Příjemný a pohodlný interiér jde ruku v ruce s pečlivým úklidem všech povrchů v domě, zejména podlah. Ty jsou mezi příchody a odchody podrobeny tvrdým testům, bakteriím a nečistotám zvenčí. Pro udržení čistoty vašeho domova prozradíme postup, jak přirozeně vyčistit všechny typy podlah.

Prach, špína a mikrobi ovlivňují kvalitu vašich podlah a dokonce i vzduchu uvnitř vašeho domova. Dobrá údržba je také nezbytná, aby se vaše dlažba, mramor, terakota nebo parkety časem nepoškodily. Je však  třeba si uvědomit, že každý typ podlahy vyžaduje jinou údržbu . Některé produkty, i ty přírodní, nemusí být vhodné na podlahu vašeho domova. Prozradíme vám, jaký typ čističe použít k údržbě nátěru vašich podlah.

Jak čistit všechny typy podlah u vás doma přírodními produkty?

Než   se pustíte do úklidu podlahy , musíte místnost nejprve vyprázdnit a zbavit se koberců, židlí nebo dokonce povalujících se hraček a předmětů. Zameťte nebo vysajte podlahu, abyste odstranili prach. Zvažte také vysávání pod nábytkem, jako jsou stoly a pohovky. Poté nábytek oprašte mírně navlhčenou utěrkou z mikrovlákna, abyste zachytili částice. Po dokončení tohoto kroku můžete přejít k čištění podlahy.

– Vyčistěte mramorovou podlahu

mramorová podlaha

Mramorová podlaha – Zdroj: spm

Pokud máte podlahu ze žuly, mramoru nebo kamene a chcete používat ekologické a ekonomické přípravky, můžete si připravit čistič s těmito přírodními složkami. Budete potřebovat:

  • 2 lžíce jedlé sody
  • 1 lžíce tekutého marseillského mýdla
  • 2 litry vody

Nalijte vodu do kbelíku, poté přidejte jedlou sodu a marseillské mýdlo. Vše promíchejte a namočte mop tímto přípravkem a poté jej protáhněte po celém povrchu, který chcete vyčistit, abyste odstranili nečistoty a nepříjemný zápach  .

Měli byste také vědět, že na povrchy z přírodního kamene, žuly nebo mramoru se  nedoporučuje používat kyselé přípravky  , jako je ocet, citron nebo kyselina citronová, hrozí jejich poškození časem.

– Vyčistěte dlážděnou podlahu

Dlažba se může rychle zašpinit a spáry, které časem ztmavnou, vypadají nehezky. Chcete-li se zbavit špinavých dlaždic, použijte prostředek na mytí nádobí zředěný vodou a vytřete celý povrch.

čistá dlážděná podlaha

Vyčistěte spáry jedlou sodou – Zdroj: spm

K čištění těsnění použijte jedlou sodu, která je mimochodem silným bělícím produktem . Chcete-li využít jeho stripovací schopnosti, smíchejte tři díly jedlé sody a jeden díl vody, abyste získali konzistentní pastu. Pomocí štětce rozetřete na spáry a rozetřete. Před opláchnutím a otřením suchým hadříkem nechte několik minut působit.

– Vyčistěte terakotovou podlahu

terakotová podlaha

Terakotová podlaha – Zdroj: spm

Terakotové podlahy jsou velmi typické a dodávají domu hřejivou a přívětivou stránku. Pro jejich správnou údržbu je třeba najít čističe, které jsou vhodné pro tento materiál. A z dobrého důvodu má  tento typ podlahy tendenci zvláště absorbovat nečistoty a  skvrny . K čištění budete potřebovat následující přísady:

  • ½ šálku bílého octa
  • 2 polévkové lžíce saponátu
  • Pár kapek citronového esenciálního oleje
  • 2 litry vody

Smíchejte všechny ingredience v kbelíku, poté do roztoku ponořte hadřík z mikrovlákna a přejeďte s ním po podlaze, abyste ji vyčistili a vyleštili. Vysušte podlahu dalším suchým hadříkem.

– Vyčistěte parkety

dřevěná podlaha

Parkety – Zdroj: spm

Tento dřevěný povrch je velmi jemný a vyžaduje hodně péče a údržby. Chcete-li jej vyčistit, vezměte následující přísady:

  • 2 lžíce jedlé sody
  • 1 lžíce kastilského mýdla
  • 2 litry vody

Ingredience smíchejte v kbelíku a použijte přípravek k čištění podlahy mopem. Poté dřevěný povrch osušte suchým hadříkem, aby na parketách nezůstaly stopy vlhkosti.

Nyní víte, že pro každý typ podlahy existuje speciální čistič, aby vaše povrchy udržely a pečovaly co nejdéle.