Není nic lepšího, než mít doma aromatické rostliny. Kromě jejich použití v kuchyni, abychom dodali našim pokrmům více chuti a chuti, je tento druh rostlin také velmi užitečný pro provonění našich obývacích pokojů. Stejně jako máta, která bezesporu patří k nejvoňavějším bylinkám. Se svou jemnou a osvěžující vůní, ať už v šálku čaje, k vylepšení smoothie nebo k vylepšení některých kulinářských receptů, je máta skutečnou pokladnicí výhod.

Vypěstováním doma proměníte svůj interiér! Pokud hledáte řešení, jak mít vždy k dispozici malou rostlinku máty a využít ji k provonění interiéru, nabízíme vám originální nápad, jak si ji zasadit u vás doma: je to metoda pěstování v hrníčku. Ideální varianta pro každého, kdo má málo místa a chce místo naplnit omamnou vůní. 

Objevte nyní, jak zasadit mátu do šálku, aby ozdobila a provoněla celý dům.

Máta v šálku

Máta v šálku – Zdroj: spm

Zasaďte mátu do šálku

Chcete-li zasadit mátu do šálku, stačí provést následující kroky:

Ingredience:

 • semena máty
 • Trochu vody
 • Ornice
 • Hnojiva
 • Vrtačka
 • Vyznačovací páska na stěny
 • Dostatečně velký keramický hrnek
Posypte mátou

Posypte mátou – Zdroj: spm

Jak pěstovat mátu v šálku krok za krokem:

 1. Otočte kelímek dnem vzhůru, připevněte 2 kusy pásky a označte je, abyste mohli vyvrtat dva otvory. Ty zajistí dobré odvodnění.
 2. Připravte hnojivo a půdu. Vložte je do šálku.
 3. Dále položte pár semínek máty a zakryjte trochou zeminy. Semena nemusíte zahrabávat, ale přidejte navrch malou vrstvu zeminy.
 4. Počkejte, až se semena vyvinou a začnou se proměňovat v mátu beauseed.
 5. Zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá. Pamatujte, že v prostoru malém jako je šálek se může nahromadit velké množství vlhkosti.
 6. Umístěte šálek ráno na osvětlené místo, ale odpoledne ve stínu.
Listy máty

Lístky máty – Zdroj: spm

Další výhody máty 

Pleť bez akné

Máta díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem zklidňuje a zklidňuje pokožku, což se může projevit jako prospěšné při léčbě akné. Listy máty obsahují vysoké hladiny kyseliny salicylové, o které je známo , že bojuje proti akné a skvrnám.

Lepší orální zdraví

Věděli jste, proč je mnoho zubních past na bázi máty? Jednoduše, protože tato bylina je plná antibakteriálních vlastností. Máta inhibuje růst bakterií a čistí zubní kámen ve vašich zubech. Navíc zabíjí bakterie a bojuje proti zápachu z úst, udržuje vaše ústa a zuby přirozeně zdravé.

Proti stresu

Vůně máty je velmi uklidňující a lze ji použít v aromaterapii k překonání stresu. Je to proto, že pomáhá uvolnit váš mozek a tělo zklidněním vaší mysli. Máta má také adaptogenní vlastnosti, které regulují hladinu kortizolu a rozvíjejí přirozenou odolnost vůči stresu.