Při používání a kvůli zbytkům jídla se kuchyňský dřez zanáší. Voda pak trvá déle, než se odsaje a stagnuje ve dřezu, nemluvě o nepříjemných zápachech, které vycházejí z potrubí. Tyto nepříjemnosti mohou být nepříjemné při vaření nebo mytí nádobí. Zjistěte, jak vyčistit dřez pomocí těchto jednoduchých a ekonomických triků.

Dřez a potrubí je třeba udržovat, aby nedošlo k ucpání sifonu. Když k tomu dojde, voda začne pomalu téci do dřezu a vznikají nepříjemné pachy. To znamená, že je možné vyčistit dřez snadno a ekonomicky, aniž byste se uchýlili k chemickému čištění.

ucpané umyvadlo

Ucpaný dřez – Zdroj: spm

Jak jednoduše a ekonomicky odblokovat dřez?

  • Vroucí voda

Nejjednodušší trik, který můžete vyzkoušet, je vařit vodu. Pokud ucpaný není velký, můžete jej snadno změkčit, abyste jej mohli vypustit, nalitím do odtokového otvoru dřezu litrem vařící vody. Poté otevřete kohout a zkontrolujte průtok vody,  pokud zátka nebyla uvolněna, opakujte operaci. Pokud problém přetrvává i po druhém pokusu, vyzkoušejte jeden z níže uvedených tipů.

Upozornění, nezkoušejte tento trik, pokud jsou vaše drenážní trubky vyrobeny z PVC, což je plastový materiál.

  • Jedlá soda a bílý ocet

Tyto dva přírodní a ekonomické produkty, které jsou v domácnosti velmi oblíbené, vám umožní  rozbít zbytky, které ucpávají potrubí , a uvolnit tak ucpané nečistoty a mastnotu. Chcete-li to provést, nejprve se zbavte stojaté vody ve dřezu a nasypte do odpadu hrnek jedlé sody. Nechte pár minut působit a přidejte šálek bílého octa. Nechte směs uležet 15 minut, poté nalijte vroucí vodu do odpadu, abyste vypláchli všechny zbývající ucpávky.

dřez z bílého octa

Nalijte bílý ocet do dřezu – Zdroj: spm

  • krystaly sody

Krystaly sody, abrazivnější než jedlá soda, vám umožní zbavit se těžko odstranitelných ucpávek. Při manipulaci s nimi nezapomeňte  na rukavice.

Pro tento trik smíchejte 3 polévkové lžíce krystalů sody se dvěma litry vroucí vody. Po úplném rozpuštění krystalů sody přidejte šálek bílého octa a nalijte roztok do ucpaného odpadu. Nechte hodinu působit.

  • Sůl
sůl unclog dřez

Sůl na odstranění ucpaného dřezu – Zdroj: spm

Snadno se používá,  sůl je velmi účinná při čištění potrubí , jejich dezinfekci a rozkládání přilepených částic.  Chcete-li to provést, nasypte do odpadu půl šálku soli a přidejte ¼ šálku vroucí vody.

Další možností je smíchat jeden hrnek jedlé sody s půl hrnkem soli a slít do odpadu. Nechte několik hodin působit a zalijte vroucí vodou, aby se potrubí propláchlo.

  • vaječné skořápky
vaječné skořápky

Vaječné skořápky – Zdroj: spm

Vaječné skořápky  mají několik  netušené využití, které nás nikdy nepřestanou udivovat. Uvolňování kanalizace je jedním z nich. Chcete-li to provést, rozdrťte asi deset vaječných skořápek pomocí hmoždíře a paličky, abyste je rozmělnili na prášek. Smíchejte tento prášek se sklenicí bílého octa a trochou horké vody a vše vylijte do odpadu. Nechte působit hodinu a trubku opláchněte velkým množstvím vroucí vody.

Jak se vyhnout ucpání dřezu?

Abyste se neocitli před ucpaným dřezem, je důležité přijmout určitá opatření

  • Před mytím nádobí odstraňte z talířů zbytky jídla  : ve skutečnosti, když tyto zbytky projdou potrubím,  nahromadí se v sifonu a ucpou ho . Zvažte také použití mřížky k filtrování nečistot a zbytků, které mohly uniknout z desek.
  • Nelijte tuk po dřezu:  stejně jako zbytky jídla i tuk podporuje tvorbu ucpávek   , které dřez ucpávají. Ve skutečnosti, když je ještě horká, tuk snadno proudí v potrubí, ale když projde , chladem ztvrdne a usadí se na potrubí , čímž se zmenší jeho průměr.
  • Postarejte se o potrubí:  abyste zabránili ucpání potrubí, nezapomeňte čas od času nalít do odpadu trochu bílého octa. Tento produkt je  přírodní anti-vápenec, který zabrání hromadění vápence v potrubí.  Kromě toho usazeniny vodního kamene značně zmenšují průměr potrubí. K ucpání dřezu proto může stačit obyčejný zbytek, protože bude mít potíže s odtokem odpadu.

Díky těmto radám budete moci svůj dřez snadno a bez zničení chemikáliemi odklidit.