Vánoční hvězda neboli vánoční hvězda je ikonická pokojová rostlina pro období svátků. Tato stálezelená trvalka pochází ze Střední Ameriky. Vyznačuje se svými červenými, oranžovými nebo růžovými listeny, uspořádanými do tvaru hvězdy. Abyste si během Vánoc vyzdobili interiér a užili si krásného květu, musíte si vánoční hvězdu pečlivě vybrat. Podívejte se na tyto 3 tipy, které byste měli vědět při nákupu vánoční hvězdy.

Vánoční hvězda je stejně jako vánoční kaktus dekorativní listová rostlina, která se během prázdnin zve do domovů. Je to nenáročná rostlina, kterou lze zasadit do květináče nebo květináče. Tyto tipy vám pomohou k úspěšnému nákupu vánoční hvězdy.

květiny poinsettie

Vánoční hvězda – Zdroj: spm

Jaké jsou 3 tipy pro úspěšný nákup vánoční hvězdy?

– Zkontrolujte listeny a květy vánoční hvězdy

V botanice je listen barevný list, který vypadá jako květina. Květy vánoční hvězdy jsou velmi malé a nažloutlé. Obklopují je velké červené listeny,  které máme tendenci zaměňovat za okvětní lístky. Všimněte si, že vánoční hvězdy mají různé barvy, takže listeny mohou být lososově růžové, žluté, oranžové nebo bílé.

Při nákupu vánoční hvězdy vybírejte takovou  , která má husté, husté listeny. Pokud jde o malé květy, musí být také četné. Dalším detailem, který je třeba vzít v úvahu, je dozrávání květů. Pokud si všimnete, že se kromě žlutých nebo zelených poupat začínají vyvíjet nové shluky květenství, znamená to, že rostlina je stále čerstvá. Na druhou stranu, pokud na listech zaznamenáte stopy pylu, znamená to,  že dozrávání květů, a tedy i jejich cyklus, skončilo.

Chcete-li zkontrolovat, zda jsou listy vánoční hvězdy kompletní, stačí poklepat na stěny květináče a rostlinou zatřepat. Pokud listy zůstanou na místě , znamená to, že rostlina je v dobré kondici.

– Při přepravě vánoční hvězdy buďte opatrní

Vánoční hvězda jistě kvete v zimě, je to však nepříliš odolná rostlina  , která neodolá mrazu a průvanu. Vánoční hvězdu nezapomeňte zabalit do papíru, abyste ji chránili před chladem během přepravy. Mráz může skutečně  způsobit, že vaše rostlina ztratí listy.  Při balení buďte opatrní, abyste nepoškodili listy nebo listeny vaší rostliny.

– Postarejte se o vánoční hvězdu jednou doma

Aby si vánoční hvězda udržela až do Vánoc v dobré kondici a vydržela dlouho i po svátcích, musíte znát podmínky jejího pěstování. 

Jak se starat o vánoční hvězdu?

– Expozice a teplota

Jak bylo řečeno výše, vánoční hvězda se bojí chladu a mrazu. Udržujte rostlinu při teplotě mezi 18 °C a 20 °C. Vánoční hvězda má také ráda světlo, ale  vyhýbá se přímému slunečnímu záření.

kytice poinsettie

Kytice vánočních hvězd – Zdroj: spm

– Zavlažování a vlhkost

Zalévejte rostlinu vodou pokojové teploty, bez vápence. Studená voda může  vaší vánoční hvězdě způsobit teplotní šok a poškodit její kořenový systém. Během období květu, tedy mezi říjnem a březnem, udržujte půdu vlhkou. Vyvarujte se však přebytečné vody, která by mohla uhnívat kořeny rostliny. Po zalévání odstraňte stojatou vodu z podšálku nebo hrnce.

Také udržujte svou rostlinu mimo zdroje tepla, jako je radiátor. Ten sice vzduch vysušuje, ale vánoční hvězda oceňuje vlhkost. Suchý vzduch může zežloutnout jeho listy a způsobit jejich opadání.

– Stříhání a přesazování

Po odkvětu přechází vánoční hvězda kolem konce března do vegetačního klidu . Tato fáze má za následek opad jeho listů.  Během této doby odpočinku je důležité snížit frekvenci zalévání a vánoční hvězdu prořezávat. To umožní vaší rostlině vyrůst nové výhonky a připravit se na budoucí kvetení . Když svou rostlinu stříháte, můžete ji množit řízkováním nebo dělením trsů. Rozmnožování semeny je choulostivější.

údržba vánoční hvězdy

Péče o vánoční hvězdu – Zdroj: spm

Po prořezání přemístěte vánoční hvězdu do většího květináče s čerstvou novou zeminou. Umístěte hliněné oblázky na dno květináče  , abyste pomohli odvodnění kořenů , protože přebytečná voda může odbarvit listeny. Všimněte si, že vánoční hvězda oceňuje dobře odvodněnou neutrální půdu. Můžete použít zeminu pro muškáty či pokojové rostliny, nebo si můžete připravit i vlastní zeminu. K tomu smíchejte 1/3 zahradní zeminy, 1/3 písku a 1/3 kompostu,  nejlépe humus.  Přesazování umožňuje vaší rostlině začít nový růst a  znovu kvést.

Tyto tipy vám pomohou vybrat dobrou vánoční hvězdu a pečovat o ni, aby její barevné listeny rozzářily váš interiér během Vánoc  i po nich.