Odolné skvrny mohou být skutečným bolehlavem, zvláště pokud je známo, že skvrny od kávy nebo červeného vína je velmi obtížné odstranit. Existuje však několik triků, jak je nechat zmizet!

Pojďme zjistit, jak odstranit odolné skvrny pomocí jedlé sody, tohoto osvědčeného zázračného produktu, který dokáže u vás doma zázraky!

Jak využít jedlou sodu v kuchyni?

Používá se při vaření, úklidu, zahradničení… jedlá soda je hvězdou ingrediencí posledních let díky svému mnohostrannému použití a prokázané účinnosti. Známý pro čištění těch  nejodolnějších skvrn  , často se používá k čištění kuchyně a odstraňování odolných skvrn nebo nepříjemných pachů.

zapékací mísa

Jedlá soda – Zdroj: spm

Sporák můžete vyčistit pomocí jedlé sody. Stačí posypat jedlou sodou na kovovou část a poté přidat ocet, aby vznikla pasta. Nechte působit 30 minut, poté vše očistěte měkkým hadříkem nebo houbičkou, aby nedošlo k poškrábání povrchu.

Připáleniny v hrncích nebo pánvích lze také vyčistit jedlou sodou: k tomu dejte vařit vodu tak, aby množství pokrývalo ¼ její výšky. Do vody přidejte 5 lžic jedlé sody   , dokud se nevyvaří. Nechte působit přes noc. Druhý den budete překvapeni výsledkem, když uvidíte, jak se ze stěn a dna pánve oddělují skvrny.
Troubu lze čistit i jedlou sodou. Připravte si pastu složenou z ½ šálku jedlé sody a 2 až 3 polévkových lžic vody. Pomocí rukavic jemně rozetřete pastu na všechny povrchy, ale vyhněte se topným tělesům, abyste je nepoškodili. Nechte pastu působit 12 hodin a setřete ji vlhkým hadříkem.

Nakonec může být dřez někdy pokrytý mastnotou nebo vidět jeho silikonové těsnění zčernalé plísní. Vidí i jeho ucpané potrubí, ucpané zbytky jídla. K čištění dřezu je potřeba posypat jedlou sodou a vydrhnout měkkou houbou nebo vlhkým hadříkem. Pokud je ucpaný, dejte do odpadu hrnek jedlé sody a poté nalijte horký ocet. Nechte působit 5 minut, poté zalijte litrem horké vody.

Jak vyčistit skvrny od koberce jedlou sodou?

Jedlá soda je působivá i jako odstraňovač skvrn.

citronová jedlá soda

Jedlá soda a citron – Zdroj: spm

Zde jsou kroky pro čištění koberce jedlou sodou:

  • Začněte tím, že jedlou sodu nasypete přímo na koberec a necháte uležet přes noc (ideálně na delší dobu, 1-2 dny).
  • Po působení jedlé sody odstraňte přebytek pomocí kartáče nebo vysavače.

Tento další přípravek můžete vyzkoušet i na odolnější skvrny.

  • Nalijte několik kapek octa přímo na skvrnu, aniž byste postiženou oblast příliš namočili
  • Na stejnou plochu štědře posypte jedlou sodou.
  • Uvidíte, že dojde k chemické reakci, ale nebojte se, je to zcela normální.
  • Zakryjte potřísněnou oblast talířem a nechte roztok 1-2 dny působit.
  • Dejte pozor, abyste na skvrnu nešlápli, když roztok působí!
  • Na konci vysajte a uvidíte, že máte  dokonale čistý koberec bez skvrn.

Zde je návod, jak odstranit skvrnu od červeného vína z koberce pomocí jedlé sody:

Skvrny od červeného vína na koberci jsou nejnepříjemnější. První odpovědí je reaktivita: čím rychleji budete jednat, tím větší je šance, že skvrna zmizí. Kombinace bílého vína s jedlou sodou pomáhá odstranit skvrny od červeného vína i na již zaschlých skvrnách. Potřísněnou část stačí polít bílým vínem, poté zasypat jedlou sodou a nechat pár hodin působit. Bílé víno můžete také nahradit citronovou šťávou. Výsledek je úžasný!