Všichni jsme se alespoň jednou cítili bezmocní tváří v tvář špíně a nepříjemnostem, které jsou součástí našeho domu. Zvlášť, když nás koutkem oka sledují nevzhledné a zarputilé fleky rozhodnuté ještě dlouho kempovat. Uvědomte si však, že s tabletami do myčky si můžete úklid usnadnit a odstranit všechny skvrny a nečistoty. Zjistěte, jak je můžete využít při jarním úklidu.

Tablety nejsou jen na mytí nádobí . Jejich netušené využití umožňuje efektivně uklidit celý dům.

 1. Odvápněte záchodovou mísu tabletami do myčky

Na záchodové míse se často objevují nevzhledné skvrny vodního kamene, které mohou nabírat různé barvy, žlutou, oranžovou nebo i hnědou. Uvědomte si, že příčinou těchto skvrn je tvrdá voda. Tato voda bohatá na minerály, jako je vápník a hořčík, totiž při stagnaci v misce vede k tvorbě zubního kamene.

K čištění záchodové mísy je trik jednoduchý: vhoďte do mísy tabletu do myčky a počkejte, až se rozpustí. Poté vydrhněte stěny mísy toaletním kartáčem. Bělost vaší misky snadno zjistíte.

 1. Vyčistěte troubu
vyčistit troubu

Trouba – Zdroj: spm 

Zde je účinný tip, jak se zbavit připálených skvrn na dně trouby , i když jsou odolné.

Nařeďte tabletu v horké vodě, namočte do tohoto roztoku houbu a přetáhněte ji přes špinavá místa v troubě, zvýrazněte skvrny a spáleniny. Po vyčištění troubu otřete vlhkou houbou z mikrovlákna, abyste odstranili tekuté a uvolněné skvrny.

 1. Odmastěte nádobí
špinavá pánev

Špinavá pánev – Zdroj: spm

Nádobí nebo náčiní, které používáme, někdy obsahuje skvrny, které je obtížné odstranit pouze pomocí myčky. V takovém případě je nezapomeňte vyčistit ručně pomocí tabletu. Trik je jednoduchý: nalijte horkou vodu do nádobí, kastrůlku nebo pánve a nařeďte tabletu do myčky. Pro dosažení nejlepších výsledků nechte působit 1 hodinu nebo i přes noc. Jediné, co musíte udělat, je potřít nádobí houbičkou, abyste odstranili zbytky mastnoty a stopy po spálení.

 1. Vyčistěte buben pračky
pračka na tablety

Pračka – Zdroj: spm

V bubnu pračky se hromadí mnoho choroboplodných zárodků a bakterií. Nemluvě o tom, že vlhkost, která pokrývá těsnění bubnu, podporuje plísně. Všechny tyto nepříjemnosti vedou k nepříjemným pachům a skvrnám na prádle.

Nezapomeňte tedy  vhodit 2 tablety do bubnu  a spustit prázdný prací cyklus na 60 °C. Tento postup opakujte každé dva měsíce, abyste pračku vyčistili od usazených nečistot a bakterií a prodloužili tak životnost vašeho spotřebiče.

 1. Nechte sprchový kout zářit
tablet sprchový kout

Sprchový kout – Zdroj: spm

Skvrny od vápence a mýdlové nečistoty rychle znečišťují stěnu sprchového koutu a tím ji zbavují lesku. Pro čištění sprchové kabiny nařeďte tabletu v horké vodě, namočte do této směsi houbu a otírejte stěny, abyste odstranili stopy vápence.

 1. Odstraňte zápach z odpadkových košů
čistý odpadkový koš na tablety

Čistý odpad – Zdroj: spm

Chcete-li své popelnice vyčistit a zbavit zápachu, naplňte je horkou vodou a vhoďte do nich tabletu do myčky. Po rozpuštění tablety nechte několik hodin uležet, poté vyprázdněte a vypláchněte odpadkové koše.

 1. Vyčistěte stěny
čmárat zeď

Čmáranice na zdi – Zdroj: spm

Nekonečná fantazie a kreativita dětí je někdy nutí vzít zeď jako plátno a nechat se vyjádřit umělcem, který v nich dřímá. Chcete-li je vymazat a odstranit, zřeďte tabletu ve 2 litrech vody, navlhčete houbu touto směsí a přejeďte s ní přes kresby nebo nápisy na zdi. Nechte několik minut působit a poté rozetřete houbou, abyste skvrny odstranili.

Bonus: Jak vyrobit domácí tablety do myčky nádobí

Budete potřebovat:

 • 500 g jedlé sody
 • 50 g marseillského mýdla
 • 100 ml vody
 • 10 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru

Marseillské mýdlo nastrouháme a dáme do hrnce s vodou, poté necháme mýdlo na mírném ohni 5 až 10 minut rozpustit za občasného míchání. Jakmile se mýdlo rozpustí, sundejte pánev z ohně a přidejte jedlou sodu a esenciální olej a promíchejte.

Touto směsí pak stačí naplnit přihrádky vaší formy na led a nechat ji 24 hodin v lednici. Poté otočte tác na kostky ledu, abyste oddělili pelety.

Nyní se nebudete muset bát toho jarního úklidového dne, protože povrchy můžete čistit, drhnout a odmašťovat pouze pomocí tablet do myčky.