V zimě vyžadují pokojové rostliny zvláštní péči. Některé rostliny, které jsou méně odolné, špatně snášejí mráz a chlad. Mohou pak být ovlivněny poklesem teploty. Aby rostliny dobře přezimovaly, je potřeba provést určité úpravy. I příjem vody by se měl přehodnotit. Zjistěte, jak zalévat pokojové rostliny v zimě.

Péče o pokojové rostliny v zimě není snadná. Přehřívání, nedostatek slunce a nižší teploty jsou omezení, kterým rostliny v tomto chladném období roku čelí.

pokojové zelené rostliny

Pokojové zelené rostliny – Zdroj: spm

Jak zalévat pokojové rostliny v zimě?

Potřeba vody u většiny pokojových rostlin se v zimě snižuje a z dobrého důvodu se jejich růst zpomaluje. Některé rostliny navíc  upadají do klidového stavu.  Během tohoto období odpočinku potřebují spící rostliny malé množství vody. Proto je potřeba snížit frekvenci zavlažování. Vyžadují zalévání každých 15 dní, aby  se zabránilo hromadění vody v kompostu  , což vede k hnilobě kořenů. Nejlepší je ale nejprve zkontrolovat substrát. Chcete-li to provést, zapíchněte prst do půdy. Pokud je mokrá, nezalévejte ji.

Četnost zálivky v zimě  závisí také na rozmanitosti rostlin.  Sukulenty bude potřeba zalévat pouze každé 2-3 týdny. Navíc sukulenty, nazývané také sukulenty,  mají masité tkáně, které jim umožňují uchovávat vodu. Mohou pak přežít několik týdnů bez zalévání. To je zvláště případ kaktusů. Rostliny  kvetoucí v zimě, jako jsou vánoční hvězdy ebo vánoční kaktusy, je naopak potřeba zalévat, když  je půda suchá.

Všimněte si, že se nedoporučuje zalévat rostliny studenou vodou. To může  způsobit tepelný šok v rostlině  a poškodit její kořenový systém. Vyhněte se také použití horké vody. Nejlepší je zalévat rostliny vodou při pokojové teplotě.  Preferujte také pramenitou vodu, ne vápenitou.

vodní pokojová rostlina

Zalévání pokojové rostliny – Zdroj: spm

Kromě zálivky je třeba zvážit i důležitý aspekt, a to vlhkost. Pokojové rostliny, zejména  tropické rostliny, jako jsou orchideje, mají rády vlhkost. Ale s ohřívačem  se okolní vzduch vysuší, a proto vysuší rostlinu . Vlhkost vytápěného domu totiž může klesnout až o 10 % nebo 20 %. Pokojové rostliny však ocení vlhkost blízkou 50 %. To znamená, že zvažte  zamlžení listů vašich rostlin  nebo použití zvlhčovače v místnosti, kde je chováte. Své rostliny můžete umístit i do kuchyně nebo koupelny. Nebudete se tak muset starat o jejich zalévání, protože absorbují vlhkost z těchto částí.

Velké hrnky můžete také naplnit hliněnými kuličkami, které budete udržovat vlhké, a nad tyto hrnky umístit klínky. Poté nainstalujte květináče na klíny, aby rostliny mohly absorbovat vlhkost,  aniž by jejich kořeny byly nasáklé vodou.

pokojová rostlina

Pokojová rostlina – Zdroj: spm

Jak udržovat pokojové rostliny v zimě?

– Oprašte listy:  Namočte hadřík do vody a přetáhněte jej přes listy rostliny, abyste odstranili prach. Ten zabraňuje rostlině vstřebávat živiny, které potřebuje pro svůj růst, stejně jako  brání jejich fotosyntéze.

– Vyhněte se průvanu a radiátorům:  Pokojové rostliny nemají rády změny teplot. Nenechávejte rostlinu v přetopené místnosti a chraňte ji před průvanem. Vyberte si také tlusté závěsy na okna, které ochrání rostliny umístěné v blízkosti oken před poklesem teploty v noci. Neumisťujte rostlinu do blízkosti zdroje tepla, jako je radiátor nebo krb  , aby nedošlo ke spálení jejích listů.

– Dávejte pozor na parazity:  Nedostatek slunečního záření, suchý vzduch způsobený topením nebo nadměrná vlhkost podporují výskyt parazitů. Vaše pokojová rostlina  může být napadena šupinovým hmyzem , komáry, sviluškami a mšicemi. Také se doporučuje sledovat rostliny a ošetřit jejich listy, jakmile se tito škůdci objeví.

– Zajistěte vystavení rostlin světlu:  V zimě jsou dny kratší, a proto rostliny nedostávají dostatek světla. Přesuňte rostliny do zimní zahrady, pokud nějakou máte. V opačném případě udržujte rostliny blízko okna, ale ne příliš blízko skla  , abyste je nevystavili průvanu . Nezapomeňte také dobře vyčistit okna, aby sluneční paprsky lépe pronikaly do místnosti.

– Vyhněte se hnojivům:  Protože se růst rostlin v zimě zpomaluje, vyhněte se jejich hnojení, abyste nenarušili jejich přirozený cyklus. Obnovte aplikaci hnojiva během vegetativního období růstu.

Pokojové rostliny jsou nenáročné na péči, ale v zimě potřebují některé z nich speciální ošetření, aby zůstaly zelené a umožnily jim lépe obnovit svůj růst a kvetení, jakmile přejde chlad.