Často klademe větší důraz na čištění prostěradel, povlaků na polštáře a přehozy, ale zanedbáváme údržbu matrace. Ty však mohou být hnízdem bakterií a roztočů, které mohou vyvolat alergie nebo dokonce astma. Proto je potřeba věnovat čištění matrace důležitost. V našem článku vám řekneme, jak to udělat přírodním a ekologickým způsobem.

Ochrana našeho zdraví a kvalitní spánek je zásadní. Matrace, která již nesplňuje hygienické normy a normy na čistotu, však může ohrozit kvalitu našeho spánku a ovlivnit naši pohodu.

Jak vyčistit matraci bez chemie?

Na naší matraci se opravdu nešetří. Je ušlapaný, znečištěný, mokrý a kazí ho haluze potu nebo dokonce moči. Stačí říci, že je to úrodná půda pro rozvoj bakterií a roztočů.  Matrace je proto nutné pravidelně čistit a dezinfikovat . Chcete-li to provést, vězte, že je docela možné jej vyčistit doma pomocí přírodních ingrediencí, které jsou ve vašich kuchyňských skříních.

Pro začátek a před použitím jakékoli přísady je vhodné matraci vyprášit vysáváním, abyste z matrace odstranili prach a extrahovali parazity.

vakuová matrace

Vysávání matrace – Zdroj: spm

– Bílý ocet

Pro uvolnění nečistot, odstranění skvrn a deodoraci matrace je ideální bílý ocet. Tento přírodní a biologicky odbouratelný produkt se také pyšní čištěním oken a zrcadel a všech povrchů v domě. Díky kyselině octové dezinfikuje a odděluje vaši matraci a kromě toho odstraňuje nepříjemné pachy.

čistý matracový ocet

Vyčistěte matraci bílým octem – Zdroj: spm

Pro použití stačí nalít půl litru horké vody do rozprašovače a přidat půl litru bílého octa. Nastříkejte tuto směs na celou matraci a věnujte zvláštní pozornost potřísněným místům. Nechte několik minut působit a poté matraci otřete houbou. Nechte matraci vyschnout a před čištěním druhé strany matrace místnost vyvětrejte.

– Jedlá soda a peroxid vodíku

Jedlá soda, skutečný všestranný prášek  , je víceúčelový produkt. Nasypte jedlou sodu po celém povrchu matrace. Poté smíchejte 200 ml vody se 100 ml peroxidu vodíku a roztok nastříkejte na matraci. Před rozetřením houbou nechte působit alespoň 1 hodinu. Otřete hadříkem z mikrovlákna a nechte matraci uschnout pokud možno na slunci.

– Kyselina citronová

K odstranění skvrn z vaší matrace je ideální kyselina citronová. K tomu smíchejte litr vody se lžičkou kyseliny citrónové. Směs nastříkejte na matraci a vydrhněte kartáčem nebo houbou. Nechte matraci vyschnout a máte hotovo!

kartáčování matrace

Kartáčování matrací – Zdroj: spm

– Krystaly sody

Stejně jako jedlá soda, krystaly sody čistí a dezinfikují, ale se silnějším účinkem. K tomu si vezměte rukavice na ochranu rukou, poté nalijte dva litry horké vody do láhve a přidejte dvě polévkové lžíce krystalů sody. Smíchejte a nastříkejte na skvrny, které mají být ošetřeny. Nechte několik minut působit a poté rozetřete houbou.

Jak rychle vysušit matraci?

Pokud se rozhodnete matraci vyčistit   , je vhodné tak činit za teplého, slunečného počasí a umístit ji do sucha. Pokud se ji ale rozhodnete uklidit, když počasí nepřeje, položte matraci na bok a nezapomeňte nechat otevřené okno ložnice, abyste usnadnili sušení.

sušení matrace

Vysušte matraci pomocí fénu – Zdroj: spm

Můžete také použít fén, pokud jste vyčistili jen několik částí matrace. Použití ventilátoru může být také dobrým nápadem pro cirkulaci okolního vzduchu na všechny strany a umožnění rychlého vysušení matrace.

Čištění matrace proto není nesplnitelná mise. Stačí trocha tuku na lokty, přírodní ingredience a vaše matrace bude dýchat čistě!