Stříbrné rybky jsou hmyz, který miluje vlhká, špatně osvětlená a chladná místa. Velmi často se proto nacházejí ve sklepech, skříních, pod umyvadlem nebo dokonce v koupelnách, které jsou pro ně perfektním místem. Kromě toho, i když jsou neškodné, zůstávají bolestivé, zejména během zamoření.

Tato malá zvířata jsou snadno rozpoznatelná podle jejich těla ve tvaru stříbrného nugetu a zběsilého pohybu. Než se tohoto hmyzu přirozeně zbavíme, je především na nás,  abychom věděli, odkud pochází.

stříbrné ryby

Stříbrná rybka – Zdroj: spm

Jsou stříbrné rybky škodlivé?

Buďte ujištěni, že stříbřité ryby nejsou škodlivé a nekoušou. Jen okusují jídlo, po kterém prahnou. Stále však mohou  za projevy děr v textiliích.

Odkud pocházejí stříbrné rybky?

Jak bylo uvedeno výše, tam, kde je vlhko, pravděpodobně hnízdí stříbřité rybky. Vlhkost a stín se zdají být kritéria, na kterých se můžete založit, abyste tento malý hmyz snadněji identifikovali. Myslete tedy na sklepy,  koupelny, kuchyně a všechna vlhká místa v domě . Stříbrné rybky mají také rády škrob, krabice s obilovinami a další předměty.

stříbrná rybka-temné místo

Stříbrná rybka má ráda temná místa – Zdroj: spm

Jak vyhubit stříbřité rybky přirozeně?

Pokud se stříbřitá rybka objevuje ve velkém množství nebo pokud si všimnete napadení tímto hmyzem a chcete je odstranit, není třeba procházet chemikáliemi, abyste toho dosáhli:

 • Vyhledejte místo uvnitř, kde stříbřití hnízdí, a rozložte na něj křemelinu. Je to také jedno z nejúčinnějších řešení proti štěnicím.  Chcete-li použít, posypte tento přírodní insekticidní přípravek kolem soklových lišt, prasklin a jakýchkoli potenciálních zákoutí. Je to také netoxický prášek pro domácí mazlíčky.
 • Na okraje stěn naneste lepicí pásy jako past
 • Nalepte pásku na sklenici naplněnou chlebem nebo jinou škrobovou návnadou. Tím, že bude hmyz šplhat hledat potravu,  uvízne a nebude se moci z ní osvobodit.

Vždy můžete použít kyselinu boritou, která zůstává účinným přírodním jedem proti tomuto hmyzu. Buďte opatrní, i když je tento produkt jedním z nejúčinnějších tipů na přirozenou likvidaci hmyzu  , zůstává toxický a nelze jej použít, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky.

stříbrné rybky-staré knihy

Stříbrná rybka si užívá starých knih – Zdroj: spm

Jak udržet stříbrnou rybku mimo dosah přirozeně?

Přírodní metody, jak se zbavit stříbřitých rybek, jsou zvláště užitečné, pokud jde  o napadení tímto hmyzem . Pokud se domníváte, že se objevují ve větším počtu, měli byste jednat a přijmout preventivní opatření:

 • Jakmile zjistíte, kde vycházejí, což jsou praskliny nebo díry, stačí  na tyto otvory nastříkat trochu cedrového oleje . Jde o přírodní repelent, jehož vůně je odpuzuje
 • Dalším nesnesitelným zápachem pro tento hmyz není nikdo jiný než zápach sušených bobkových  listů. Rozprostřete ho v blízkosti trhlin, abyste odehnali zvířátka
 • Udržujte předměty, které tento hmyz žravý, pryč: Noviny, krabice od cereálií a jakýkoli produkt chráněný tmelem.
 • Izolujte mimosezónní oblečení na suchém místě
 • Občas vysajte, abyste odstranili drobky
 • Věnujte skladování suchých potravin ve vzduchotěsných nádobách.
 • Utěsněte štěrbiny, abyste zabránili dalšímu výskytu stříbrných rybek
 • V zájmu prevence a zamezení invaze vyřešte své problémy s vlhkostí  pomocí odvlhčovače a investicí do lepšího koupelnového ventilátoru.

V případě přemnožení škůdců se můžete vždy obrátit na deratizační firmu.