Čištění vašeho jídelního stolu, židlí a příborníku je jednodušší, než si myslíte. Zde je návod, jak vyčistit dřevěný nábytek, aby vypadal jako nový v rekordním čase. Jedna věc je jistá: toto gesto si rychle osvojíte ve svém každodenním životě!

Ne nadarmo  je dřevěný nábytek  nezbytným prvkem dekorace. Nejen, že je to odolná varianta, ale také kus dřevěného nábytku s nadčasovou přitažlivostí. Samozřejmě se budete muset naučit, jak je správně čistit, ať už se rozhodnete pro světlý nebo tmavý, moderní nebo tradiční povrch, abyste je uchovali po dlouhou dobu.

jídelna

Dřevěná jídelna – Zdroj: spm

I když se může zdát, že čištění dřeva je složité, existuje jednoduchý postup. Při nákupu nového dřevěného nábytku je zásadní vždy požádat prodejce o radu, jak jej udržovat. Protože každý povrch, moření a typ dřeva jsou jiné, je obtížné mít k jejich čištění univerzální přístup, ale spíše se doporučuje začít s nejjemnějšími čisticími roztoky, než použijete abrazivnější přísady. Nové čisticí prostředky nebo přípravky je také vhodné vždy otestovat na nenápadném místě, než otřete celý stůl nebo židli. Chcete-li začít čistit dřevěný nábytek, postupujte podle následujících kroků.

Ingredience:

  • utěrky z mikrovlákna
  • Čirý prostředek na mytí nádobí
  • minerální destiláty (volitelné)
  • Polomasivní nábytek (volitelně)
  • Sýrovací plátno (volitelné)
vyčistit dřevo

Vyčistěte dřevo – Zdroj: spm

Následuj tyto kroky:

  • Začněte tím , že otřete dřevěný nábytek sotva navlhčeným hadříkem z mikrovlákna, abyste odstranili prach a nečistoty. Voda by nikdy neměla zůstat na dřevě. Právě z tohoto důvodu bude nutné rychle otřít další suchou utěrkou z mikrovlákna. Pro pravidelné utírání prachu postačí rychlé setření hadříkem z mikrovlákna.
  • Pokud má váš dřevěný nábytek lepkavé zbytky, přidejte kapku saponátu na utěrku z mikrovlákna a vyzkoušejte na malé ploše nábytku, abyste se ujistili, že povrch není poškozen. Pokud ano, smíchejte pár kapek mýdla s hrnkem vody a jemně setřete mastné místo. Vyvarujte se namáčení dřeva ve vodě, a jakmile je skvrna vyčištěna, otřete místo dalším hadříkem z mikrovlákna.
  • Když jsou skvrny více zakořeněné, možná budete muset použít minerální alkohol. Opět nejprve vyzkoušejte na malé ploše, abyste se ujistili, že nebude odlupovat povrch. V dobře větraném prostoru naneste trochu minerálního lihu na čistý hadřík a potírejte potřísněné místo.
  • V závislosti na vašem dřevěném nábytku možná budete muset nanést vosk, abyste jej ochránili a pomohli mu zachovat lesk. Na dřevěný nábytek naneste pomocí hadříku polotuhý (bez silikonu) vosk. Voskovou pastu nechte na dřevěném povrchu několik minut působit, než ji setřete čistou utěrkou z mikrovlákna. Doporučuje se vyhnout se voskům ve spreji, které mohou zanechávat zbytky.

Poznámka:  Jak je uvedeno výše, vždy začněte s nejšetrnější metodou čištění a před aplikací na celý kus nábytku vyzkoušejte na malém zinu. V případě, že skvrny nelze vyčistit, doporučujeme zavolat odborníka na opravu nábytku.