Není žádné místo náchylnější k mastným skvrnám než kuchyně. Vaření, smažení, cákance olejů a zbytky jídla jsou věci, které je třeba co nejdříve odstranit, abyste se vyhnuli obtížnému čištění. Za tímto účelem vám ukážeme, jak si vyrobit vlastní odmašťovací kámen nebo hliněný kámen k odstranění mastnoty bez použití chemikálií.

Komerční produkty jsou poměrně drahé  a obvykle obsahují chemikálie . Proto vám doporučujeme obrátit se na domácí odmašťovač, jehož kroky přípravy vám ukážeme.

čistá kuchyně

Čistá kuchyně – Zdroj: spm

Jak si vyrobit vlastní odmašťovací kámen?

Odmašťovací kámen, nazývaný také hliněný kámen, je schopen odstranit všechny typické kuchyňské nečistoty, včetně mastnoty, oleje a dalších zbytků jídla. Kromě toho, že je tento přírodní produkt zcela ekologický a biologicky odbouratelný, je také velmi účinný  proti skvrnám, které se zdají být obzvláště obtížně odstranitelné.  Má také tu přednost, že neobsahuje toxické složky.

K jeho vytvoření budete potřebovat:

  • 1/2 litru vody
  • 15 g  strouhaného marseillského mýdla
  • 40 gramů bílého jílu
  • 20 kapek citronového esenciálního oleje
  • 1 lžíce jedlé sody

Pro začátek zřeďte mýdlo, bílý jíl a jedlou sodu v malém hrnci naplněném vodou. Před postupným přidáváním citronového esenciálního oleje vše promíchejte, abyste získali homogenní přípravek. Poté budete muset všechny ingredience nechat  2-3 dny ztuhnout.

Jak použít tento odmašťovací kámen pro každý prvek kuchyně?

Chcete-li použít tento odmašťovací jílový kámen, stačí na kámen třít vlhkou houbu, dokud nezískáte pěnu, a poté s ní vydrhnout pánve, kuchyňské náčiní nebo dokonce  hořáky sporáku . Přestože odmašťovací kámen obsahuje bílý jíl, vyčistí povrchy, aniž by je poškodil. Všimnete si, že je účinný při odstraňování nečistot, mastnoty a dokonce i zubního kamene.

Které kuchyňské prvky čistit odmašťovacím kamenem?

– Kuchař

kuchyňská degrese

Odmaštění vařiče – Zdroj: spm

Chcete-li svůj elektrický sporák účinně odmastit, nezapomeňte jej nejprve odpojit. Pomocí dřevěné špachtle  seškrábněte zbytky jídla  a poté dokončete práci otřením povrchu houbou namočenou v tomto čističi. Nechte produkt působit 10 minut a poté setřete další vlhkou houbou a krouživými pohyby na stopách mastnoty. Nakonec navlhčete hadřík k opláchnutí a poté použijte papírový ručník k osušení.

– Dvířka trouby

Stále pomocí houby otřete  odmašťovač uvnitř zcela vychladlé trouby, poté na skleněná dvířka a vnější povrch spotřebiče. Nechte působit 30 minut  , poté pomocí hadříku z mikrovlákna setřete nečistoty  a papírovou utěrkou vysušte. V tomto ohledu je zde 8 účinných tipů, jak odmastit velmi špinavé trouby a vypadat jako nové. 

– Kuchyňská linka

čištění pultu

Čištění pultů – Zdroj: spm

Vyčistěte váš pult od zbytků jídla pomocí  kartáče s měkkými štětinami  a poté vydrhněte vlhkou houbou namočenou v komponentech jílového kamene. O 10 minut později otřete hadříkem z mikrovlákna, než jej necháte uschnout na vzduchu.

Další recept na domácí odmašťovač

K přípravě tohoto receptu jako čisticího spreje budete potřebovat 1 šálek bílého octa, 6 kapek citronového esenciálního oleje a 1 lžičku kastilského mýdla. Roztok důkladně protřepejte,  aby se složky homogenizovaly , a připravte si odmašťovač připravený k použití. Zatímco ocet se postará o dezinfekci příslušného povrchu, esenciální olej a mýdlo rozkládají mastnotu. Také metoda spreje může být pohodlnější, pokud chcete cílené čištění.

Jak jste pochopili, domácí odmašťovač je o to užitečnější pro čištění více než jedné oblasti kuchyně. Zkusit to znamená přijmout to.