Přítomnost plísní na našich stěnách je zárukou vlhkého okolního vzduchu, který není příliš zdravý. Odpudivý stav, který je na nás co nejrychleji vyřešit. Zde je návod.

Abyste mohli bojovat s vlhkostí  a užívat si příjemné prostředí , nabízíme vám účinné a ekologické tipy.

nástěnná stropní forma

Stěna a strop oříznuté plísní – Zdroj: spm

Jak vyčistit plíseň ze stěn

Před útokem na čištění forem, pokud je problém obzvláště důležitý, je vhodnější vyhledat odborné znalosti odborníka. A z dobrého důvodu může plíseň za zdravotní problémy, včetně alergií. Pokud není ošetřovaná oblast tak velká, chraňte se  rukavicemi, brýlemi a obličejovou maskou.

Připravte si roztok z vody a bílého octa

Smíchejte jeden díl bílého octa se třemi díly vody a poté vydrhněte zčernalé místo roztokem pomocí  kartáče s tuhými štětinami . Poté opláchněte vlhkým hadříkem a nechte uschnout.

Případně si můžete připravit  sprej z vody a bílého octa  , který nastříkáte na zeď a necháte působit přes noc. Druhý den ji přetřete vlhkou houbou, než stěnu vysušíte suchým hadříkem.

čištění stěn

Čištění stěn – Zdroj: spm

Vyvětrejte dům

Jedním z nejlepších reflexů je dobře větrat svůj domov. Dobré větrání pomůže  odvést veškerou vlhkost vznikající při každodenních činnostech  , která přispívá k tvorbě plísní na stěnách. Je proto důležité větrat dům pouhým otevřením oken, aniž byste museli investovat do odvlhčovače. Poslední jmenovaný však zůstává v tomto typu případů praktický.

Zkontrolujte také přítomnost mikroskopických hub kolem okenních rámů nebo stropu vaší koupelny. Jevy způsobené  vodní párou, kterou nebylo možné evakuovat.

Zlepšit izolaci

Chcete-li  snížit tepelné ztráty a zlepšit izolaci , můžete nainstalovat okna s dvojitým zasklením se dvěma vrstvami skla. Nechte také otevřené odkapávací otvory, aby mohl unikat vlhký vzduch. Samozřejmě je můžete zavřít, jak chcete.

Pořiďte si odvlhčovač

Před výběrem odvlhčovače zvažte velikost místnosti a také úroveň vlhkosti, kterou pojme. Zařízení poté nainstalujete do prostoru jako je sklep nebo koupelna a poté  jej nastavíte na ideální vlhkost, konkrétně mezi 40 % a 60 %. Zpočátku odvlhčovač začne  vyhánět přebytečnou vlhkost  a poté, co se tento přebytek odstraní, se postará o udržení ideální úrovně vlhkosti. Můžete také těžit z odvlhčovacího účinku některých pokojových rostlin.

Jak předejít problémům s kondenzací?

Když je vlhký okolní vzduch vystaven povrchu s nižší teplotou, vlhkost z místnosti neuniká. V důsledku toho se kolem okna nebo na chladných místech tvoří malé kapičky vody. Aby bylo možné tento problém s kondenzací ukončit,  bude nutné  před přechodem na řešení tohoto typu problému vysušit stěny.

Zabraňte návratu problému s kondenzací

Otevřete okno, abyste pomohli větrat svůj domov, a zkontrolujte, zda nejsou vaše větrací otvory zablokované. Pokud dovnitř nevpouštíte čerstvý venkovní vzduch, můžete zvýšit úroveň termostatu. Také pokud nemáte odvlhčovač, vyhněte se sušení prádla uvnitř. 

kondenzace

Kondenzace – Zdroj: spm

Tipy, jak zabránit plísním na stěnách

Barva proti vlhkosti: Barvu  proti plísním byste měli najít v obchodech pro kutily. Zabráníte tak opětovnému usazování spor na stěnách.

Odstraňte mokré podmínky:  Udržujte vlhké prostory v domácnosti co nejsušší a nezapomeňte sušit ručníky a sprchové závěsy. Zde je  6 tipů, jak odstranit plíseň, která by se na ní mohla nalepit.

Okamžitě začněte v případě netěsností:  Jakmile zaznamenáte netěsnosti, zavolejte co nejdříve odborníka.

Řízené mechanické větrání (VMC):  Můžete také investovat do systému mechanického větrání určeného k obnově vnitřního vzduchu.