Geniální trik pro podlahu beze šmouh s pracím prostředkem pro kutily, který vyčistí spáry
Domácí čistič je vše, co potřebujete k rychlému odstranění nečistot a bakterií z vašich podlah. V tomto článku vám ukážeme snadný recept, který je stejně účinný při odstraňování nečistot ze spár dlaždic.
Pouhým používáním běžných domácích produktů v dosahu vaší kuchyně můžete připravit mnoho čističů podlah. Tento článek odhaluje ekologický a ekonomický recept na čistič, který funguje téměř na všech typech podlah.


Mop – Zdroj: spm
Domácí čisticí prostředek na podlahu bez skvrn a šmouh
Díky chytré směsi ekologických přísad je tento domácí mycí prostředek nejen přírodní, ale také šetrný k vašim podlahám.
Zde jsou ingredience:
- 150 ml bílého octa
- 60 ml domácího alkoholu o 70°
- 1 lžička prostředku na mytí nádobí
- 5 až 10 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru
- ½ litru horké vody
Všechny ingredience dobře promíchejte a poté vše nalijte do rozprašovače. Před nastříkáním výsledného roztoku přímo na podlahu dobře promíchejte, abyste odstranili skvrny. Pro běžné mytí samozřejmě upřednostňujte kbelík s vodou, čímž se zvýší dávka každé složky na seznamu. Na spáry obkladů se stačí vyzbrojit zubním kartáčkem namočeným v mycím prostředku, který budete otírat o spárovací hmotu. Esenciální oleje můžete také nahradit ½ šálku citronové šťávy.
Další domácí prací prostředky v závislosti na typu půdy
– Přírodní prostředek na dřevěné podlahy


Dřevěné podlahy – Zdroj: spm
U dřevěných podlah vše, co musíte udělat, je nalít ½ šálku bílého octa do 1 šálku vody a přidat 1 lžičku rostlinného oleje. Poté jemně promíchejte, než roztok vetřete do podlahy a obnovíte její lesk a zbavíte ji případných skvrn. Pro příjemnou vůni přidejte pár kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru , jako je eukalyptový, levandulový nebo mátový esenciální olej.
– Přírodní čisticí prostředek na laminátové podlahy
V tomto receptu nebudete muset používat tekuté mýdlo. Jednoduše budete muset smíchat 2 šálky bílého octa s dalšími 2 šálky vlažné vody a poté několik základních kapek citronové šťávy. Po důkladném promíchání vetřete přísady do podlahy pomocí hadříku z mikrovlákna. Navíc je lepší se vyhnout ocelové vlně , protože její abrazivní textura by mohla poškrábat povrch podlahy.
– Přírodní čisticí prostředek na vinylové podlahy
Pro správné čištění tohoto typu podlahy nalijte ½ šálku lihu, ½ bílého octa a 4 polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí do 6 litrů vody. Použít můžete i tekuté černé mýdlo nebo strouhané či práškové marseillské mýdlo.
Důkladně promíchejte a poté podlahu otřete přírodním čističem. Ujistěte se, že poté podlahu nechte vyschnout. Je důležité nečekat před sušením příliš dlouho, protože ačkoli je vinyl voděodolný, voda by neměla sedět na povrchu.
– Přírodní prostředek na dlážděnou podlahu


Čištění dlaždicové podlahy – Zdroj: spm
U dlážděných podlah je možné je vyčistit víceúčelovým čističem. Porcelánové nebo keramické dlaždice mají totiž nepropustný povrch, který nepropouští vodu.
Pokud jsou skvrny, zbavte se jich nejprve použitím pasty s trochou vody a jedlé sody na potřísněné místo a poté je setřete čistým hadříkem . Opláchněte a poté osušte.
Poté do 6 litrů vlažné vody nalijte ½ šálku octa a 1 polévkovou lžíci saponátu, zamíchejte a poté použijte roztok, jak je popsáno v předchozích bodech. Pokud se potýkáte s obzvláště odolnými skvrnami, použijte při běžném čištění podlah více jedlé sody a poté 1 šálek lihu.
Pokud je zima a půda nevysychá , tady je rychlé a snadné řešení, jak to udělat i v zimě.