Použití kostek ledu k zalévání rostlin je po celém světě stále oblíbenějším trikem. Tento jednoduchý a ekonomický trik vám umožní správně zalévat vaši rostlinu.

Použití kostek ledu k zalévání rostlin

Motýlí orchideje jsou již několik let jednou z nejběžnějších povolených pokojových rostlin ve Francii, stejně jako mnoho jejich kongenerů z čeledi Orchidaceae.

Nejčastěji však podstupují přílišné zalévání, což má za následek uhnívání kořenů a následně úhyn rostliny. Použití kostek ledu k  zalévání orchidejí se stalo běžnou metodou v boji proti tomuto problému. Poměrně jednoduché gesto, které lze provést na všech rostlinách v domě.

Led taje poměrně pomalu a přináší konstantní množství vlhkosti po delší dobu.

Většina orchidejí pochází ze zemí s teplým klimatem, takže není překvapením, že se mnoho lidí zdráhá používat k zalévání kostky ledu ze strachu, že chlad rostlinu poškodí.

Podle American Society for Horticultural Science se však není čeho obávat. Tato technika umožňuje postupné zalévání půdy, což je pro rostlinu ideální.

Buďte však opatrní, aplikace kostek ledu přímo na rostlinu může způsobit určité poškození, často ve formě skvrn, ale je zcela možné umístit led dostatečně daleko od rostliny.

Budete potřebovat:

  • Zásobník na ledové kostky
  • Kleště (volitelné)

Jak zalévat rostliny kostkami ledu?

Získejte kostky ledu

Prvním krokem při použití kostek ledu k zalévání rostlin je výroba kostek ledu v mrazáku.

Naplánujte si zálivku

Podle Ohio State University je nejlepší začít zalévat orchideje třemi kostkami ledu, ale uvědomte si, že faktory jako světlo, vlhkost a teplo mohou zvýšit odpařování vody.

Dále vyhledejte oblasti v květináči orchideje,  které nejsou příliš blízko rostliny , ale dostatečně blízko, aby se voda dobře vsakovala do půdy.

Umístěte kostky ledu

Vyjměte kostky ledu a tři z nich položte na podlahu. Budou pomalu tát a postupně rostlinu zalévat. Zvažte použití kleští k pohybu kostek ledu, abyste snížili riziko přenosu patogenů.

Nezapomeňte toto gesto zopakovat

Po vložení kostek ledu můžete nádobu na kostky ledu znovu naplnit. Obecně je dobré aplikaci opakovat jednou týdně. Pokud je půda příliš suchá nebo příliš mokrá, přidejte nebo odeberte jednu kostku ledu najednou.