Pokud se chcete obejít bez konvenčních přípravků na čištění oken a zrcadel, vězte, že je docela možné použít přírodní ingredience, které budou stejně účinné. K provedení tohoto úkolu není nutné používat chemikálie, zejména proto, že jsou škodlivé pro zdraví a životní prostředí. Tipy s ekologickými, přírodními a zero waste ingrediencemi vám tento úkol usnadní efektivní mytí.

Se znečištěním, špatným počasím a prachem mohou okenní tabule vypadat omšele. Totéž platí pro zrcadla, zejména ta v koupelně, která se pravděpodobně ušpiní vlhkostí, bílými skvrnami nebo dokonce otisky prstů. Jak tyto skleněné plochy vyčistit   a dodat jim veškerý lesk?

mytí oken

Mytí oken – Zdroj: spm

Velmi účinné tipy, jak se zbavit skvrn na oknech a zrcadlech

– Bílý ocet pro ekologické čištění

Bílý ocet, považovaný za alternativu k chemickým produktům , prokázal svou účinnost při čištění domácností. Představuje se jako vynikající technika pro lesk oken a zrcadel. Díky kyselině octové tak umožňuje bojovat proti skvrnám , odmašťovat, čistit a dezinfikovat povrchy. Díky této ekonomické a ekologické přísadě jsou odstraněny stopy nečistot a okna znovu získají svůj lesk.

K jeho použití budete potřebovat:

  • 250 ml bílého octa;
  • 750 ml vody;
  • Několik kapek citronového esenciálního oleje;
  • Láhev s rozprašovačem.

Ingredience smíchejte v lahvičce a nastříkejte směs na čištěný povrch. Nechte několik minut působit a poté setřete hadříkem z mikrovlákna. Okenní tabule získají zpět svůj lesk a vaše zrcadla budou zářivě čistá.

domácí čisticí ocet

Bílý ocet pro úklid domácnosti – Zdroj: spm

– Citron pro přirozenou očistu

Na stole přírodních produktů je citron vlajkovou lodí čisticích prostředků . Tento citrusový plod je díky obsahu kyseliny citronové skvělým spojencem pro přeměnu špinavých oken na okna třpytivá. Chcete-li jej použít, musíte mít následující přísady:

  • 3 polévkové lžíce citronové šťávy;
  • 450 ml horké vody;
  • Láhev s rozprašovačem.

Smíchejte přísady dohromady v lahvičce a nastříkejte na ošetřovaný povrch. Jeho aplikace je stejná jako u bílého octa, ale  má tu výhodu, že účinně bojuje proti zubnímu kameni.  Nastříkejte tekutinu na okna a zrcátka a otřete hadříkem z mikrovlákna.

– Tekuté černé mýdlo

Stejně jako Marseillské mýdlo je i černé mýdlo všestranným produktem par excellence. Lze s ním vydrhnout podlahu, kuchyňskou desku ale i vyčistit okna. K přípravě receptu na tento ďábelsky účinný čisticí prostředek budete potřebovat:

  • 2 polévkové lžíce tekutého černého mýdla;
  • 750 ml horké vody;
  • 20 kapek esenciálního oleje z levandule, eukalyptu nebo citronu.

Do hrnce nalijte horkou vodu a tekuté černé mýdlo a poté kapky esenciálního oleje dle vašeho výběru. Dobře promíchejte, aby se ingredience rozpustily a nechte vychladnout. Váš domácí prací prostředek je nyní připraven k použití. Namočte houbu do tohoto roztoku a otřete povrch, který má být ošetřen. Poté protáhněte další čistou houbou namočenou v čisté vodě a očistěte oblast, abyste odstranili přebytečný mycí prostředek. Nakonec otřete suchým hadříkem z mikrovlákna, abyste dokončili čištění.

černé mýdlo na mytí oken

Černé mýdlo na čištění oken – Zdroj: spm

– Novinový papír

Jedná se o běžnou, osvědčenou techniku. Jsou-li noviny u příznivců čištění oceňovány,  je to díky dobré savosti jejich textury . Je také považován za lapač prachu a právě rozpouštědlo obsažené v určitých inkoustech dodává novinovému papíru pověst vynikajícího čističe oken; pokud nepoužijete nové noviny, protože pokud je inkoust stále čerstvý, může se otírat o okna.

novinový papír na čištění oken

Novinový papír na čištění oken – Zdroj: spm

Chcete-li použít noviny, namočte je do vody a krouživými pohyby otírejte špinavé části oken a zrcadel. Vaše povrchy budou bez poskvrny a během chvilky se lesknou.

S těmito přírodními řešeními již čištění oken a zrcadel nebude obtížným úkolem, zvláště když ušetříte peníze a zároveň ochráníte přírodu.