Pokojové zelené rostliny jsou nenáročné na péči, ale někdy začnou slábnout a vadnout. Vyvíjejí se pak stále méně a jejich kvetení se zastavuje. Pokud vaši pokojovou rostlinu postihne stejný osud, vězte, že potřebuje živiny, aby ji posílily a znovu stimulovaly její růst. Zjistěte, jak oživit pokojové rostliny přírodními ingrediencemi, které máte ve své kuchyni.

Abyste měli krásné pokojové rostliny, nestačí je zalévat nebo udržovat na světlém místě, ale musíte je také chránit před škůdci, kteří je pustoší, a dodat jim nezbytné živiny pro jejich dobrý růst. K tomu použijte suroviny, které máte ve své kuchyni   !

Jak oživit rostliny přírodními složkami?

  • skořice
skořice

Skořice – Zdroj: spm

Skořice má účinné protiplísňové a antibakteriální vlastnosti k ochraně rostlin před plísněmi. Ve skutečnosti jsou mladé rostliny obecně křehké, a proto  mohou být vystaveny kryptogamním chorobám způsobeným houbami.  Abyste ochránili své rostliny před plísněmi, stačí nasypat lžičku skořice do zeminy v květináči.

Toto koření je také užitečné pro řízky. K reprodukci rostliny jsou obvykle možností řízky, stejně jako semena. Často však potřebujeme zakořeňovací hormon, který  podpoří zakořenění fragmentu stonku, který se oddělil od mateřské rostliny.  K tomu můžete použít skořici, která působí jako přirozený zakořeňovací hormon. Před opětovným zasazením do květináče nebo do země stačí na odstraněný stonek nanést trochu prášku skořice.

  • Slupka cibule
cibule kůže

Cibulová slupka pro pokojové rostliny – Zdroj: spm

Abyste své rostliny ochránili před škůdci, kteří je pustoší, zvažte přípravu macerace slupek cibule. Tento přírodní repelent je účinný proti mšicím a roztočům. K tomu nalijte do nádoby naplněné slupkou cibule jeden litr pramenité vody, nevápnité a nechte přes noc odstát. Poté směs vařte 20 minut, nechte vychladnout a sceďte. Přeneste svůj roztok do spreje a nastříkejte na listy vašich pokojových rostlin.

Cibulové slupky slouží také jako organické hnojivo. Slupka cibule bohatá na draslík, vápník, hořčík a železo vaše rostliny nejen pohnojí, ale také  posílí jejich stonky a posílí jejich odolnost vůči chorobám.

  • zelený čaj
zelený čaj

Zelený čaj – Zdroj: spm

Zelený čaj je přírodní hnojivo, které udržuje rostliny zdravé a  zlepšuje jejich kvetení.  Ve skutečnosti poskytuje půdě základní živiny pro růst rostlin, jako je hořčík, dusík, draslík a fosfor.

Pro přípravu tekutého hnojiva namočte sáčky zeleného čaje na několik hodin do vody a použijte tento nálev k zalévání rostlin.

Pokud jste již použili čajové sáčky,  recyklujte je a použijte jako hnojivo.  Chcete-li to provést, odstraňte štítek a sponu z čajového sáčku a upusťte jej přímo na zem. Poté rostlinu zalijte.

Zvažte také  hnojení rostlin pomocí mulče ze zeleného čaje.  Chcete-li to provést, otevřete použitý sáček zeleného čaje a rozložte jeho obsah na půdu v ​​květináči jako mulč. Totéž můžete udělat s listy zeleného čaje, které používáte k přípravě bylinkového čaje.

  • Cukr
cukr

Cukr – Zdroj: spm

Pokud vám rostlina začíná žloutnout nedostatkem slunce, zejména v zimě, oživte ji tímto babským trikem. Posypte zeminu v květináči trochou cukru a zalévejte rostlinu jako obvykle. Můžete také smíchat cukr s kávovou sedlinou,  což je také přírodní hnojivo. 

Jaké živiny potřebují rostliny, aby zůstaly zelené?

Aby vaše rostlina zůstala zelená a rostla zdravě, potřebuje vodu, světlo, ale také důležité živiny, jako je dusík, fosfor a draslík. Rostlina čerpá z půdy i další minerály potřebné pro svůj růst, ale v menším množství, jako je vápník nebo síra.

To znamená, že přidáváním hnojiv do rostlin jim poskytujeme živiny, které potřebují pro svůj růst.

– Fosfor:  Podporuje vývoj kořenového systému rostlin a stimuluje jejich kvetení nebo plodování;

– Dusík:  Toto je růstové hnojivo par excellence. Podporuje vývoj listů a nadzemních částí rostliny. Pokud si všimnete, že vaše rostlina roste pomalu nebo že její listy jsou nažloutlé nebo světle zelené barvy, znamená to, že jí chybí dusík;

– Draslík:  Chrání rostlinu před mrazem a posiluje její odolnost vůči chorobám a škůdcům, kteří ji pustoší. Draslík také pomáhá rostlině asimilovat živiny, které přijímá z půdy, kromě toho, že podporuje cirkulaci mízy.

S jednoduchými ingrediencemi, které najdete ve své kuchyni, budete moci oživit své uschlé pokojové rostliny a stimulovat jejich růst a kvetení.