Rostliny na zahradě a zeleninovém záhonu mohou trpět napadením hmyzem. Naše plantáže mohou napadnout svilušky, drobné mušky, mšice, slunéčka, mravenci, housenky nebo šupináč. Abyste zabránili těmto hrozivým škůdcům poškodit vaše rostliny, můžete se rozhodnout pro přírodní prostředky, které mají repelentní vlastnosti. Zde je několik domácích prostředků na vymýcení mravenců a hmyzu z rostlin na vaší terase, zahradě nebo zeleninovém záhonu.

Nežádoucí hmyz, který proniká do rostlin, se může stát skutečnou nepříjemností. Napadené rostliny se skutečně snaží těmto invazivním vetřelcům bránit, ale někdy mohou oslabit a utrpět ztrátu listů. K ochraně své vegetace před škodlivým hmyzem se někteří rozhodnou pro přírodní insekticid. V tomto článku se dozvíte, jak  chránit rostliny na vaší terase, zahradě nebo zeleninovém záhonu proti mravencům a šupinám.

Jak víte, že se na rostlinách vyskytuje šupinový hmyz?

parazitická košenila

Šupinatí hmyz jsou nežádoucí škůdci – Zdroj: spm

Ať už na vaší terase nebo na zahradě, přítomnost šupináče nezůstane bez povšimnutí. Mealybugs mohou kolonizovat většinu rostlin a oslabit je. Rozlišují se moučníci, kteří mají bílý sekret, štítní moučníci, kteří jsou chráněni voskem, a mouční brouci skořápkou, kteří mají tvrdou hnědou skořápku.

košeniní invaze

Invaze šupinatého hmyzu – Zdroj: spm

Když do vaší zahrady vnikne šupinový hmyz, všimnete si přítomnosti sazovité plísně (černý prášek), medovice a mravenců.

Co přitahuje mravence a šupinatý hmyz na rostlinách?

šupinoví hmyzí mravenci

Mravenci a šupináč – Zdroj: spm

Šupinatý hmyz je kousavý a savý hmyz, který se živí rostlinnou šťávou. Samice moučné jsou jediné, které napadají rostliny, protože samci moučniček se našimi rostlinami nepotřebují živit. Mealybugs může způsobit značné škody tím, že napadne kaktusy, kamélie, ibišky, hortenzie nebo dokonce citrusové plody. Pravděpodobně napadají rostliny, které jsou ve vlhkém klimatu a na místě s nedostatečným větráním. U venkovních rostlin postačí, aby byla výsadba hustá, aby se tam našel šupináč.

Napadené rostliny slábnou a trpí změnou barvy nebo opadem listů. Kromě toho může medovice, což je název pro sladký trus šupináče, přitahovat určité druhy mravenců. Rostliny se tak ocitnou zamořené šupinovým hmyzem a mravenci.

Přírodní prostředky k odstranění mravenců a hmyzu z rostlin

Boj proti vodnímu hmyzu a mravencům může být pro zahradní nadšence těžký. Abyste se ho zbavili, musíte jednat, jakmile si všimnete napadení.

Lék na mravence na rostlinách

 Chcete-li mravence udržet mimo váš dům a rostliny, můžete se rozhodnout pro přírodní ingredience, které vydávají účinný zápach, který tento hmyz zastraší. Chilli, ocet, máta jsou ingredience, které vám mohou pomoci ukončit invazi mravenců na vaší terase. Kromě toho můžete smíchat med a jedlou sodu a nalít produkt do několika sklenic, abyste vytvořili pasti na mravence. Tento koktejl vám umožní neutralizovat tento malý hmyz a výrazně snížit zamoření.

medový bikarbonátový repelent

Repelent proti mravencům – Zdroj: spm

K likvidaci mravenců na rostlinách si můžete připravit roztok na bázi 10 ml bílého octa, litru vody a několika kapek prostředku na mytí nádobí. Nastříkejte tuto tekutinu na hmyz. Tyto dávky se doporučuje respektovat, aby nedošlo k popálení rostlin.

Lék na hmyz na rostlinách

lék, jak se zbavit košenila

Lék na odvrácení šupinového hmyzu – Zdroj: spm

Pokud na rostlinách pozorujete šupinku, začněte nejprve odstraněním jejich skořápek hadříkem s mýdlovou vodou a poté se rozhodněte pro ošetření proti vodnímu kameni. Vsadit můžete na marseillské mýdlo nebo černé mýdlo. V litru vody rozpusťte lžičku tekutého černého mýdla, rostlinného oleje a 90° alkoholu. Nastříkejte tento přípravek na části rostliny náchylné k tvorbě šupin, jednou denně po dobu 3 až 4 dnů.

Nyní víte, jak ovládat hmyz a mravence. Objevte způsob, jak chránit vaše rostliny před mrazem a chladem .