Jedním z jevů, kterým trpí mnoho pokojových rostlin, je chloróza, což je změna barvy listů v důsledku nedostatku chlorofylu. Toto zabarvení jim dává nažloutlý vzhled, což není žádoucí barva pro pokojové rostliny. Ať už máte zelený palec nebo ne, zde jsou 4 domácí tipy, jak zabránit žloutnutí rostlin a tím i spálení.

Proč rostliny žloutnou?

 Pokojové rostliny mohou ozdobit naše prostředí a přinést exotický nádech. I když jsou některé rostliny nenáročné na údržbu, jiné naopak vyžadují speciální péči. A z dobrého důvodu mohou vidět, jak jejich listy žloutnou, pokud nejsou správně udržovány.

Žloutnutí listů znamená, že rostliny v květináčích zažívají anomálii v úrovni zálivky. Když rostliny nejsou dostatečně zalévány, hnědnou, vadnou a usychají. Když ale dostanou příliš mnoho vody, kořeny uhnívají a rostlina se již nemůže živit. Výsledek: okraje listů mohou zežloutnout nebo se mohou objevit i hnědé skvrny. Dalším faktorem souvisejícím se žloutnutím je nedostatek dusíku. Ten hraje zásadní roli v procesu fotosyntézy.

Jak zabránit žloutnutí rostlin?

Zde je pár babských rad, jak se o své pokojové rostliny starat a zabránit jejich žloutnutí.

1. Vodu použitou k zalévání rostliny nechte 48 hodin odstát

Do velké nádoby dejte vodu a nechte ji asi 48 hodin odstát, aby se vysrážely krystaly vápníku. To způsobí chemickou rovnováhu mezi krystaly vápníku a rozpuštěnými ionty, které tvoří krystaly v suspenzi.

Nastříkejte směs na své rostliny a uvidíte, že si díky tomuto prostředku udrží lesk déle, než se očekávalo, a přitom se vyvarujte použití chemikálií.

Voda

Voda – Zdroj: spm

2. Použijte ocet nebo citron k zalévání rostlin a okyselení vody

Příliš nízká nebo příliš vysoká hodnota pH může poškodit rostliny. Proto je důležité jej správně nastavit. Rostlinám , které potřebují kyselou půdu  , postačí obyčejná lžička octa nebo citronové šťávy na litr vody. Tekutiny dobře promíchejte a před zaléváním půdy je nechte několik hodin  uležet . Poznáte ten rozdíl. Rostliny budou mnohem méně pravděpodobně žloutnout a textura jejich listů bude ještě lepší.

3. Návrat kávové sedliny jako hnojiva pro rostlinu

Kromě mnohostranného využití  pro tělo a domácnost přispívá kávová sedlina k údržbě pokojových rostlin. Jeho relativní kyselost a bohatost živin z něj činí nezbytný nástroj pro okyselení půdy. Použití příliš velkého množství kávové sedliny však může způsobit výskyt plevele. Umístěte lehkou dávku kávové sedliny do půdy a sledujte výsledek v průběhu dnů. Zabráníte tak žloutnutí nebo spálení listů.

rostlinná kávová sedlina

kávová sedlina pro vaše rostliny – Zdroj: spm

4. Lék k léčbě nedostatku železa v rostlinách

Některé rostliny mohou trpět chlorózou železa, což znamená nedostatek železa, a vyznačují se žloutnutím listů. Stejně jako přebytek vápníku, fosforu nebo příliš vlhká půda mohou být faktory, které blokují asimilaci železa.

Bio produkty k léčbě tohoto nedostatku jsou k dostání ve specializovaných prodejnách. Zablokování asimilace železa je však možné překonat díky jednoduchému triku, který spočívá v odvodnění půdy a jejím zasypání zeleninovým mulčem, a to jehličím nebo dokonce citrusovou kůrou.

Abychom to uzavřeli, pokojové rostliny potřebují speciální údržbu, aby si zachovaly svou vitalitu a tím i barvu. S těmito domácími prostředky je důležité o rostliny pečovat co nejpřirozenějším způsobem.