Pro ty, kteří by rádi ušetřili plyn, vězte, že v kuchyni je třeba přijmout více než jeden reflex, jak toho dosáhnout. Proto vám doporučujeme, abyste si osvojili řadu praktických a zdravých návyků ke snížení spotřeby plynu.

V tomto článku vám ukážeme, že je docela možné snížit účet za plyn  a ušetřit drahocenné peníze.

modrý plamen

Modré plameny – Zdroj: spm

12 způsobů, jak ušetřit plyn při vaření

Plyn se používá hlavně pro každodenní vaření. Zde je návod, jak ho efektivně konzumovat a přitom si připravovat svá oblíbená jídla.

1. Investujte do nádobí, které spotřebuje méně

Zvažte pořízení kuchyňského náčiní, jako jsou tlakové konzervy nebo pískací konvice. Ty druhé mají zásluhu na tom, že naznačují konec varu. Velmi praktický reflex, když víte, že  vařící voda spotřebovává pořádné množství plynu.

Tlakový hrnec je zase ideální  pro jídla, která vyžadují dlouhou dobu vaření.  Ve skutečnosti umožňuje spotřebovat o 50 až 75 % méně energie než běžná zařízení. A to za stejnou dobu vaření nebo i méně.

2. Používejte hořáky moudře

hořák

Hořák – Zdroj: spm

Rozdíl ve velikosti hořáků není náhodný. Pokud jsou takto strukturovány, je to tak, že každá velikost se používá pro velmi přesné vaření, aby se  minimalizovala nadměrná spotřeba plynu.

Princip je tedy jednoduchý. Malý hrnec je spojen s malým hořákem a velký hrnec s větším hořákem. Také se ujistěte, že hrnec může zakrýt plameny. Je proto vhodnější použít hořák, který je menší než dno vaší pánve.

3. Vyčistěte hořáky

Pokud, jak je uvedeno výše, vidíte žluto/oranžový plamen, můžete zkusit vyčistit hořáky  , abyste zjistili, zda bude problém vyřešen. Pokud tomu tak není, vyhledejte odborné znalosti opraváře, aby provedl kontrolu rozsahu.

4. Snižte množství vody

Vyhněte se použití příliš velkého množství vody na vaření, protože bude vyžadovat více plynu  k  odpaření . Pro úsporu plynu je upřednostňováno dostatečné množství vody.

5. Snižte plamen

Ujistěte se, že plamen je dostatečně nízký, protože pravděpodobně nechcete ztratit živiny v jídle. Proto dejte přednost vaření  na nízkém nebo středním ohni podle potřeby.

6. Namáčení určitých potravin

Snížení spotřeby může také zahrnovat namáčení určitých potravin. Pokud například cizrnu namočíte přes noc, můžete snížit  spotřebu plynu až o 22 %.

7. Použijte víčka

Pokud necháte nádobu odkrytou, teplo se ztrácí do atmosféry, která plýtvá dalším plynem. Proto je vhodné  hrnce a pánve zakrýt.

8. Řekněte rozdíl mezi teplem a plamenem

modré plameny

Modré plameny – Zdroj: spm

Aby bylo zajištěno normální a tedy úplné spalování, plameny vycházející z hořáku musí mít jasně modrou barvu. To znamená, že je plně využit potenciál plynu. To neplatí,  pokud plameny mají barvu směřující ke žluté.

9. Údržba nádob

Naše varné konvice a další nádobí se někdy zašpiní vrstvou zbytků jídla a vodního kamene. Jedná se o prvky, které mohou omezit přístup tepla k potravinám obsaženým v nádobách. Vaření proto bude trvat déle a bude tedy vyžadovat více plynu. Nezapomeňte je tedy co nejdříve vyčistit,  abyste snížili spotřebu až o 10 %.

10. Před koncem vaření uberte plyn

Smyslem zde není nechat potraviny napůl syrové, ale vypnout plyn, jakmile jsou dostatečně syrové. Zbytkové teplo pak necháte, aby se postaralo o zbytek  a jídlo dovaříte.

11. Před vařením rozmrazte

Bez ohledu na jídlo, které chcete vařit, raději  je den předem rozmrazte v lednici . Jeho vaření vám zabere mnohem méně času, což vám umožní snížit spotřebu plynu. Zde je také několik  pravidel, která je třeba dodržovat, abyste správně zmrazili své potraviny.

12. Vyberte si správné nádobí

Upřednostněte nerezovou ocel nebo základ ze slitiny mědi, aby se teplo lépe přenášelo. Dobrá distribuce tepla  se rovná úsporám energie.

Při dodržování těchto tipů v každodenním životě zažijete rozdíl ve spotřebě plynu ve vaší kuchyni.