Borůvka je lehce nasládlá, tmavě červené až fialové ovoce, které se vyznačuje bohatstvím vitamínů včetně vitamínu K, stopových prvků a minerálních solí. Toto drobné ovoce totiž obsahuje značné množství hořčíku, draslíku, vápníku, železa, zinku nebo dokonce vanadu. Borůvky, odvozené z borůvky, keře z čeledi Ericaceae, jsou chutné a mají nízký obsah kalorií. Chcete-li sklízet borůvky, můžete se naučit, jak zasadit keř doma.

V různých sladkých přípravcích, jako jsou koláče, muffiny nebo džusy, si borůvky zachovávají svou chuť a nabízejí tělu řadu výhod. Borůvka se pěstuje pro své plody a může růst na zahradě nebo ve velkém květináči umístěném na balkoně. Abyste uspěli ve svém zahradnictví a pěstovali tento ovocný strom , zde jsou naše tipy.

Borůvka: dva druhy k rozlišení

borůvka

Borůvka – Zdroj: spm

Existují dva druhy borůvek:

  • Vaccinium myrtillus ,  divoká borůvka, která měří mezi 20 a 50 cm na výšku a má stálezelené listy. Ten se obecně pěstuje ve vřesovištích na vřesovištích nebo v lesích a mýtinách.
  • Vaccinium corymbosum ,  keřovitá borůvka vysoká 1,5 až 2 metry, která se snadno pěstuje v květináčích, v zahradní půdě nebo na zeleninovém záhonu.

Od května se na keři objevují shluky bílých zvonků.

shluky bílých zvonků

Shluky zvonků bílých – Zdroj: spm 

V létě  se bobule objevují a dozrávají ke konzumaci . Některé borůvky se opylují samy a můžete je jednoduše zasadit, aby plodily.

Jak zasadit borůvky doma?

sladké bobule

Borůvkový strom můžete zasadit do květináče – Zdroj: spm

Borůvky by měly být vysazeny na slunci nebo v polostínu. Kromě toho se tomuto keři daří ve velmi kyselé půdě, dobře odvodněné a bez vápence. Pokud vaše zahrada nevyhovuje, můžete keř zasadit do poměrně široké nádoby a dno vyložit vrstvou hliněných oblázků nebo štěrku. Poté bude nutné naplnit tác zeminou z vřesu, 1/10 kompostu nebo zeminy z květináče, aby substrát co nejvíce zadržoval vodu. Kromě toho, abyste měli dobrou úrodu, zkuste keře zasadit na podzim, abyste podpořili zakořenění. Pokud je sázíte na jaře, nezapomeňte je pravidelně zalévat, aby mohly optimálně růst.

Jak udržovat borůvkový strom?

sladké ovoce

Sladké bobule – Zdroj: spm

Od měsíce března bude nutné borůvčí opatřit speciálním hnojivem pro rododendrony. Pro zachování kyselosti půdy bude nutné keř na podzim zamulčovat borovou kůrou nebo jehličím. Když je klima suché, dbejte na pravidelné zavlažování a používejte nevápnitou vodu. V zimě nezapomeňte odstranit odumřelé dřevo bez prořezávání borůvek. Kromě toho se borůvka množí řízkováním, dělením a vrstvením.

Díky těmto trikům si můžete zasadit vlastní ovocné keře a užít si   úsporu peněz.