Muškáty jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin pro zdobení zahrady nebo balkonu. Kvetou dlouho, odolávají času a vyžadují malou péči. Muškáty jsou také přírodní repelenty proti komárům. Stává se ale, že muškáty nekvetou, nebo že jim žloutnou listy.

Zde jsou tajemství zdravé rostliny a dokonalého kvetení!

Světlo

Muškáty   potřebují hodně   světla, zvláště pokud chcete, aby kvetly! Vystavte je světlu, pokud možno směrem na jih nebo jihovýchod.

Optimální teplota pro rostlinu je mezi 15 a 25 stupni. Muškáty nesnášejí chlad a vítr, takže je důležité je v zimě chránit tím, že je umístíte na světlé, ale ne příliš větrné místo na zahradě nebo balkoně.

Pokud jsou teploty velmi nízké, můžete muškáty přikrýt nylonovou plachtou.

zahradní muškáty

Muškáty na zahradě – Zdroj: spm

Voda

Zalévejte často, zvláště v létě!

Muškáty potřebují hodně vody: půda by měla být vždy vlhká. Proto v případě vysokých teplot zalévejte jednou nebo vícekrát denně.

V chladném počasí naopak zalévejte jen občas, dbejte na to, aby půda nevyschla.

Někdy může být voda, kterou běžně používáte, pro muškáty nevhodná kvůli příliš vysokému obsahu vápníku.

Tento problém můžete vyřešit tak, že vodu necháte v konvi přes noc s trochou rašeliny na dně, která dodá vodě optimální pH pro vaši rostlinu.

Pozornost :

Při zalévání nevytvářejte stagnaci vody, hrozí nebezpečí hniloby kořenů. Vyvarujte se také zalévání listů, na kterých se mohou vyvinout houby nebo plísně.

Hrnce

Jedním z tajemství zdravé rostliny je květináč, do kterého ji zasadíte.

Muškáty lze zasadit do květináčů jakéhokoli tvaru, ale na velikosti záleží.

Ideální velikost květináče je alespoň 20 cm v průměru a hloubka alespoň 15 až 20 cm: to jsou skutečně optimální rozměry, aby se kořeny rostliny mohly volně vyvíjet.

Pokud je pelargónie naopak hodně velká, je třeba zvolit větší květináče, až 40 cm v průměru.

Na dno květináče můžete položit štěrk, který dodá váhu a zabrání větru, aby rostlinu srazil.

muškáty

Muškáty – Zdroj: spm

Podlaha

Muškáty potřebují mírně kyselé půdy.

Přestože má silné kořeny, které se přizpůsobí všem typům půdy, rostlina nejlépe roste v lehké, pórovité půdě bohaté na jíl: půdy vhodné pro vaše muškáty najdete ve školkách.

Rostlina by měla být normálně přesazena s čerstvou půdou koncem zimy nebo brzy na jaře.

Před opětovnou výsadbou očistěte kořeny od staré zeminy.

Oplodnit

Nezapomeňte rostlinu přihnojit!

Nejvhodnější dobou pro hnojení je období květu, tedy od jara do pozdního podzimu, nejvhodnější jsou hnojiva s obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

Základním přírodním hnojivem je kávová sedlina: stačí dvě polévkové lžíce na slunci sušené kávové sedliny, aby vaše rostlina získala značnou dávku živin!

Během nejteplejších měsíců můžete rostlinu také každých 15 dní přihnojit, pokud chcete, aby bohatě kvetla.

Čištění

Čištění muškátů vyžaduje trochu více péče, včetně odstraňování sušených květů a listů.

Aby se objevily nové květy a listy, je třeba staré odstranit pomocí nůžek: před použitím je však nezapomeňte dezinfikovat alkoholem, aby se rostlina nenakazila.

nemocí a parazitů

Stejně jako mnoho rostlin přitahují muškáty škůdce, kteří je mohou poškodit a vést k jejich smrti.

Pokud listy žloutnou a povrch rostliny je lepkavý,   mohou být příčinou mšice nebo svilušky.

 

V tomto případě s nimi můžete bojovat přírodním prostředkem na bázi Marseillského mýdla nebo přidáním pár kapek skořicového esenciálního oleje do zavlažovací vody.

Jedním z největších nebezpečí pro muškáty je však pelargónie lycen: jedná se o parazita, který může rostlinu infikovat a v krátké době vést k její smrti.

Přírodní prostředky spočívají v čištění listů a větví muškátů vatou namočenou ve vodě a česneku, aby se odstranily případné larvy.

Na košeninu existují různé přírodní prostředky  , včetně lněného oleje zředěného ve vodě, alkoholu nebo marseillského mýdla.