Praní prádla není vždy příjemný úkol, zvláště v zimě, protože sušení prádla je stále obtížné. Právě to nás může donutit to pokaždé odložit v naději, že příští den bude počasí lepší. Často ale nemáme jinou možnost, než sušit prádlo uvnitř. To však může náš domov vystavit riziku vlhkosti a plísní. Zjistěte, jak se vyhnout plísním při sušení prádla v interiéru pomocí těchto 6 tipů.

Déšť nás vždy nutí sušit oblečení uvnitř. Musíte být ale velmi opatrní, protože při nesprávném sušení může zvýšit vlhkost v domě a tím podpořit rozvoj plísní.

domácí prádlo

Povlečení – Zdroj: spm

Jaká jsou rizika sušení prádla v interiéru?

Prádlo sušené v interiéru zvyšuje vlhkost v domě a podporuje růst plísní. Podle  Nicole Bijlsma , ředitelky Australian College of Environmental Studies,  každý koš prádla k sušení uvolňuje 5 litrů vody ve formě páry.  A vzhledem k tomu, že houbám se ve vlhkém prostředí daří, není divu, že v domě najdeme stopy plísní. Kromě toho  , že vlhkost poškozuje určité povrchy v domě, jako jsou stěny,    způsobuje dýchací potíže. Podle Dr Christine Cowie, environmentální epidemioložka a hlavní výzkumná pracovnice na klinické škole South West Sydney, vdechování spór plísní zvyšuje riziko alergií a astmatu.

Jak bezpečně sušit prádlo uvnitř v 6 krocích?

  1. Vyberte umístění sušáku

Sušák nenechávejte v místnosti, kde trávíte nejvíce času, jako je ložnice, abyste nezvýšili jeho vlhkost. Zvažte také  sušení oblečení u otevřeného okna. To vám umožní urychlit sušení prádla a vyvětrat místnost, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. K lepšímu sušení prádla vám může pomoci i ventilátor.

vnitřní sušák na prádlo

Sušte prádlo uvnitř – Zdroj: spm

  1. Oblečení nevrstvěte

Uspořádání oblečení na sušáku je důležité, protože ovlivňuje dobu sušení prádla. Vrstvení oblečení totiž  zabraňuje dobré cirkulaci vzduchu,  a proto vaše oblečení déle suší. To znamená, že si rozložte oblečení a ujistěte  se, že nemáte nepořádek ve stojanech na oblečení.  Za tímto účelem nechte mezi každým oděvem asi palec. U choulostivých kusů je nejprve zavěste na ramínka, než je umístíte na sušák. Nezapomeňte také oblečení po několika hodinách obrátit naruby, aby mohlo rovnoměrně uschnout.

  1. Vyvětrejte dům

Pokud je sušení prádla v interiéru vaší jedinou možností,  je důležité celý dům na 15 minut vyvětrat  , aby mohl doma cirkulovat čerstvý vzduch. Zvažte také použití odsavače vlhkosti v kuchyni a koupelně po sprchování. To zajistí, že nezhoršíte vlhkost ve vaší domácnosti, když sušíte prádlo uvnitř.

  1. Použijte žehličku

Pokud nemáte hodně mokré oblečení, můžete je vyžehlit, aby se vysušilo. Chcete-li to provést, položte na desku čistý froté ručník, položte na něj svůj oděv a na oděv přidejte další froté ručník. Budete jej muset pouze vyžehlit, aby se vysušil. Přidání froté ručníku  ochrání váš oděv před přímým teplem žehličky a navíc absorbuje jeho vlhkost . Tento trik vám také umožní zbavit se jakýchkoli záhybů na oděvu.  

5. Nepoužívejte ohřívač

Sušení prádla na radiátoru se někdy zdá jako nejjednodušší a nejrychlejší varianta. Tato technika však  zvyšuje vlhkost vzduchu a podporuje kondenzaci . Při absenci dobrého větrání může růst plíseň a pokrýt stěny černými skvrnami. Sušák můžete také umístit blízko radiátoru, abyste využili jeho tepla a rychle vysušili prádlo.

  1. Použijte odvlhčovač

Odvlhčovač snižuje úroveň vlhkosti v místnostech s vysokou vlhkostí. Umístěte tedy sušičku před odvlhčovač. Ten  pohltí vlhkost vašeho prádla, takže rychleji schne a zabrání tomu, aby zatěžovalo okolní vzduch vlhkostí.

domácí odvlhčovač

Odvlhčovač pro sušení prádla – Zdroj: spm

Tip:  Pro přirozené odstranění vlhkosti z domu  můžete naplnit misku kamennou solí a umístit ji do vlhké místnosti, například tam, kde sušíte prádlo. Můžete použít i rýži. Rýže bohatá na škrob  absorbuje vlhkost a zabraňuje tvorbě plísní. Chcete-li to provést, naplňte látkové sáčky rýží a umístěte je do místnosti, kde se nachází váš sušicí stojan.

Tyto tipy vám umožní rychleji usušit oblečení v interiéru a vyhnout se zvýšení úrovně vlhkosti v domě, která je zodpovědná za tvorbu plísní.