Sansevieria neboli tchýnin jazyk je nenáročná na údržbu pokojová rostlina. Tento vytrvalý sukulent se vyznačuje stálezeleným olistěním v tuhém trsu. Sansevieria se pěstuje v květináčích nebo květináčích. Na druhou stranu její růst je pomalý a ke kvetení potřebuje mnoho let. Množení této rostliny se provádí mimo jiné řízkováním. Zjistěte, jak reprodukovat tchynin jazyk z listu.

Pokud vaše sansevieria začíná vadnout nebo jen chcete mít více, můžete si ji rozmnožit listovými řízky. To znamená, že odebráním listu z mateřské rostliny budete moci získat novou sansevierii.

sansevieria

Sansevieria – Zdroj: spm

Jak reprodukovat sansevieria z listu?

  • Listové řízky v zemi

Krok 1 :

Pomocí zahradnických nůžek, které byly předem vyčištěny a dezinfikovány, vezměte z rostliny list a položte jej na desku.

2. krok:

Odstraněný list nakrájejte na malé části, asi 8 cm a  na spodní části každé části a přesněji na konci udělejte malý řez . Toto označení vám dá vědět, který konec zapíchnout do země. Pro úspěšné zakořenění řízků musí být konec řízku, který byl nejblíže květináči, před řezáním zasazen do země, aby se respektoval směr růstu listů.

Řízky Sansevieria

Řízky Sansevieria – Zdroj: spm

Nechte své řízky vyschnout jeden až tři dny, abyste zabránili jejich hnilobě. Pokud si přejete, můžete na konec těchto řízků nasypat trochu zakořeňovacího hormonu, aby se řez zacelil a podpořilo zakořenění.

Krok 3:

Vyberte si terakotový květináč a na dno položte hliněné oblázky, abyste podpořili odvodnění. Poté vytvořte substrát smícháním zeminy z květináče s pískem.

Krok 4:

Řízky zasaďte do středu květináče a substrát mírně zalijte.

dobrý způsob, jak zasadit řízky

Správný způsob výsadby řízků – Zdroj: spm

Krok 5:

Vyrobte si mini skleník pro vaši rostlinu. Chcete-li to provést, rozřízněte plastovou láhev na polovinu a umístěte horní část na sklenici, přičemž uzávěr držte uzavřený. Nezapomeňte sejmout víčko alespoň na 10 minut denně  , aby se zabránilo kondenzaci uvnitř láhve . Využijte příležitosti k lehkému zamlžení substrátu. Po měsíci si všimnete růstu malých lístků. V takovém případě vyjměte láhev a  přesaďte mladé výhonky do nových květináčů.

  • Listové řízky ve vodě

Vezměte list své sansevieria a nakrájejte ho na části. Ponořte řízky do nádoby s vodou a dávejte pozor, abyste je nepřevrátili. Musí být zasunuty do vody ve stejném směru jako před řezáním. Udržujte nádobu na denním světle, ale  vyhněte se přímému slunečnímu záření . Vodu vyměňte, jakmile se zakalí.

Řízky sansevieria ve vodě

Řízky Sansevieria ve vodě – Zdroj: spm

Nové kořeny se objeví ve druhém nebo čtvrtém týdnu. S přesazením řízků do květináčů počkejte, až budou početnější.

Všimněte si, že i když odeberete řízky z listů sansevierie pestré,  dostanete se k celozelené sansevierii bez žlutých pruhů.  Chcete-li reprodukovat sansevieria s pestrými listy, musíte se rozhodnout pro jinou techniku ​​​​rozmnožování, a to rozdělení trsů a oddenků sansevieria.

Jak se starat o sansevieria?

  • zalévání

Zalévejte rostlinu pouze tehdy, když je půda zcela suchá. Tato sukulentní rostlina  má skutečně schopnost zadržovat vodu díky svým masitým tkáním , a proto může přežít v suchých podnebích nebo suchých půdách. To znamená, že v zimě  můžete omezit zalévání rostliny   na jednou měsíčně. Nezapomeňte také odstranit stojatou vodu v podšálku nebo vyrovnávací nádobě. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu jejích kořenů.

  • Teplota a vlhkost

Sansevieria má ráda teplo a vlhko. Udržujte svou rostlinu mimo průvan a zdroje tepla, jako je radiátor nebo krb, které vysušují okolní vzduch.

  • Půda a hnojivo

Sansevieria má ráda písčitou půdu. Vyberte květinovou směs pro vaši rostlinu smíchanou s trochou písku.  Během období růstu rostlinu přihnojujte, nejlépe kaktusovým hnojivem nebo kapalným hnojivem s pomalým uvolňováním, zředěným v zálivce. V zimě se vyhněte jakékoli aplikaci hnojiv.

  • Vystavení

Sansevieria oceňuje světlo, ale bez přímého slunečního záření. Nedostatek světla může způsobit, že jeho listy budou bledé.

  • Nemoci a paraziti

Sansevieria je odolná vůči chorobám, ale může ji napadnout moučný hmyz. V případě napadení očistěte jeho listy hadříkem namočeným v metylalkoholu nebo mýdlové vodě a poté opláchněte čistou vodou.

Z jediného listu budete moci znásobit svou sansevieria. Kromě toho, že do vašeho interiéru vnese tropický nádech, je tato dekorativní rostlina také účinná při čištění a čištění vzduchu ve vašem interiéru.