Chcete, aby vaše pokojové rostliny zůstaly zdravé po dlouhou dobu? Někdy stačí pár malých triků, aby neumřely.

Pokud chcete, aby zůstaly zelené, prosperující a zdravé, dodržujte tyto důležité rady do puntíku!

1. Vyvarujte se přemokření

Přemokření je hlavní příčinou nechtěného   úhynu rostlin. Obecně si lidé, kteří mají doma rostliny, myslí, že vodu potřebují všichni stejně. To je špatně. Měli byste vědět, že každá rostlina je jiná: zásoba vody se liší podle místa původu, klimatu a podmínek pěstování.

Například kaktusy a sukulenty nevyžadují mnoho vody, protože preferují suchou půdu.

2. Proveďte důkladný průzkum

Důrazně vám doporučujeme, abyste se před nebo po nákupu  rostliny důkladně informovali o jejím složení a jejích potřebách.  K tomu se můžete obrátit zejména na jakýkoli zahradnický web. Můžete se tak seznámit s požadavky této rostliny na světlo, půdu, vodu, hnojení a vlhkost.

Jakmile si osvojíte všechny tyto prvky, můžete tato doporučení v klidu aplikovat.

3. Dostatek světla

pokojové rostliny

Pokojové rostliny – Zdroj: spm

Některé pokojové rostliny potřebují plné slunce, jiným se bude dařit při  částečném osvětlení a další preferují stinnější místo. Je důležité, abyste získali správnou úroveň světla pro rostlinu, kterou pěstujete, aby zůstala dokonale zdravá.

4. Správná velikost květináčů

hrnkové rostliny

Rostliny v květináčích – Zdroj: spm

Vyberte si vhodné květináče pro vaše rostliny s dostatečnými drenážními otvory, které zabraňují hnilobě. Zvolte běžnou velikost, ani příliš velkou, ani příliš malou. Hlavní je nikdy nevybírat příliš velkou nádobu, protože se v ní dlouho udrží voda, což způsobí hnilobu kořenů a úhyn vašich rostlin.

5. Rostliny pravidelně kontrolujte

péče o rostliny

Údržba rostlin – Zdroj: spm

Je samozřejmé, ale je důležité pravidelně kontrolovat zdravotní stav vaší rostliny. Najděte si tedy čas, abyste se zblízka podívali na stav listů. Ujistěte se, že listy nejsou podmáčené, rostlina je na správném místě a má dostatek přirozeného světla. Pokud zaznamenáte jakékoli známky škůdců, jako je hmyz nebo houby, řešte problém okamžitě, než se vám vymkne z rukou. Tyto toxické prvky mohou vaše rostliny rychle zabít, pokud nejsou včas ošetřeny.

Zkontrolujte také, zda kořeny nevyčnívají z květináče. V takovém případě rostlinu vyjměte, odřízněte konce a znovu ji zasaďte do většího květináče s čerstvou zeminou.