Jedlá soda, známá pro své použití v domácí údržbě, je velmi oblíbená pro čištění, dezinfekci, odmašťování a také deodoraci všech povrchů v domě. Tím ale jeho využití nekončí. Tento víceúčelový produkt je také užitečný v zahradnictví. Zjistěte, jak využít jedlou sodu pro vaši okrasnou zahradu, ovocný sad nebo dokonce zeleninovou zahradu.

Jedlá soda nás nepřestane překvapovat. Tento biologicky odbouratelný a ekonomický produkt je užitečný pro úklid domu, odstraňování nepříjemných pachů a údržbu prádla a je také užitečný v zahradnictví.

zahradničení s jedlou sodou

Jedlá soda pro zahradničení – Zdroj: spm

Jak a kdy použít jedlou sodu na zahradě?

  • K odvrácení škůdců
kapustové červy

Červi zelí – Zdroj: spm

Jedlá soda dokáže udržet určité škůdce daleko od vašich rostlin  , jako jsou mšice, housenky , červi, červci a mravenci.  Chcete-li to provést, posypte ji na zem pomocí síta. Vyvarujte se však dotyku květin a rostlin jedlou sodou.

Další možností je naplnit konev 500 ml vody a přidat lžíci jedlé sody a 4 lžíce olivového oleje. Tímto roztokem pak zalijte půdu u nohou vašich rostlin.

  • K prevenci plísňových onemocnění
plísňové onemocnění

Kryptogamní onemocnění – Zdroj: spm

Kryptogamní onemocnění, nazývané také houbové onemocnění, je infekce rostliny způsobená houbou. Ve skutečnosti 90 % chorob, které postihují zahradní rostliny, jsou kryptogamní choroby.

Jedlá soda může chránit vaše rostliny před některými z těchto chorob, jako je plíseň, rez nebo padlí. Tento produkt je skutečně  alkalický, to znamená, že jeho pH je vyšší než 7, a proto, když je přidán do kyselého média, neutralizuje jej, čímž zabraňuje rozvoji těchto patogenů.  Tomu se říká zvýšení pH kyselé půdy.

Vezmeme-li příklad padlí, plíseň zodpovědná za toto onemocnění se vyvíjí na kyselých površích, například na povrchu listů rajčat nebo na jejich nadzemních částech. Neutralizací této kyselosti zabrání jedlá soda rozvoji plísně na rostlinách rajčat.

Všimněte si, že jedlá soda působí jako prostředek prevence,  ale sama o sobě nestačí, pokud jsou vaše rostliny vystaveny vlhkosti příznivé pro rozvoj plísní.

Možnost 1

Smíchejte v rozprašovači lžičku jedlé sody a lžičku černého nebo marseillského mýdla s litrem vody. Nastříkejte tento roztok na celou rostlinu, jakmile ji zasadíte.  Operaci opakujte jednou týdně po dobu dvou měsíců a pokaždé, když prší. Navíc déšť a vysoká vlhkost obecně jsou příznivé pro rozvoj plísní na vašich rostlinách.

Možnost 2

Smíchejte v litru vody lžičku jedlé sody se 2 lžičkami prostředku na mytí nádobí, dokud nezískáte homogenní přípravek. Přeneste směs do spreje a nastříkejte na vaše rostliny.

Všimněte si, že  jedlá soda může poškodit květiny , takže pokud máte kvetoucí rostliny, stříkejte pouze části pod květy.

  • K deodoraci kompostu
kompost

Kompost – Zdroj: spm

Kompost zúrodňuje půdu a dodává jí živiny potřebné pro vývoj rostlin. Skládá se tedy z rostlinného a organického odpadu  , který může někdy vytvářet nepříjemný zápach. Chcete-li neutralizovat nepříjemné pachy, které vycházejí z kompostu, stačí na hromadu přisypat trochu jedlé sody.

  • K likvidaci plevele
hubit plevel

Kill plevel – Zdroj: spm

Jedlá soda je přírodní hubič plevele. Chcete-li odplevelit zahradu nebo zeleninový záhon  , jednoduše posypte jedlou sodou místa, kde nechcete, aby rostly nežádoucí rostliny. Tento trik opakujte pouze jednou nebo dvakrát ročně . Všimněte si, že tento trik je účinný pouze u dlážděných kamenů, terasových nebo štěrkových příjezdových cest a základů zdí. Vyhněte se jejímu kropení na trávníky a květinové záhony.

Všimněte si, že při nadměrném použití v půdě, tj. v koncentraci vyšší než 1 %, se jedlá soda může stát fytotoxickou a  vést k nedostatku minerálů, jako je vápník a hořčík. Tip:  Chcete-li zabránit vzhledu plevele, můžete nainstalovat mulč. Jedná se o vrstvu slámy, která udržuje půdu vlhkou a zpomaluje růst plevele.

Vedle jedlé sody existují i ​​další přírodní prostředky na hubení plevele, jako je kopřivový hnůj, bílý ocet nebo  škrobová voda na vaření těstovin, která je velmi účinná při hubení plevele.

Od nynějška si jedlou sodu nebudete vyhrazovat pro kosmetické nebo domácí použití, ale využijete ji také k údržbě zahrady a ochraně rostlin před vším, co může ovlivnit jejich dobrý růst.