Jak sušit prádlo v interiéru bez rizika plísní? 6 jednoduchých triků
Praní prádla není vždy příjemný úkol, zvláště v zimě, protože sušení prádla je stále obtížné. Právě to nás může donutit to pokaždé odložit v naději, že příští den bude počasí lepší. Často ale nemáme jinou možnost, než sušit prádlo uvnitř. To však může náš domov vystavit riziku vlhkosti a plísní. Zjistěte, jak se vyhnout plísním při sušení prádla v interiéru pomocí těchto 6 tipů.
Déšť nás vždy nutí sušit oblečení uvnitř. Musíte být ale velmi opatrní, protože při nesprávném sušení může zvýšit vlhkost v domě a tím podpořit rozvoj plísní.


Povlečení – Zdroj: spm
Jaká jsou rizika sušení prádla v interiéru?
Prádlo sušené v interiéru zvyšuje vlhkost v domě a podporuje růst plísní. Podle Nicole Bijlsma , ředitelky Australian College of Environmental Studies, každý koš prádla k sušení uvolňuje 5 litrů vody ve formě páry. A vzhledem k tomu, že houbám se ve vlhkém prostředí daří, není divu, že v domě najdeme stopy plísní. Kromě toho , že vlhkost poškozuje určité povrchy v domě, jako jsou stěny, způsobuje dýchací potíže. Podle Dr Christine Cowie, environmentální epidemioložka a hlavní výzkumná pracovnice na klinické škole South West Sydney, vdechování spór plísní zvyšuje riziko alergií a astmatu.
Jak bezpečně sušit prádlo uvnitř v 6 krocích?
- Vyberte umístění sušáku
Sušák nenechávejte v místnosti, kde trávíte nejvíce času, jako je ložnice, abyste nezvýšili jeho vlhkost. Zvažte také sušení oblečení u otevřeného okna. To vám umožní urychlit sušení prádla a vyvětrat místnost, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. K lepšímu sušení prádla vám může pomoci i ventilátor.


Sušte prádlo uvnitř – Zdroj: spm
- Oblečení nevrstvěte
Uspořádání oblečení na sušáku je důležité, protože ovlivňuje dobu sušení prádla. Vrstvení oblečení totiž zabraňuje dobré cirkulaci vzduchu, a proto vaše oblečení déle suší. To znamená, že si rozložte oblečení a ujistěte se, že nemáte nepořádek ve stojanech na oblečení. Za tímto účelem nechte mezi každým oděvem asi palec. U choulostivých kusů je nejprve zavěste na ramínka, než je umístíte na sušák. Nezapomeňte také oblečení po několika hodinách obrátit naruby, aby mohlo rovnoměrně uschnout.
- Vyvětrejte dům
Pokud je sušení prádla v interiéru vaší jedinou možností, je důležité celý dům na 15 minut vyvětrat , aby mohl doma cirkulovat čerstvý vzduch. Zvažte také použití odsavače vlhkosti v kuchyni a koupelně po sprchování. To zajistí, že nezhoršíte vlhkost ve vaší domácnosti, když sušíte prádlo uvnitř.
- Použijte žehličku
Pokud nemáte hodně mokré oblečení, můžete je vyžehlit, aby se vysušilo. Chcete-li to provést, položte na desku čistý froté ručník, položte na něj svůj oděv a na oděv přidejte další froté ručník. Budete jej muset pouze vyžehlit, aby se vysušil. Přidání froté ručníku ochrání váš oděv před přímým teplem žehličky a navíc absorbuje jeho vlhkost . Tento trik vám také umožní zbavit se jakýchkoli záhybů na oděvu.
5. Nepoužívejte ohřívač
Sušení prádla na radiátoru se někdy zdá jako nejjednodušší a nejrychlejší varianta. Tato technika však zvyšuje vlhkost vzduchu a podporuje kondenzaci . Při absenci dobrého větrání může růst plíseň a pokrýt stěny černými skvrnami. Sušák můžete také umístit blízko radiátoru, abyste využili jeho tepla a rychle vysušili prádlo.
- Použijte odvlhčovač
Odvlhčovač snižuje úroveň vlhkosti v místnostech s vysokou vlhkostí. Umístěte tedy sušičku před odvlhčovač. Ten pohltí vlhkost vašeho prádla, takže rychleji schne a zabrání tomu, aby zatěžovalo okolní vzduch vlhkostí.


Odvlhčovač pro sušení prádla – Zdroj: spm
Tip: Pro přirozené odstranění vlhkosti z domu můžete naplnit misku kamennou solí a umístit ji do vlhké místnosti, například tam, kde sušíte prádlo. Můžete použít i rýži. Rýže bohatá na škrob absorbuje vlhkost a zabraňuje tvorbě plísní. Chcete-li to provést, naplňte látkové sáčky rýží a umístěte je do místnosti, kde se nachází váš sušicí stojan.
Tyto tipy vám umožní rychleji usušit oblečení v interiéru a vyhnout se zvýšení úrovně vlhkosti v domě, která je zodpovědná za tvorbu plísní.