Čištění záchodu může být skličující úkol, ale je nevyhnutelný, zvláště když máte velmi zvápenatělou mísu a záchodové prkénko zažloutlé používáním. Je však možné najít lesklé bílé toalety během krátké doby a bez velké námahy. Zjistěte, jak se zbavit žlutých skvrn na dně záchodové mísy s těmito 3 přírodními a ekonomickými produkty.

Časem a používáním se toaleta zvětšuje. Dno misky je pokryto nevzhlednými žlutými nebo hnědými skvrnami, které mohou také podporovat nepříjemný zápach. Existují však jednoduché a účinné tipy na čištění toalety   a udržení mísy vždy čisté a bílé.

vstupní mísa

Scaled bowl – Zdroj: spm

Proč dno kyvety zežloutne?

Toaletní voda je tvrdá voda, také nazývaná tvrdá voda. Je skutečně bohatý na minerály, jako je vápník a hořčík, které jsou zodpovědné za tvorbu vápence. Když tato voda v misce stagnuje, podporuje tvorbu vodního kamene. Tyto nevzhledné žluté nebo hnědé skvrny jsou pak usazeniny vodního kamene.

Všimněte si, že vodní kámen nenapadá jen naše toalety, ale také všechny naše domácí spotřebiče, které používají tvrdou vodu. Kromě toho, že jsou nevzhledné, vedou usazeniny vodního kamene k nadměrné spotřebě energie.

Jak najít bílou misku?

Abyste se zbavili žlutých skvrn, které pokrývají stěny mísy, přijdou na řadu 3 ingredience: jedlá soda, bílý ocet a sůl.

Budete potřebovat:

  • 4 lžíce jedlé sody
  • 3 polévkové lžíce soli
  • 1 sklenice bílého octa

Výroba tohoto přípravku stojí méně než jedno euro a lze jej používat až měsíc.

bikarbonát na čištění misky

Jedlá soda na čištění toalety – Zdroj: spm

Po stranách a na dně mísy vydatně posypte jedlou sodou. Poté posypte sůl na stejné plochy pokryté jedlou sodou. Necháme pár minut odležet a potřísněná místa přelijeme bílým octem. Nechte hodinu působit, aby směs lépe působila na usazeniny zubního kamene. Poté žluté skvrny vydrhněte toaletním kartáčem a záchod spláchněte.

vydrhnout misku

Vydrhnout misku – Zdroj: spm

Jaké jsou čisticí vlastnosti těchto produktů?

Jedlá soda:  Tento víceúčelový přípravek je účinný pro čištění, odmašťování a neutralizaci nepříjemných pachů. Je to také  přírodní odstraňovač skvrn s bělícími vlastnostmi . Jedlá soda je tedy přírodní bělicí prostředek, který vám umožní  vyčistit záchodovou mísu a vybělit ji.

Bílý ocet:  Používá se v kuchyni k dochucení salátů, bílý ocet je také velmi účinný při čištění. Ve skutečnosti se skládá z kyseliny octové, která mu dodává čisticí a dezinfekční sílu. Kyselost octa také pomáhá zabíjet bakterie a rozpouštět nečistoty, mastnotu a usazeniny vodního kamene. To je důvod, proč je bílý ocet  přírodním odstraňovačem vodního kamene, užitečným pro odstranění vodního kamene na dně mísy.

houbový ocet

Bílý ocet – Zdroj: spm

Sůl:  Podílí se i na údržbě domu. Slouží k čištění povrchů, jejich odmašťování, ale také k odstraňování zarostlých skvrn, a to díky  abrazivnímu působení jeho zrn.

Jaké další povrchy lze čistit?

Kromě odvápnění a odstranění žluté z mísy vám tyto 3 produkty umožní vyčistit všechny povrchy toalet a koupelny. 

Toaletní sedátko:  Stejně jako mísa je i sedátko náchylné ke žloutnutí. Pro lesk nasypte na skvrny jedlou sodu a přetřete je mírně navlhčenou houbičkou z mikrovlákna. Abrazivní krystalky jedlé sody uvolní žluté skvrny. Poté namočte čistý hadřík do trochy bílého octa a přejeďte jím po lunetě, abyste ji vydezinfikovali.

Baterie a dřezy:  Chcete-li odstranit bílé stopy vodního kamene na vodovodních bateriích a dřezech, posypte je jedlou sodou. Dále namočte houbu do marseillského mýdla a soli a potřete kohoutky a dřezy, aby se leskly.

Sprchový kout:  Skvrny od vodního kamene a zbytky mýdla rychle zašpiní sprchovou zástěnu. Pro čištění sprchového koutu smíchejte hrnek jedlé sody s trochou vody, abyste vytvořili pastu, kterou rozetřete po stěnách kabinky. Nechte pár minut působit a  vydrhněte houbičkou . Poté stěny otřete hadříkem namočeným v bílém octě, abyste odstranili všechny zbývající stopy zubního kamene. Pokud se skvrny hůře odstraňují, přidejte do pasty z jedlé sody trochu soli, aby byla abrazivnější.

Tyto 3 přírodní a snadno dosažitelné produkty vám umožní nejen vyčistit vaši odvápněnou záchodovou mísu, ale i celou vaši koupelnu, vrátit jí bělost a lesk.