V průběhu času má filtr v našich pračkách tendenci se ucpávat a špinit v důsledku nahromadění vodního kamene, pracího prostředku nebo nečistot. Abyste se vyhnuli těmto nepříjemnostem, které by mohly poškodit chod pračky, ukážeme vám, jak vyčistit ucpaný filtr.

Znečištěný a ucpaný filtr může způsobit poruchu vaší pračky. A z dobrého důvodu může způsobit vibrace a hlasité zvuky ze stroje, delší prací cykly, neplánované zastávky nebo vynést příliš vlhké prádlo. Je však docela možné problém vyřešit  důkladným vyčištěním filtru  a zároveň mu dát zcela nový vzhled.

pračka

Pračka – Zdroj: spm

Jak vyčistit filtr pračky a obnovit jeho účinnost?

Aby váš stroj fungoval efektivně, měl by být filtr čištěn alespoň 4krát ročně. Snížíte  tak množství žmolků a nečistot, které se mohou dostat na vaše oblečení. Nejprve vyhledejte filtr, jehož umístění není vždy stejné a závisí na typu vašeho stroje. Je proto vhodné  nahlédnout do návodu vysvětlujícího pokyny k použití domácího spotřebiče.

filtr pračky

Filtr pračky – Zdroj: spm

Například u praček s horním plněním se v zásadě setkáte  s malým poklopem, který lze otevřít v zadní části pračky.  Co se týče těch s předním plněním, pouzdro filtru najdete pod dvířky bubnu.

– Odpojte pračku ze sítě

Tento krok spočívá v odpojení spotřebiče a vypnutí vody před čištěním filtru. Budete také muset zabránit kapání tím, že pod buben umístíte umyvadlo a přinesete hadry  , které zachycují veškerou vodu, která vytéká během čištění.

– Otevřete pouzdro filtru

Po otevření krytu filtru najděte černou trubici vedle filtru. Ten se používá k zadržování vody  , aby se zabránilo zaplavení půdy  při odšroubování filtru. Otevřete uzávěr zkumavky a před uzavřením zkumavky nechte vodu téci do vany.

– Odšroubujte filtr

Jemně odšroubujte filtr ve směru hodinových ručiček. Pokud je odšroubování obtížnější, než se očekávalo,  příčinou je pravděpodobně usazování vodního kamene . V takovém případě jej odstraňte suchým hadříkem. Poté filtr opláchněte horkou vodou a jemně odstraňte sebemenší stopu vodního kamene a nečistot.

– Namočte filtr

Protože váš filtr měl čas nashromáždit nečistoty, bude nutné jej důkladně vyčistit. Chcete-li to provést,  zřeďte bílý ocet v nádobě naplněné mýdlovou vodou  a poté v ní filtr koupejte po dobu 30 minut. Pro tento účel je dobré pamatovat na to, že je vhodné jednou za měsíc nalít do pračky ocet  a pro důkladné vyčištění spotřebiče spustit prázdný prací cyklus.

– Vyčistěte pouzdro

Skříň obvykle nezůstává bez zbytků a měla by naopak těžit z čištění. V tomto případě  si omotejte hadřík kolem ukazováčku,  očistěte stěny této oblasti a poté filtr pevně přišroubujte.

Další praktické rady pro čištění částí pračky, kromě filtru

– Pravidelná údržba a používání přírodních produktů

Aby byla vaše pračka zachována, doporučuje se v tomto zvyku pokračovat a provádět čištění každé 3 měsíce. Nejlepší bude předcházet poruchám pračky používáním organických pracích a čisticích prostředků nebo přírodního odstraňovače vodního kamene, jako je bílý ocet nebo jedlá soda při praní. Něco, co je vhodné udělat během prázdného mycího cyklu, abyste svůj spotřebič důkladně vyčistili  . To je stále dobrý způsob, jak ušetřit peníze.

– Vyčistěte ostatní součásti

těsnění bubnu

Společný buben – Zdroj: spm

– Vana na prádlo

V nádobě s horkou vodou nařeďte bílý ocet a po vyjmutí zásuvku na prací prostředek namočte. Poté jej vydrhněte pomocí zubního kartáčku, abyste  vyčistili těžko dostupná místa . Nakonec zakončete opláchnutím nádrže pod proudem čisté vody.

– Klouby

Pokud pryžová těsnění zabraňují prosakování vody při procesu praní, jde také o materiál, který může způsobit nepříjemný zápach. Pro správné čištění jej  otřete hadříkem z mikrovlákna  namočeným v bílém octě.

– Buben

Protože se buben stává při opakovaném mytí živnou půdou pro bakterie, budete jej muset důkladně vydezinfikovat. K tomu můžete využít kapacitu kyseliny citronové proti vodnímu kameni rozpuštěním 150 g této přísady v 1 litru horké vody. Kromě toho je také možné smíchat kyselinu citronovou a hydrogenuhličitan k překonání nepříjemných pachů.