Když přijde řeč na čištění podlah, mnozí se stále obracejí k ekologickým chemikáliím. Všichni však máme ve skříních přírodní produkty, které je dokážou nahradit a brilantně sehrát stejnou roli. Zde je návod, jak je použít k údržbě podlah a dlaždic.

Podlahové dlaždice mají tendenci se rychle zašpinit a časem vytvoří matný vzhled. Proto jeho údržba vyžaduje  metodický proces čištění a správné přísady . Když vezmete v úvahu tyto tipy a kroky čištění, zabráníte tomu, aby dlaždice ztratily svůj lesk.

čištění podlah

Čištění podlah – Zdroj: spm

Jaké jsou faktory, které způsobují skvrny na dlaždicích?

S opotřebením začnou podlahy vypadat stále matněji. Postupně ztrácejí eleganci, která je charakterizuje. Odpovědní? Prach, špína, voda a jiné kapaliny. Špatně větraný dům a vysoká vlhkost navíc způsobují tvorbu plísní a zvětrávání povrchů   . Spáry dlaždic se znečišťují absorbováním prachu a jiných nečistot.

Jakou radu mít podlahu vždy čistou?

V rámci pravidelné údržby podlah nestačí jen čištění. Z důvodu prevence je také vhodné přijmout opatření, která nám pravděpodobněji pomohou zachovat lesk podlah:

  • Jakmile se tekutina nalije na podlahu, začněte okamžitě jednat, aby nedošlo ke změně barvy spárovací hmoty nebo dlaždic.
  • Zbytky pravidelně odstraňujte vysavačem nebo smetákem.
  • Nenechávejte čisticí prostředky na podlaze. Okamžité opláchnutí proveďte ihned po vyčištění dlážděné podlahy. Ať už se jedná o mramorovou podlahu nebo betonovou podlahu, toto pravidlo by mělo platit.
  • Čištění dlaždic také znamená vyhnout se jejich poškození agresivními čisticími prostředky nebo bělidly.
  • Opláchněte vodou nebo vysušte koupelnové dlaždice po sprchování, abyste zabránili usazování vlhkosti a vzniku plísní.
čištění dlažby

Čištění dlážděné podlahy – Zdroj: spm

Čistící kroky s přírodními přísadami pro zářivě čistou podlahu

– S citronovou šťávou

čištění citronem

Citronový čistič – Zdroj: spm

Pro zářivě čisté dlaždice je prvním krokem smíchání litru bílého octa se sklenicí citronové šťávy, které nalijete do rozprašovače a poté přidáte dostatečnou dávku vody. Druhým krokem je nastříkat roztok  přímo na podlahu  a poté pokračovat  v běžném čištění. Podlahu vysušte jako poslední hadříkem z mikrovlákna.

Navíc je docela dobře možné využít schopnost zubní pasty odstraňovat skvrny pro čistou a lesklou podlahu  . Úžasná, ale neméně účinná metoda.

– S mátovým esenciálním olejem

Do lahvičky s rozprašovačem nalijte nejprve směs stejných dílů lihu, bílého octa, vody, prostředku na mytí nádobí v poměru čajové lžičky a několika kapek mátového esenciálního oleje. Poté dobře promíchejte  a před vytíráním nastříkejte přímo na podlahu  .

– S hydrogenuhličitanem sodným

čištění jedlé sody

Jedlá soda – Zdroj: spm

Nejprve začněte nalitím do kbelíku naplněného 8 litry horké vody, lžící mýdlové vody a ¼ šálku jedlé sody. Poté namočte mop a přejeďte jím po dlaždicích  , aby se obnovil  jeho původní lesk . Samozřejmě, protože je vždy lepší užít si při úklidu hezkou vůni, klidně přidejte kapky esenciálního oleje dle vlastního výběru. Vyčistěte spáry zubním kartáčkem, abyste ze spár uvolnili přetrvávající nečistoty.

Jak odstranit bakterie z půdy?

Pro efektivní čištění vašich podlah existuje směs, která je zvláště účinná na dlažbu a vinylové podlahy. Jedná se  o  kombinaci teplé vody a ústní vody. Nařeďte uzávěr ústní vody ve 3 litrech vlažné vody a poté tímto roztokem setřete. Vyhněte se aplikaci na dřevo, protože produkt  by jej pravděpodobně poškodil.

Stále existuje nepřeberné množství ingrediencí, díky kterým mohou vaše podlahy zazářit. Mezi nimi černé mýdlo, Marseillské mýdlo, lněný olej nebo Sommières earth  , které patří mezi nejlepší přísady pro vaše obklady.