Aby byla zaručena čistá a neposkvrněná toaleta, musí být toaletní štětka řádně vyčištěna, aby byla zbavena nečistot a bakterií. Abyste toho dosáhli, doporučujeme vám vyzkoušet účinné a jednoduché tipy, jak jej vyčistit jako nový.

Tím, že se příliš soustředíme na různé prvky koupelny, zejména na mísu,  jen zřídka přemýšlíme o čištění záchodové štětky . Je však nezbytné jej pravidelně čistit. Tipy a rady pro údržbu štětce a jeho podporu ingrediencemi, které už pravděpodobně máte doma.

WC štětka

WC kartáč – Zdroj: spm

Jak efektivně vyčistit záchodovou štětku?

Než se s vámi podělíme o tipy, je dobré si uvědomit, že čištění kartáčku je nutné provádět po každém použití a pravidelně jej dezinfikovat.

Nástroje a přísady, které budete potřebovat:

 • bílý ocet
 • Sprej
 • Peroxid vodíku
 • Kbelík
 • gumové rukavice
 • Hadřík z mikrovlákna
 • Domácí víceúčelový čistič
 • Dezinfekční ubrousek

– Rychlé čištění toaletní štětky

Hned po vyčištění toalety nastříkejte sprej naplněný bílým octem a vodou přímo na kartáč. Poté spláchněte záchod a vložte kartáč do vody, abyste jej opláchli. Místo octového roztoku můžete také použít  3% peroxid vodíku. Poté otřete rukojeť kartáčku dezinfekčním hadříkem a vnitřní a vnější část držáku kartáčku dalším hadříkem .

sušící kartáč

Sušení záchodové štětky – Zdroj: spm

Poté uchopte kartáč za rukojeť a zatřeste s ním na okraji záchodové mísy, aby se vysušil. Neriskujete tak tvorbu cákanců na podlaze kolem toalety. Nakonec nechte kartáč  úplně vyschnout na vzduchu  , než jej umístíte na podložku.

– Dezinfekce záchodové štětky

Převařte 3 litry vody, kterou nalijete do kbelíku, a ujistěte  se, že je dostatek vody na pokrytí celého kartáče . Můžete ho nalít i do velkého dřezu. Přidejte ½ šálku bílého octa do vody,  zamíchejte a poté namočte štětec a jeho držák do roztoku . Před odstraněním předmětů a opláchnutím horkou vodou po dobu 20 až 30 sekund nechte stát 1 hodinu. Tím zcela odstraníte přebytečný bílý ocet.

WC kartáč-1

WC kartáč – Zdroj: spm

– Použití univerzálního čisticího prostředku

K účinnému čištění povrchu nebo předmětu není třeba používat bělidlo, protože kombinace horké vody a domácího čističe   dokáže velmi dobře. Pokud však tato metoda eliminuje několik mikrobů, nezajistí dezinfekci. Proto můžete jako dezinfekci místo něj použít bílý ocet. Začněte tím, že si připravíte  velkou mísu naplněnou vroucí vodou  , kterou smícháte se dvěma lžícemi prostředku na mytí nádobí. Přidejte půl šálku octa a před ponořením kartáče a podložky do roztoku zamíchejte.

Po čekání alespoň dvou hodin a použití gumových rukavic vyjměte předměty a  opláchněte je v horké vodě po dobu 30 sekund . Poté nechte předměty uschnout na vzduchu.

Případně můžete použít jiný čisticí prostředek, jako je jedlá soda , která také tvrdí, že je víceúčelová .  Udělejte z něj pastu smícháním s trochou vody a poté houbou potřenou tímto přípravkem a rozetřete o štětec. Před opláchnutím a sušením na vzduchu nechte 30 minut působit jedlou sodu.

Jak zvýšit výdrž štětce?

Aby kartáček vydržel déle, zde je několik praktických tipů, které je třeba dodržovat:

 • Při každém použití opláchněte čistou vodou
 • Po použití kartáč nevkládejte zpět do držáku, než jej vyčistíte. Zabráníte tak hromadění bakterií na dně.
 • Štětec musí být před vložením zpět do držáku zcela suchý.

Jak jste jistě pochopili, čištění kartáče zůstává stejně důležité jako čištění celé koupelny .