Povlaky na přikrývky, prostěradla, povlaky na polštáře, polštáře, přikrývky, přikrývky, polštáře nebo dokonce chrániče matrace, to vše jsou prvky, které tvoří naše ložní prádlo. Ložní prádlo, které je vystaveno prachu, roztočům, bakteriím a potu, je třeba pravidelně čistit. Zde je návod, jak často byste měli měnit ložní prádlo, abyste si zachovali své zdraví a pohodlí.

Praní a výměna ložního prádla není vždy zábava. Rozložte postel, vložte prádlo do pračky a co nejrychleji usušte, abyste se vyhnuli vlhkému zápachu… Je to pěkná práce! Ale pro péči o své zdraví se doporučuje podestýlku pravidelně měnit. Řekneme vám více.

Jak často by se mělo ložní prádlo prát?

Francouzi spí asi 7 hodin v noci , podle studie  provedené organizací Public Health France. To znamená, že každý týden strávíme v posteli téměř 49 hodin. Tento čas umožňuje našemu tělu regenerovat své buňky a získat zpět energii, kterou potřebuje k optimálnímu fungování.

čištění ložního prádla

Čištění ložního prádla – Zdroj: spm

Pouze pokud se zdá nezbytné dobře spát, jsou hygienické podmínky, které je třeba dodržovat, nezbytné pro ochranu našeho zdraví. Ve skutečnosti se na našem ložním prádle mohou hromadit bakterie, odumřelá kůže, špína, pot, zvířecí chlupy nebo roztoči. V tomto smyslu je praní lůžkovin zásadní, aby se předešlo řadě nemocí.

Případy, kdy je potřeba vyměnit povlečení jednou týdně

frekvence praní povlečení

Frekvence praní povlečení – Zdroj: spm

Jak  vysvětluje nadace Sleep Foundation , většina lidí by si měla prát povlečení jednou týdně. Pokud máte tendenci jíst v posteli, spíte nazí, potíte se nebo vítáte svého mazlíčka ve své posteli, doporučuje se mytí každé 3-4 dny. Kromě toho, pokud trpíte alergiemi, zavšivením nebo virovým či bakteriálním onemocněním, nezapomeňte v zájmu ochrany svého zdraví často měnit lůžkoviny.

Případy, kdy musíte vyměnit povlečení po 2 nebo 3 týdnech

spát zdravé prostředí

Spěte ve zdravém prostředí – Zdroj: spm

V některých případech lze frekvenci mytí prodloužit. Pokud nemáte žádné alergie, sprchujete se každý večer a v noci se nepotíte, můžete si dovolit prát povlečení každé 2-3 týdny.

Jak zabránit šíření bakterií?

Kromě praní povlečení mohou určité akce zabránit šíření bakterií  . Především byste nikdy neměli nechávat prádlo na podlaze nebo v prádelní vaně několik dní. Jakmile si sundáte povlečení, musíte je dát do pračky. Netřeste jimi, aby se v ložnici nebo v domě nerozšířily choroboplodné zárodky.

vyhněte se protřepávání listů

Vyhněte se protřepávání listů – Zdroj: spm

Povlečení je navíc vhodné prát minimálně na 40°. V každém případě si přečtěte štítky na povlečení, abyste je vyprali na správnou teplotu podle toho, zda jde o bavlnu, polyester, satén nebo len. Pro změkčení prádla se můžete rozhodnout pro bílý ocet v pračce. 

Kdy se mají prát peřiny a polštáře?

čisté polštáře peřiny

Nezapomeňte vyprat peřiny a polštáře – Zdroj: spm

Mnoho lidí pere povlaky na polštáře a povlečení, ale občas zapomene vyčistit peřiny a polštáře. Chcete-li odstranit usazeniny mazu, prach a roztoče, musíte je také umýt. Pokud máte syntetický polštář, doporučuje se praní každé dva měsíce. Pokud je váš polštář dole, stačí k jeho údržbě vyprat dvakrát ročně. U peřin je můžete prát dvakrát ročně.

Ložní prádlo je v našich ložnicích nezbytné, proto je důležité se o něj starat, ale také jej pravidelně prát, aby zůstalo svěží a zajistilo se kvalitní spánek.