Vysoká vlhkost v domě je zdrojem mnoha nepříjemností. Poškozuje určité povrchy, jako jsou stěny, a podporuje rozvoj plísní odpovědných za alergie a dýchací potíže. V tomto případě je regulace úrovně vlhkosti nezbytná pro zajištění pohodlného bydlení a udržení vašeho domu v dobrém stavu. Zjistěte, jak opravit vlhké zdi.

Pokud suchý vzduch podporuje bolesti hlavy a vysušuje pokožku a sliznice, škodí i vysoká vlhkost vzduchu stavu ubytování.

vlhká poškozená zeď

Stěna poškozená vlhkostí – Zdroj: spm

Jaké jsou důsledky vysoké vlhkosti?

Úroveň vlhkosti  se považuje za normální, když je mezi 45 % a 65 %.  Nad touto rychlostí hovoříme o nadměrné vlhkosti, která má významné důsledky.

  • O zdraví:  Vdechování spór plísní může vést k alergii, která má za následek rýmu, podráždění očí, kašel, ucpaný nos nebo dokonce sípání. Také vysoká hladina plísní v domácnosti může vystavit děti riziku astmatu.
  • O podmínkách ubytování  :  Vysoká vlhkost podporuje vznik plísňových skvrn a ledku na stěnách,  způsobuje drolení barvy  a odlupování tapet , nemluvě o tom, že podporuje kondenzaci vlhkosti na vnější straně oken a impregnuje interiér se špatným zatuchlým zápachem.

Jaké faktory jsou zodpovědné za vlhkost na stěnách?

Problémy s infiltrací vody:  Stěny mají porézní strukturu, která podporuje pronikání vlhkosti zvenčí, zvláště  pokud dům nemá dobrou izolaci a tedy špatnou vodotěsnost a vodotěsnost a vzduch.  Všimněte si, že infiltrace mohou pocházet také ze střechy.

Úniky vody:  Úniky mohou pocházet z potrubí nebo domácích spotřebičů. Z myčky nebo pračky může skutečně unikat voda a tím podporovat vlhkost na stěnách.

Špatné větrání:  Při nedostatečném větrání se v domě hromadí vlhkost, zejména v kuchyni a koupelně, které jsou považovány za nejvlhkější místnosti v domě.

Kapilární vzlínání:  Tento jev znamená vzlínání vlhkosti ze země nebo sklepa stěnami.

poškozená zeď

Poškozená zeď – Zdroj: spm

Jakým způsobem opravit vlhkou zeď?

  1. Vyčistěte potřísněnou oblast

Před opravou poškození stěny je nutné ji nejprve důkladně očistit. K tomu použijte hadřík z mikrovlákna a mýdlovou vodu na bázi marseillského mýdla nebo prostředku na mytí nádobí. Poté nechte stěnu vyschnout.

  1. Odstraňte šupiny

Pomocí škrabky na praskliny odstraňte odštěpenou barvu a částice, které se odlouply vlivem vlhkosti

odstranit šupiny

Odstranění šupin – Zdroj: spm

  1. Ošetřete plísně

  Po vyčištění stěny ošetřete plíseň domácím odstraňovačem plísní. K tomu budete potřebovat:

  • 300 ml bílého octa
  • 200 ml vody
  • 4 až 5 kapek esenciálního oleje z čajovníku

Smíchejte bílý ocet, vodu a tea tree esenciální olej ve spreji. Ten  má protiplísňové a antibakteriální působení, které vám pomůže účinně zničit houby zodpovědné za plísně  , aby se zabránilo jejich opětovnému výskytu. Nastříkejte na postižená místa a nechte několik hodin působit. Poté stěnu otřete čistým hadříkem a nechte zcela vyschnout.

  1. Nátěry

Je-li to nutné, předělejte výplň pro vyplnění děr a prasklin a poté vyhlazovací výplň pro dokončení opravy stěny.

opravit vlhkou zeď

Oprava vlhké zdi – Zdroj: spm

  1. Malovat

Po opravě stěny poškození vlhkostí naneste na poškozená místa vrstvu barvy odpuzující skvrny,  abyste posílili odolnost stěny vůči každodennímu poškození. Počkejte, až zaschne a natřete stěnu  , nejlépe zvolte nátěr proti vlhkosti. Pamatujte, že před pokračováním v tomto kroku musí být stěna suchá a dobře obroušená.

Pamatujte, že než přistoupíte k opravě stěny, měla by být zjištěna a opravena příčina vlhkosti  , aby se předešlo znehodnocení stěn, které dosud nebyly zasaženy.

Jak proti vlhkosti bojovat?

Prvním krokem k přijetí je denní větrání celého domu, obnova okolního vzduchu a zbavení se přebytečné vlhkosti. Provzdušňování po dobu 15 minut může stačit.

Pro kontrolu úrovně vlhkosti v domě zvažte vybavení odvlhčovačem, který vám pomůže snížit vlhkost v místnostech, které vykazují známky vysoké vlhkosti. A nakonec je důležité zkontrolovat potrubí  a zajistit, aby byl dům izolován střechou a okny  , aby se vyřešil problém vlhkosti u zdroje.

Tento trik vám jistě umožní opravit vaši vlhkou zeď, ale abyste se do takové situace znovu nedostali, je důležité regulovat vlhkost v domě, abyste se vyhnuli velmi vysoké nebo příliš nízké vlhkosti.