Hortenzie je bezesporu jedním z nejkrásnějších kvetoucích keřů, které máte doma, nemusíte mít zahradu nebo venkovní prostor, abyste se jí mohli věnovat.

Se svými jasnými barvami je hortenzie rostlinou, která se velmi dobře hodí do květináčové kultury.

Chcete-li získat skvělou rostlinu , musíte začít výběrem odrůdy, která se vám líbí, a poté určit typ květináče a půdy, které nejlépe vyhovují jejím potřebám. Existují určité druhy hortenzií, které vyžadují velký květináč. Na dno je vhodné použít hlínu nebo štěrk, ale ne talířek, protože to může vést k nadměrné stagnaci vody.

váza s hortenzií

Hortenzie ve váze – Zdroj: spm

Při koupi hortenzie je třeba v první řadě myslet na to, najít pěkné místo, kde může přijímat světlo, ale i stín.

Ve skutečnosti, stejně jako mnoho jiných rostlin, hortenzie nemá ráda přímé sluneční světlo, ale prospívá na světle. Krásná zastíněná oblast je ideální! Hortenzie dobře rostou v kyselých půdách, to znamená v půdách s pH mezi 6,5 a 4,5. Jejich krásné barvy často závisí na kyselosti půdy: ty, které mají sklon k růžové nebo granátově červené, preferují vysoké pH 6 nebo někdy dokonce 7, zatímco ty, které inklinují k modré barvě, preferují velmi kyselé pH, mezi 4 a 5. V závislosti na barvě vaší hortenzie se snažte vylepšit a změnit půdu.

květináč s hortenzií

Hortenzie v květináči – Zdroj: spm

V zimě vám to nebude dělat velké problémy, ale v létě si budete muset dávat pozor na horko, protože tato rostlina nemá ráda vysoké teploty. Pokud se rozhodnete chovat rostlinu uvnitř, určitě ji i v zimě držte dál od jakýchkoli zdrojů tepla.

Budete potřebovat velký hrnec o průměru alespoň 40 cm a na jeho dno dejte keramzit.

Poté můžete rostlinu vyjmout z květináče. Všimnete si, že má tlusté kořeny. Před vložením rostliny do nového květináče odřízněte kořeny!

Tento krok je velmi důležitý, jinak bude rostlina obtížně rozšiřovat kořeny a rychle zahyne. Rostlinu nedávejte příliš hluboko, ale raději pár centimetrů nad zemí (aby nedocházelo k uhnívání kořenů při zálivce).

První zálivka by měla  být vydatná, poté byste ji měli upravit v závislosti na ročním období. V létě, abyste bojovali proti horku, zvažte zalévání jednou denně. Dávejte však pozor, abyste nezalévali   listy, abyste se vyhnuli houbovým chorobám, které by mohly postihnout vaše rostliny.

První uzel, který uříznete, když chcete provést řezání hortenzie.

řezání hortenzie

Řezání hortenzie – Zdroj: spm

Co se týče hnojení, doporučuje se používat tekuté hnojivo, které se přidává do zálivkové vody alespoň jednou týdně.

Kultivace se naproti tomu provádí řízkováním a je zcela jednoduchá.

Jak odebírat řízky?

Řízky bylinek s čerstvým zeleným růstem rostliny (nekvetoucí) můžete odebírat mezi červnem a srpnem, nebo je můžete odebírat v období vegetačního klidu, které probíhá od října do prosince.

V tomto případě proveďte polodřevitý řez.

V létě proveďte následující: ořízněte pupen ve výšce asi 30 cm a poté, jakmile určíte první uzlin (kde dole rostou dva listy), pupen znovu seřízněte; také vyjměte tyto dva listy a jednou rukou svažte všechny ostatní dohromady, abyste mohli odříznout horní části zbývajících listů. V této fázi by měl klíček vypadat víceméně takto a je připraven k umístění do sklenice s 2-3 cm vody:

listy hortenzie

Listy hortenzie – Zdroj: spm

Zde je tip, jak váš řez lépe zakořenit:

Použijte polovinu šumivé tablety aspirinu ! Nezapomeňte vyměnit vodu každé dva dny (také nahraďte aspirin), po dobu nejméně 40 dnů. Po několika měsících si všimnete, že se vyvíjejí malé kořínky – pak je čas připravit květináč. Vždy si pamatujte, že řízky reprodukují rostlinu identickou s mateřskou rostlinou.