Dobrý šálek kávy má mnoho zdravotních výhod, ale věděli jste, že má mnohostranné využití ke stimulaci růstu vašich rostlin a ochraně před škůdci na listech?

Káva je jedním z hvězdných produktů pro vaši zahradu nebo zeleninovou zahrádku, její použití není mezi zahrádkáři, kteří její výhody znají již dlouho, novinkou.

Opětovné použití by prospělo půdě a pomohlo vám zahradničit efektivněji.

Kávovou sedlinu, kterou používáte, byste měli uschovat a vysušit, poté zabalit a uložit pro pozdější použití.

Tento krok je velmi důležitý, protože zabrání růstu plísní a poškození vašich rostlin. Pojďme zde objevit různá využití kávy pro zdravou zahradu!

1- Kompost

kompost

Kompost – Zdroj: spm

Zbytek z vaší    kávy lze použít v kompostu, který pomáhá kompost provzdušňovat a zároveň mu dodává živiny. Jelikož se jedná o kávu, kterou jste již použili, ztrácí svou počáteční kyselost.

Tato složka pomáhá zadržovat vlhkost a zlepšuje drenáž, takže kořeny mají více prostoru pro růst. Musíte ji smíchat s půdou a mulčem, použijte maximálně 20% podíl, abyste předešli opačnému efektu, než se očekává. Toto procento ve vašem kompostu vám dodá dusík navíc a obohatí ho.

2- Hnojiva

Zbytky kávy lze přeměnit na vynikající hnojivo, její vysoké procento dusíku zvýší kvetení a zlepší plody vašich rostlin.

Káva přispívá k množení mikroorganismů, které podporují růst rostlin.

Chcete-li ji k tomuto účelu použít, nechte ji namočenou přes noc ve vodě a po 24 hodinách vysypte obsah do půdy kolem stonků a  listů .

3- Přírodní pesticid

Káva se používá k odpuzování slimáků a slimáků, protože její mletá struktura zabraňuje těmto nežádoucím zvířatům jíst vaše rostliny .  Protože se pohybují na humusu, nemohou chodit, protože potřebují hladkou, vlhkou půdu.

Nasypte kolem rostliny tenkou vrstvu kávové sedliny a jemně promíchejte s půdou.

4- Potrava pro žížaly

kávová sedlina do

Kávová sedlina pro červy – Zdroj: spm

Červové odlitky jsou nezbytné pro půdy a rostliny. Provzdušňují podlahy.

Malé množství aplikované jednou týdně může nakrmit žížaly, které hloubením svých štol umožňují provzdušnění půdy a podporují lepší cirkulaci vody. Používejte ji však s mírou: káva použitá v nadměrném množství by je svou kyselostí mohla naopak odradit.

5- Mulčování

Recyklovaná káva se skvěle hodí jako mulč, zabrání zachytávání plevele a ochrání půdu.

Mulčování zahrnuje pokrytí půdy vrstvou organické hmoty, čímž chrání půdu a izoluje ji před přírodními živly.

Na podlahu položte vrstvu kávové sedliny o tloušťce 2 cm.

S touto přísadou můžete rychleji pokrýt velké plochy a ušetřit peníze!

6- Substrát pro sazenice

Před vysazením sazenic musíte výlisky pečlivě omýt, abyste je zbavili zbytků, a pečlivě je osušit, abyste zabránili tvorbě plísní. Získáte tak substrát pro svou půdu, který zachytí vlhkost potřebnou pro vývoj vašich sazenic a obohatí půdu o fosfor, dusík a draslík, které jsou pro růst vaší rostliny obzvlášť zajímavé.