Příroda má tolik výhod jako nevýhod. Na jedné straně nám naše zahrada nabízí pohádkovou podívanou s množstvím rostlin a květin, které časem kvetou. Na druhou stranu se musíme vypořádat se vším tím nežádoucím hmyzem a škůdci, kteří kazí krajinu. Skutečná pohroma tyto mšice! Jsou malinká, ale tato špinavá zvířátka mají umění proklouznout mezi mladými stonky rostlin, vysát jejich mízu a zabránit zdravému růstu. Nemluvě o tom, že ještě více oslabují naše rostliny tím, že je otravují a spouštějí houbové choroby. Při invazi mšic na zahradě je bezpodmínečně nutné napravit ji radikálními metodami!

Ne vždy však musíte používat chemické pesticidy, které samy o sobě škodí zdraví a životnímu prostředí. Pokud se mšice zabydlely na vašich rostlinách a květinách, vždy existují určité preventivní, přírodní a ekologické prostředky, jak se všech škůdců účinně zbavit. Proč si nevyrobit své  vlastní organické pesticidy a insekticidy? Jsou prostě vyrobeny  ze surovin  , které už možná máte doma nebo které  snadno seženete na trhu. I když se však jedná o organické pesticidy (organické nebo ekologické), je třeba opatrnosti: ačkoli jsou přírodní, některé materiály, které vám představíme, obsahují toxické látky pro vaše zdraví*.

Chcete-li bojovat proti mšicím a všem vetřelcům na zahradě nebo zeleninové zahradě, zde je několik tipů, které odhalil Anthony Lecompte, zahradník a krajinář v Besançonu.

Poznámka  : V ideálním případě vám doporučujeme nejíst určitou zeleninu ze zeleninové zahrady v den, kdy rostliny postříkáte určitými prostředky. V opačném případě je nezapomeňte dobře umýt pod tekoucí vodou a nechat je několik minut v misce s čistou studenou vodou.

Sprej proti broukům

Cibulové slupky

Cibulové slupky – zdroj: spm

Mezi brouci patří celá čeleď hmyzu jako jsou brouci, chrousti a další berušky. Vyznačují se tím, že mají elytru, pár tuhých křídel ve formě skořápky. Většina z nich jsou býložravé druhy, které způsobují vážné škody na plodinách. Jak je efektivně lovit, aby tito brouci nerušili vaše rostliny?

Slupky z jedné cibule shromážděte do vzduchotěsné nádoby s víčkem nebo do uzavřeného sáčku a uložte do chladničky. Můžete přidat i zbylý česnek.

Poté vše dejte do kbelíku a zalijte vlažnou vodou. Nechte působit několik dní až týden na slunném místě v zahradě nebo na terase. Vzniklou tekutinu pak přefiltrujte a uložte do plastové lahvičky s rozprašovačem.

Zahrabejte zbytky cibule kolem rostlin a  zeleniny  náchylných k napadení mšicemi, pavouky a jinými škůdci. Nastříkejte sprej na zahradní nebo pokojové rostliny, abyste je ochránili před všemi nežádoucími vlivy.

Ošetření bílých nebo černých skvrn na rostlinách 

Rostliny se často potýkají s nebezpečnými chorobami, které pro ně mohou být smrtelné: rez, padlí, monilióza, padlí… Tyto neduhy pravidelně spouštějí plísně, hnilobu, skvrny (bílé, žluté nebo černé), mech nebo prášek na listech. Jedná se o hmyz, houby a některé houbové choroby. Když zaznamenáte některé z těchto příznaků, nikdy problém neignorujte. Musíte své rostliny rychle ošetřit, než se jejich stav zhorší a nakonec zemřou.

Efektivní řešení: zřeďte 1 litr plnotučného mléka v 8litrové nádobě s vodou. Dobře promíchejte a nastříkejte růže nebo jiné rostliny poškozené plísní. Skvrny nakonec zmizí po několika postřikech.

Ošetření proti rostlinným mšicím

Mšice na rostlinách

Mšice na rostlinách – Zdroj: spm

 Rostlinné mšice   přijímají sladkou tekutinu, přesně takovou, po které mravenci prahnou po potravě. Tímto způsobem jej mravenci přenášejí po celé rostlině. Což obvykle tvoří černou plíseň nebo houbu naplněnou černým práškem, který roste na listech a stoncích. Takže kontrolou mšic se můžete zbavit i těchto tmavých skvrn.

Smíchejte 2 šálky oleje na vaření s šálkem tekutého mýdla, dokud nezískáte bílou směs. Poté odeberte 1 polévkovou lžíci této tekutiny a vložte ji do litru vody. Tímto roztokem postříkejte rostliny v oblastech, kde je napadají mšice. Tuto operaci provádějte, když venku není příliš horko, abyste nespálili listy rostlin.

Poznámka: někdy, když jsou mšice jasně viditelné, můžete je jednoduše odstranit rukou nebo malým kartáčkem.

Některé prostředky k udržení mšic mimo rostliny 

Česnekový sprej

Sprej

Sprej – Zdroj: spm

90 g česneku nasekáme nadrobno, zalijeme olejem a necháme přes noc změknout. Poté sceďte, přidejte 1 litr mýdlového roztoku (tekuté mýdlo a voda) a směs uložte do sklenice s víčkem.

Další tip: nakrájejte 1 cibuli a 2 stroužky česneku na kousky a poté je rozmixujte v mixéru se 2 šálky vody. Tekutinu přecedíme a dáme do odpařovače. Nastříkejte tekutinu na rostliny a květiny  tak, aby pokryla celý povrch listů.

Trik s hliníkovou fólií

Umístěte kousky hliníkové fólie na půdu u základny rostlin. Odraz světla odpuzuje hmyz.

Univerzální sprej

Budete potřebovat 3 čerstvé nebo konzervované zelené chilli a 2-3 stroužky česneku, rozmačkané. Vše vložte do nádoby. Přidejte 3/4 lžičky tekutého mýdla a 3 šálky vody a nechte 24 hodin.

Směs přefiltrujte, odstraňte pevnou část a výsledný roztok nastříkejte na rostliny, přičemž dbejte na to, aby tekutina pokryla celý povrch listů.