Praní ponožek se zdá být velmi jednoduché, ale v některých případech stále páchnou i po vyprání v pračce. Není to nakonec tak překvapivé, když víte, že jsou v přímém a neustálém kontaktu s pokožkou a tím i potem nohou. Někdy s nimi dokonce sešlapeme podlahu domu, čímž je více vystavíme nečistotám. Pojďme se tedy podívat, jak pomocí tohoto triku účinně eliminovat pachy z něj vycházející.

Ponožky uvězněné v našich botách po celý den  absorbují špínu a nepříjemný zápach . Pokud navíc vůně nezůstala po praní v pračce, může to být také způsobeno povahou jejich tkaniny. Ať je to jakkoli a ať už se jedná o jakékoli faktory, tento problém již nebudete muset řešit díky jednoduchému řešení, se kterým si zároveň užijete i dobrou vůni.

Jednoduchý a účinný lék na nepříjemný zápach ponožek

Zatímco si budete zoufat nad svými tvrdošíjně páchnoucími ponožkami čerstvě vypranými v pračce, my vám navrhneme nápravu, která vás zachrání od potíží. Metoda, která je nejen účinná, ale umožní vám  získat i příjemně vonící ponožky.

Dotyčná technika je jednoduše umístit ponožky do velké nádoby, kterou naplníte velkým množstvím horké vody, aby byly vaše věci dobře nasáklé.  Poté nalijte do umyvadla ½ sklenice bílého octa  a nechte věci 1 hodinu odpočinout.

Poté z nádoby vyjměte ponožky, vyprázdněte ji z octové vody a znovu ji naplňte horkou vodou, ve které tentokrát rozpustíte  2 polévkové lžíce jedlé sody . Vložte položky zpět, dobře promíchejte a poté přidejte několik kapek esenciálního oleje.

sodovkové ponožky

Jedlá soda – Zdroj: spm

V esenciálních olejích máte samozřejmě široký výběr. Napadá nás například levandule, tea tree, eukalyptus nebo třeba máta. V posledním kroku necháte ponožky namočené 30 až 40 minut, než vypustíte umyvadlo. Esenciální olej můžete také nahradit  citronovou šťávou v množství 2 polévkových lžic.

Pokud tato metoda funguje, je to proto, že na jedné straně bílý ocet zůstává jedním z nejlepších přírodních dezinfekčních prostředků . Na druhou stranu je hydrogenuhličitan sodný bezkonkurenčním zeleným deodorantem, který mu nekrade pověst. Oba produkty se tak skvěle doplňují a připomínají, že bělidlo není vždy řešením.

Alternativní způsob praní zapáchajících ponožek: Vařící voda + citron

Vysoká teplota vody a také  bělící schopnost citronové šťávy  je metoda, kterou nelze zanedbávat, zejména proto, že její provedení je poměrně rychlé. Vodu a citronovou šťávu přiveďte k varu, poté po vypnutí ohně namočte ponožky do směsi a nechte 30 minut působit. Poté už stačí jen provést obvyklé mytí.

Pokud jsou vaše věci velmi špinavé, můžete přímo aplikovat  směs vlažné vody a citronové šťávy s prostředkem na mytí nádobí. Před praním ho pak necháte přes noc odležet.

Neváhejte se poradit o ekologických metodách čištění, které jsou pro vás vhodné k vybělení špinavých a poškozených ponožek.

Několik užitečných tipů pro praní ponožek

Efektivní praní ponožek také zahrnuje určité reflexy, které je třeba přijmout:

Přehoďte si ponožky

Pokud nechcete, aby vaše ponožky nakonec ztratily pružnost a celkový tvar,  obraťte je naruby, před vložením do pračky je vložte do síťovaného sáčku na prádlo. Tento jednoduchý proces stačí k tomu, aby se nemíchaly s oblečením a neprotahovaly se.

Pověste si ponožky a nechte je uschnout

Po umytí a vymáchání si  ponožky zafixujte jednotlivě na sušák  a vystavte je slunci. UV paprsky uvolňují pachy.

sušení ponožek

Sušení na vzduchu – Zdroj: spm

Pokud chcete používat sušičku, musíte se ujistit, že vaše páry ponožek  neobsahují vlhkost  a hrudky pracího prostředku nebo jedlé sody. Mějte však na paměti, že sušení vzduchem je vždy nejlepší, zvláště u hedvábných a vlněných ponožek, které jsou v sušičce náchylné ke sražení. Jejich materiál skutečně nesnáší vysoké teploty.

Jak vidíme, některé problémy lze snadno vyřešit bez použití chemikálií. Totéž platí pro techniku, která umožňuje deodorizovat boty.