Intimní ubrousky, vlasy, použité vatové tampony, kondomy, odličovací ubrousky nebo třeba tampony… Někteří lidé používají záchodovou mísu jako odpadkový koš a splachují záchod, aby se zbavili odpadu. Toto gesto však zdaleka není triviální, protože může způsobit ucpání potrubí. Mám vyhodit toaletní papír do koše nebo do záchodu? Odpovědět.

Zvykem nebo reflexem někteří lidé vhazují toaletní papír do mísy před spláchnutím záchodu. Jiní jsou naopak opatrnější a hodí to do koše.

Kam mám hodit toaletní papír?

Ze strachu z ucpání potrubí se někteří bojí házet toaletní papír do mísy. Ale ve skutečnosti jde toaletní papír do splachování, aniž by hrozilo, že bude bránit toku vody. Exkrementy a toaletní papír se totiž před odchodem do kanalizace rozloží a nezůstanou uvízlé v misce. V tomto smyslu můžete toaletní papír hodit do záchodu. Musíte však mít dobrý tlak vody na toaletách a používat toaletní papír s mírou. Jinak může hrozit ucpání toalet a potrubí.

Předměty, které by se neměly splachovat do záchodu

Některé předměty by se neměly splachovat do záchodu, hrozí nebezpečí ucpání:

  • role toaletního papíru

Role toaletního papíru se mohou rozpustit ve vodě, ale představují riziko ucpání toalety. I biologicky odbouratelné válce obsahují částice, které mohou ucpat čistírny odpadních vod. Roli toaletního papíru je tedy nejlepší  vyhodit  do popelnice s domovním odpadem za účelem jejich třídění nebo kompostování.

  • ubrousky

Ačkoli jsou často biologicky odbouratelné, odličovací nebo dezinfekční ubrousky mohou uvíznout v kanalizaci. Když jsou tyto ubrousky vhozeny do mísy a toaleta je spláchnuta, mohou se ubrousky ucpat v potrubí. Aby se zabránilo ucpání kanalizační sítě, utěrky by měly být po použití vyhozeny do koše.

  • Vaty a vatové tampony

Po vyčištění uší nebo odstranění make-upu někteří hodí vatové tampony a vatové tampony do misky. Ale tyto dva předměty se ve vodě nerozkládají a zůstávají zablokované v potrubí. Abychom ochránili planetu a zabránili tomu, aby plast z vatových tamponů skončil v oceánech, musí být tyto předměty po použití vyhozeny do koše.

  • Hygienické ochrany

Pokud máte ve zvyku splachovat hygienické vložky   nebo tampony do záchodu, je to velká chyba! Postupem času může tento nepříjemný zlozvyk skončit ucpáním vašich toalet, ale také znečištěním oceánů.

  • Bělidlo

Bělidlo obsahuje chemikálie, které znečišťují odpadní vody. Škodlivý pro životní prostředí, je nejlepší tento výrobek nesplachovat do záchodu.

  • Léky

Někteří vhazují do záchodu prošlý sirup nebo tablety. Toto gesto by mělo být zakázáno, protože i když jsou léky rozpustné ve vodě, mohou být toxické, když skončí v potrubí. Poškozují tak životní prostředí a podzemní vody.

  • Kondomy

Latex v kondomech není biologicky odbouratelný a může ucpat odtoky. Po použití je vhodné zavázat uzel a poté kondom vyhodit do koše.

  • vlasy a chlupy na těle

Vlasy a vlasy mohou ucpat potrubí a způsobit problémy s instalací. Hromada vlasů může změnit tok vody a ucpat potrubí. V tomto smyslu se ujistěte, že vždy vyhazujte koule vlasů a vlasů do odpadkového koše.