Nefrit je stálezelená sukulentní rostlina pocházející z Jižní Afriky. Tato rostlina je vhodná především pro lidi, kteří nemají zelený palec. Jeho pěstování je opravdu snadné, protože nefrit nevyžaduje velké zalévání a jeho životnost se prodlužuje na několik let. Zjistěte, jak reprodukovat nefritový strom z listu.

Nefrit neboli crassula ovata je šťavnatá rostlina nenáročná na péči, která se pěstuje v květináčích jako pokojová rostlina. Této rostlině z čeledi Crassulaceae se přezdívá také strom štěstí, neboli strom přátelství.

Titulek: Jade tree.

Titulek: Jade tree. Zdroj: spm

Jak reprodukovat nefritový strom z listu?

Reprodukce nefritového stromu je řízkováním. Tato technika spočívá v odebrání fragmentu mateřské rostliny, který přesadíme do květináče nebo do země, abychom měli novou rostlinu.

Nefrit lze množit listovými nebo stonkovými řízky.

  • Listové řízky
Popis: Listové řízky.

Popis: Listové řízky. Zdroj: spm

Krok 1 :

Z mateřské rostliny vezměte listy, nařízněte je na jejich bázi ostrým nožem a očistěte je čistým hadříkem. Poté je nechte uschnout na vzduchu, aby se zahojily  a zabránily hnilobě.

Krok 2:

Vyberte si malé terakotové květináče a naplňte je zeminou až 2 cm od okrajů. Použijte speciální substrát pro sukulenty nebo si vytvořte vlastní smícháním perlitu, písku a kompostu. Přidání písku je důležité  , protože podporuje  odvodnění půdy .

Krok 3:

Udělejte do substrátu malé otvory a do každého otvoru položte list. Listy oddělte tak, aby se navzájem nedotýkaly.

Krok 4:

Řízky není třeba zalévat. Stačí je každé 3 nebo 4 dny postříkat trochou vody.

Krok 5:

Udržujte své květináče na světlém místě, aby byly vystaveny částečnému stínu. Po několika týdnech si všimnete, že se ze základny vašich řízků objeví nové listy. Přesaďte v této době nové výhonky o tři do dostatečně velkého květináče.

  • Kmenové řízky
Kmenové řízky.

Kmenové řízky. Zdroj: spm

Krok 1 :

Pomocí zahradnických nůžek odstraňte silnou stopku s pevnými listy a nechte ji uschnout, abyste podpořili hojení.

Krok 2:

Na talíři nasypeme trochu skořice a stonek obalíme v tomto koření. To podporuje její zakořenění. Skořice skutečně působí  jako přirozený kořenový hormon.  Tento krok je volitelný, protože nefrit lze odebrat z řízků bez použití hormonů.

Krok 3:

Stejně jako u listových řízků  vyberte hliněný květináč  a naplňte jej speciální zeminou pro sukulenty.

Krok 4:

Udělejte díru do půdy a zasaďte do ní stonek. Váš kořenový hormon, přírodní nebo umělý, musí být pokryt. Uzavřete otvor, který obklopuje stonek, aniž byste půdu příliš udusali  , abyste nesnížili odvodnění.

Krok 5:

Udržujte květináč v osvětlené místnosti, ale nevystavujte jej přímému slunci, abyste nespálili jeho listy. Nový růst na vrcholu stonku zaznamenáte po 3 nebo 4 týdnech. To znamená, že  váš řízek úspěšně zakořenil.

Vyvarujte se zalévání řízku, když zakořeňuje, mohlo by dojít k jeho hnilobě. Pamatujte, že rostlinu můžete přesadit do většího květináče až poté, co zakoření.

Jak udržovat nefritový strom?

  • zalévání

Nefritový strom nevyžaduje velké zalévání. Jeho velmi silné listy umožňují akumulaci vody  a tím omezují zálivku. Kromě toho mají  všechny sukulenty  masité tkáně bohaté na vodu. Mají tedy schopnost zadržovat vodu, a proto mohou  přežít v suchých podnebích nebo v suchých půdách.

Po přesazení nových listů stačí měsíční zálivka. Při zavlažování nenavlhčete listy a z misky odstraňte stojatou vodu, abyste zabránili hnilobě kořenů

  • Vystavení

Jadeit potřebuje světlo a slunce, ale celodenní vystavení plnému slunci ho může spálit. Preferujte expozici v částečném stínu.

  • Přesazování

Nemusíte měnit květináč svého nefritového stromu, pokud jej nepřelijete a není stísněný. Na druhou stranu je důležité po 2 letech vyměnit půdu,  aby vaše rostlina měla sušší a chladnější médium.

  • Hnojivo

Vyberte si dusíkaté hnojivo pro hnojení vašeho stromu a podporující jeho kvetení. Crassula dává brzy na jaře malé bílé nebo růžové květy.

  • Paraziti

Škůdci  , kterých se nefrit bojí, jsou šupinatý hmyz . Tito škůdci pustoší crassula, zvláště když je zalévání nadměrné. Pokud dojde k napadení , otřete listy vatovým tamponem namočeným  v lihu.

 S pouhými listy nebo stonkem z nefritového stromu budete moci tuto rostlinu rozmnožit, abyste ji udrželi tak dlouho, jak budete chtít.