O kompostování jste už určitě slyšeli. Kompost je směs různých organických materiálů, která se po jednoduché a přirozené úpravě promění ve vynikající hnojivo pro vaše rostliny.

Organické materiály, které každý den vyhazujete, jako jsou slupky z ovoce, zeleniny a skořápek, použité zápalky, vlasy, prach, papír, suché listí a další, mohou tvořit dokonalý kompost.

Naučíme vás, jak na to a co byste měli použít k výrobě kompostu.

1- Sestavte svůj kompost

kompostové peelingy

Peelingy pro výrobu kompostu – Zdroj: spm

Nastavení kompostovacího koše je velmi jednoduché a lze jej provést s věcmi, ke kterým máte přístup nebo které dokonce máte doma. Na trhu jsou kompostéry ve tvaru nábytku, které lze použít v interiéru i exteriéru.

Dnes vám ukážeme, jak si vyrobit domácí kompost vhodný do interiéru. Pokud máte venkovní prostor, můžete jej i přestěhovat.

Je ideální na balkony  , terasy a terasy!

S čím můžete kompost vytvořit?

Kompost si můžete vyrobit z plastových přepravek nebo plastových kbelíků, jako jsou kbelíky na barvy, dřevěné přepravky nebo jakýkoli hluboký kontejner, který máte doma.

Kbelíky musíte pokládat na sebe, ve dně bude nutné udělat otvory, aby na sebe navazovaly a organický odpad se mohl správně provzdušňovat a odvádět. Do posledního kbelíku je velmi užitečné umístit vrstvu zeminy a pod ni menší kbelík nebo vyvýšenou vanu pro případ, že by z kompostu vytékaly tekutiny. Kompost je vhodné přikrýt.

2- Věci, které můžete dát do kompostu

kompostárny

Kompost – Zdroj: spm

Organický odpad, který můžete dát do kompostu, jsou: ovoce, zelenina, kávová sedlina, čajové filtry, vaječné skořápky, odpadní dřevo, lepenka a papír, popel, listí,  použité zápalky , vlasy a prach.

Je důležité, aby vše, co dáte do kompostu, bylo provedeno vyváženým způsobem, protože kompostování se provádí s řadou různých organických materiálů. Chcete-li získat dobrý kompost, budete potřebovat, aby měl správné pH. Ideální pro toto hnojivo je, že není ani příliš mokré, ani příliš suché.

Věci, které nemůžete vyhodit do kompostu

Kompost vyžaduje rovnováhu a to je riskantní, pokud do něj vhazujete odpad, který může hnít nebo se neproduktivně rozkládat. Těmito potravinami jsou: maso, tuky a oleje, dřevěné uhlí, citrusová kůra, mléčné výrobky jako mléko, jogurt a sýr.

3- Integrace veršů

žížalí kompost

Žížaly v kompostu – Zdroj: spm

Červi jsou ideální pro kompostování. Živí se organickým odpadem a v rozložené formě ho vracejí zpět do půdy. Tím je dosaženo dokonalé rovnováhy.

V ideálním případě byste červy měli začlenit po prvních dvou týdnech vylučování organické hmoty. K tomuto kroku se skvěle hodí žížaly, jejichž trus vytvoří humus, což je skvělý kompost a hnojivo pro vaše rostliny  .

Jiný hmyz

Kompost potřebuje ekosystém různých druhů hmyzu, aby se organická hmota správně rozložila. Tady je nějaký hmyz:

Voják mouchy a jejich larvy jsou spojenci volby, protože asimilují odpad rychleji než jiný hmyz. Springtails také pomáhají při rychlém rozkladu kompostu, chyby, symphylany mohou proces urychlit.

4- Jak zjistit, zda je váš kompost připraven

kompost připraven

Kompost připravený k použití – Zdroj: spm

Kompost bývá různý podle toho, kde se nachází, organické hmoty, kterou přijímá (její množství, kvalita, odrůda), teplotě, vlhkosti a prostoru, ve kterém se nachází.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je váš kompost připraven, je otevřít víko kompostovací nádoby a nerozlišovat mezi organickými materiály. Když je zbaven izolovaných prvků, je připraven ke kompostování a můžete jej použít.