Někdy se může stát, že tlak ze sprchové hlavice nebo dřezové baterie se časem začne snižovat. Naštěstí je to možné napravit, aniž byste se museli uchylovat k odborným znalostem instalatéra, a to díky jednoduché a účinné metodě.

Pokud zjistíte, že proud vody teče mnohem méně než dříve, vězte, že průtok můžete zvýšit některými důmyslnými triky , které vám pravděpodobně ušetří náklady na instalatérské práce . Ať tak či onak, ať už jde o vaši sprchu, vanu, umyvadlo nebo vodovodní baterii, pravděpodobně máte co do činění s vodním kamenem, který brání normálnímu toku vody. Zde je návod, jak se toho zbavit, a také kroky, které je třeba podniknout, abyste tomuto typu scénáře zabránili.

sprchová hlavice

Sprchová hlavice – Zdroj: spm

Co dělat pro zvýšení tlaku sprchových hlavic?

-Čištění

Pokud se tlak ve vaší sprchové hlavici snížil, je to velmi pravděpodobně způsobeno usazováním vodního kamene v jejích malých otvorech. K odvápnění budete potřebovat dvě věci:  Láhev bílého octa a nádobu.

technika výčepního bílého octa

Technika bílého octa k čištění kohoutku – Zdroj: spm

Vyjměte sprchovou hlavici a poté ji vykoupejte v nádobě naplněné  3 litry vody a půl litrem bílého octa.  Nechte předmět několik hodin máčet, dokud se vodní kámen úplně nerozpustí. Poté vyjměte sprchovou hlavici a vydrhněte ji kartáčkem s měkkými štětinami. Jediné, co musíte udělat, je opláchnout zařízení.

Pokud jednu z vašich baterií postihne stejný osud jako vaši sprchovou hlavici, bude platit stejný princip. Protože jej však nemůžete vyjmout jako knoflík,  zavěste na něj pevně igelitový sáček  naplněný octem a nechte působit. Pomocí jednoduchých triků můžete také nechat svůj dřez vypadat jako nový .

Co když je problém s tlakem jinde?

Pokud je tlak vody nízký, je nejprve důležité určit zdroj problému, než se rozhodnete, zda vyhledat pomoc instalatéra.

Zkontrolujte tlak zbývajících kohoutků v domě

Možná se nízký tlak netýká jen vaší sprchové hlavice. Pokud je tlak také nízký ve vašem kuchyňském dřezu a koupelnové baterii, je možné, že jde o problém, který přesahuje vaši sprchovou hlavici. V tomto případě  může být moudřejší zavolat odborníka na instalatérské práce.

Zkontrolujte, zda je váš uzavírací ventil otevřený nebo zavřený, abyste zlepšili tlak vody

Uzavírací ventil, který se obvykle nachází v koupelně, se používá, jak jeho název napovídá, k  rychlému vypnutí vody v domě . Pokud máte šoupátko, otevřete jej otočením doleva. Pokud se jedná o kulový ventil, páka by měla být rovnoběžná s hlavním vodním potrubím.

Pro kontrolu tlaku vody pouštějte odděleně horkou a studenou vodu

Faucetový mixér

Směšovací baterie – Zdroj: spm

Tlak horké vody může klesnout  , pokud váš ohřívač vody nefunguje  , zatímco tlak studené vody zůstává nedotčen. Pokud je to případ jiných zařizovacích předmětů, může být nejlepší kontaktovat instalatéra pro opravu ohřívače vody.

Nastavte regulátor tlaku

Vzhledem k tomu, že dodavatelé vody čerpají vodu pod velmi vysokým tlakem, vodovodní systém v našich domovech ji musí vést pomocí systému snižování tlaku. To je důvod, proč má většina domácností přetlakové ventily  , které se používají k omezení tlaku vody při vstupu do vašeho domova  hlavním vodovodním potrubím.

Chcete-li je nastavit, pořiďte si nástrčný klíč, kterým otočíte matici na horní straně přetlakového ventilu, a poté ji otočte na pravou stranu  pro nastavení tlaku . Vyhněte se však přílišnému uvolnění, protože by to mohlo poškodit provoz vašich domácích spotřebičů.

Zkontrolujte své potrubí, abyste vyřešili problém s tlakem

Zde je nejlepší najmout profesionála, který zkontroluje potrubí a provede hloubkové čištění odpadů. Ty mohou mít nahromaděný vodní kámen a vápenec, stejně jako minerály, které budou bránit tlaku. Řešením problému je možné  si užít i vysokotlakou sprchu.

Zkontrolujte netěsnosti ovlivňující tlak vody

Někdy může být obtížné odhalit malé úniky, pokud je nevidíte v potrubí. U vašich vodovodních baterií mohou být umístěny na těsnění nebo na výstupní trysce vody. Pokud ano,  vyzbrojte se klíčem, abyste jej utáhli.

Možná jste také utrpěli prosakování vody nebo netěsnost, pokud na stěnách pozorujete následující znaky: Rozpadající se barva, žluté skvrny na podhledu nebo dokonce vlhká místa. V tomto případě je příčinou pravděpodobně potrubí  . Pokud vaše toaleta vydává hluk, který zní jako syčivý zvuk, jedná se o únik splachování.