzestup zápachu může být také spojen s vadným sifonem. Díry, vyschlé, prasklé… je-li sifon již nefunkční, neplní již jednu ze svých zásadních funkcí, a to zamezení vzlínání pachů přes odvodní otvor, odpad. Jeho zakřivený tvar umožňuje pojmout malou nádržku vždy čisté vody, která funguje jako skutečná pachová bariéra. Je proto nezbytné vyčistit sifony dřezů nebo podlahové sifony sprch.
Další příčinou tohoto ucpání potrubí může být hromadění zubního kamene a vápence obsažených ve vodě. Tok vody se stává obtížným a může rychle dojít k hromadění nečistot.

Koupelnové potrubí vyžaduje pravidelnou údržbu, aby odvádělo evakuaci a zabránilo se tak unikání páchnoucích pachů.

Jak se zbavit zápachu odpadních vod ve vaší koupelně?

Existuje několik jednoduchých a levných receptů na deodorizaci vašich dýmek vyrobených z přírodních a neabrazivních produktů.

bílý ocet - 1

Bílý ocet – Zdroj: spm

Ocet

Toto první řešení používá bílý ocet a jedlou sodu. Zázračný přípravek na údržbu a čištění,  jedlá soda čistí a čistí potrubí. Ocet působí dezinfekčně a jeho kyselost odstraňuje všechny nahromaděné nečistoty, a tím rozpouští zátky mastnoty nebo jiných látek, které způsobují nepříjemný zápach.

K tomu budete potřebovat 100 g jedlé sody, 200 ml bílého octa a 500 ml horké vody. Přiveďte vodu k varu, poté přidejte bílý ocet a dobře promíchejte. Nalijte jedlou sodu do odpadu, poté přidejte roztok octa a vody.

Nelekejte se, pokud dojde k šumivé reakci a uvolní se bílá pěna. Chemickou reakcí vzniká CO2, který tlakem plynu v potrubí umožňuje účinné odcchávání. Doporučuje se také zakrýt odtok zátkou, aby roztok mohl působit přes noc. Ráno nechte 5 až 10 minut pustit horkou vodu a dejte sbohem ucpávce!

Prášek do pečiva

Jedlá soda může být také použita s citronovou šťávou a vroucí vodou. Postupujte stejně jako výše, smíchejte 100 g jedlé sody s polovinou sklenice citronové šťávy. Nechte hodinu.
Chemická reakce způsobená kyselinou citronovou účinně uvolní potrubí. Poté přidejte litr vroucí vody, abyste uvolnili odtok.

cola

Ač se to může zdát zvláštní, jedlá soda smíchaná s Colou je účinným řešením, jak vyčistit vaše potrubí. Přidejte dvě polévkové lžíce jedlé sody do odpadní trubky a nalijte 500 ml. Nechte roztok působit po dobu jedné hodiny. Poté zalijte litrem vroucí vody.

Voda

Pokud se voda odpařila odpadním potrubím, je situace o něco jednodušší. Jednoduše nechte horkou vodu 5 až 10 minut téci, abyste pomohli odstranit ucpání a vyřešit problém.

potrubí

Potrubí – Zdroj: spm

údržba odpadního potrubí

Pravidelná údržba sifonu a potrubí je zárukou funkčnosti. Pravidelně kontrolujte trubku pod dřezem, abyste se ujistili, že neteče nebo není zlomená. Pokud ano, bude nutné jej vyměnit za nový.  Instalatér  může problém snadno vyřešit.

čistší had

Had čistič odtoků – Zdroj: spm

Had na čistič odpadů

Uvolňovací had je ideálním nástrojem pro odvodnění trubek koupelnového umyvadla, zejména pro čištění ucpávek vytvořených nahromaděním vlasů.

Vypouštěcí nebo drenážní had, dostupný v několika délkách a tloušťkách, umožňuje efektivně čistit ucpané potrubí. Tenký a nitkovitý, jeho hlavní výhodou je jednoduché použití k uvolnění vzniklého ucpání a uvolnění potrubí a tím se vyhnete použití odmašťovačů nebo jiných chemických odblokovávačů.
Po vyčištění ucpávky hadem na odstraňování ucpání můžete také použít jeden z výše uvedených roztoků jedlé sody, abyste zajistili, že je váš odtok zcela čistý.

Pravidelná údržba vašeho potrubí je proto klíčem k tomu, abyste se vyhnuli nepříjemnostem souvisejícím s nepříjemnými pachy. Odstraněním ucpaných trubek se sifony udrží čisté a zabrání se tak páchnoucímu vzlínání.